Докато дойдат парите: Реконструкцията на площад "Централен" остава под кота нула

Археолозите обявиха край на разкопките до Пощата, чакат реставратори

Архитекти и строители са нащрек и тръпнат в очакване общината да обяви конкурс за реконструкцията на пл. „Централен”.  Вече сме на финала и до края на тази година ще се опитаме да подготвим обществена поръчка за инженеринг, съобщи кметът Иван  Тотев. Инженеринг включва техническо проектиране на новия площад и строителство.

За реставрацията и експониране на археологическите разкопки на Римския форум ще се подготвя отделен проект. Двамата екипа трябва да работят заедно, тъй като искаме да завършим форумния комплекс по-бързо от самия площад, обясни градоначалникът. Идеята е да се експонират три части от античния площад. Едната се намира от северната страна на Централна поща, който се намира между ул. „Гладстон” и Одеона на ул. „Гурко”. Втората част е  разкрита и затрупана с пръст срещу хотел „Тримонциум”. Третото място, където са намерени ценни фрагменти от античността, е насред площада - между Пощата и Цар-Симеоновата градина.  

Проектът ще се прави по идейната разработка на португалския колектив FORA, спечелил първо място на конкурса, каза зам.-кметът инж. Димитър Кацарски, но отказа да уточни какви условия се поставят за новата визия на централния площад. Конкурсът беше обявен като международен, а в състезанието се включиха 125 колектива от 41 държави. Португалският екип спечели първо място през юли 2014 г., а през септември разработката му беше одобрена от Общинския съвет.

Четиринадесет месеца по-късно все още не е започнало техническото проектиране на  площада, нито дори е обявен конкурсът. През това време FORA  се отказа от правата върху проекта и общината ги откупи за 100 000 лева. Предимството на тази сделка е, че идеите на португалските архитекти могат да се променят, без да се иска съгласие от авторите.  

Запитан защо  проектирането на пл. „Централен” се бави, инж. Кацарски отсече: „Има съгласуване с Министерството на културата и много други институции”.

Мега идеята на португалците е  експониране на подземен музей на Филипопол, който да свърже трите части от Римския форум и с Цар-Симеоновата градина под самия площад. В общината дори бяха лансирали варианта  да се смени настилката на площада, а разкопките под бетонната плоча да продължат. Според Експертния съвет за устройство на територията тази мисия ще е успешна, ако е осигурено финансиране. Засега на пл. „Ст. Стамболов” 1 не се говори за пари за грандиозното начинание. Приблизителната сума за идеите на португалските архитекти възлиза на 20 млн. лева.  

Археологическите разкопки от северната страна на Пощата са завършени преди повече от година. Тези дни археолозите  покриха с найлони и древните останки от римския форум насред самия площад. Изкопът с оцелелите зидове на античните сгради и улици ще остане така, докато не започне неговата реставрация и консервация.  Надявам се проектът да е готов час по-скоро, защото до Европейската столица на културата остават три години, каза ръководителят на екипа Елена  Кесякова. За останките на древния площад няма опасност, че ще се разрушат. За три години археолозите са намерили  над 1000 артефакта, като последната находка беше уникален античен капител.


Съдът: Махайте павилионите от разкопките

Трите търговски обекта, които се намират срещу бившата руска книжарница на ъгъла на пл. „Централен” и Главната, трябва да бъдат премахнати. Това реши Административен съд - Пловдив по жалбата на общината. Искът беше подаден от градската управа преди две години с мотив, че навремето областната администрация неправилно е възстановила правата на собственост върху близо 500 кв. метра от площада. Реститутите имат право да обжалват  решението пред ВАС и със сигурност ще го направят, защото всеки ден им носи печалба от дюкяните.

Павилионите затварят  подхода към археологическите разкопки от северната страна на Централна поща.  Според идейната разработка на португалската фирма FORA  площадът е свързан директно с разкопките, за да има непрекъснат туристически маршрут. Това означава, че на мястото на магазините трябва да се изгради стълбище, по което направо от Главната хората ще слизат долу и ще разглеждат антиките.

Премахваме търговските обекти веднага, ако спечелим във ВАС, каза Тотев. Ако върховните магистрати потвърдят решението на пловдивските си колеги, общината няма да бъде задължена да плаща обезщетение на реститутите за отчуждаване на част от площада, каквато беше първоначалната идея. Собствениците бяха поискали  близо половин милион лева. 


Тотев  иска музей в Нармаг

Подземен музей като продължение на Римския стадион възнамерява да направи в бившия Нармаг на Главната община Пловдив. Търговският център на пет етажа, нает от известната верига HM, отвори вратите си в събота след мащабна реконструкция за близо шест милиона евро. Частните инвеститори са възстановили останките от древния стадион, строен през 1-2-и век, а общината  пое ангажимент да ги поддържа.  

Преговаряме със собствениците за 25-годишен договор за подземната част на сградата, която може да стане музей, след като се инвестират около един един милион лева.


Провал с  реконструкцията на Одеона

Одеонът или малкият Античен театър нямаше късмет тази година да се оборудва със седалки. Реконструкцията за 250 000 лева, чийто старт беше оповестен от кмета още през март,  така и не се състоя, въпреки че беше избран изпълнител. Строителите не се появиха, защото се оказа, че част от документацията за националния паметник на културата изчезна. Одеонът си остана недостъпен за  зрители, защото старите изгнили седалки са махнати, а новите от камък така и не са сложени.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
5 коментара
помни  Варна , Мамин

помни Варна , Мамин

30.11.2015 | 17:24

Мамин , пак почна с магариите. Не си ли взе поука , след , като \" СПЕЧЕЛИ\" тези избори , че хората не те искат за далаверите ти. Не си мисли , че търпението ни е безкрайно. Помниш Киро Йорданов , нали???

Отговори
0 0
Арх

Арх

30.11.2015 | 10:47

А къде е логиката да платиш 120000 лева на португалците за проекта и да се хвалиш след това, че вече не си задължен да им реализираш идеята?

Отговори
0 0
беззаконие

беззаконие

30.11.2015 | 10:29

Община Пловдив НЕЗАКОННО е изплатила 100 000 лв за авторски права на португалската фирма, тъй като в Заданието за конкурса за Площад Централен, разработено от Общината като възложител и One Architecture Week като организатор на конкурса, изрично е записано че \"избраният за победител от тримата финалисти отстъпва авторски права на Възложителя\" (стр. 18 Авторско право и възлагане). Тоест на победителя FORA, освен получената вече награда от 20 000 лв, други хонорари не му се полагаха. Това е начина, по който някои забогатяват и строят, докато други обедняват, четейки прес-съобщенията им в \"Марица\". \n

Отговори
0 0
arhitekt

arhitekt

30.11.2015 | 10:17

Български национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ИКОМОС) е изразил негативно становище относно класирания на първо място проект за площад Централен. Сред редицата посочени недостатъци и рискове са нарушеното единство и взаимодействие между античното и съвременното ниво на площада поради предвиденото тежко покритие, сепариране на нивата и липсата на достатъчно дневна светлина. Това би направило невъзможни предвидените допълнителни археологически проучвания към съседни археологически зони и ценности.

Отговори
0 0
OLD

OLD

30.11.2015 | 09:22

Какво става с Източната порта, Небет тепе и Голямата базилика.

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?