Добри новини: Вече само 17,5% от младите нито учат, нито работят
85% от работодателите казват, че намирането на подготвени кадри е станало по-трудно
- 21.01.2021 | 15:00
- 21.01.2021 | 17:33
- Елица Кандева
- 483 прегледа
- 0 коментара
Свързани новини
Учителите по-доволни от учениците в онлайн уроците
Механизмът за обхват връща, но не задържа в клас
Учителските квалификации на килограм, не се следи за качеството
В началото на 2020 г. (преди пандемията от Covid-19) в условията на икономически подем българските младежи се реализират по-добре на пазара на труда спрямо предходните 10 г. През 2020 г. 80,7% от наскоро завършилите образованието си българи (между 20- и 34-годишна възраст) са заети на пазара на труда (при средно 80,9% за ЕС). В същото време за последните 10 г. делът на младите, които нито работят, нито се обучават, е рекордно нисък (17,5%).
Въпреки този напредък 85% от работодателите смятат, че намирането на служители с подходящи умения и квалификация е станало по-трудно, а България продължава да е в групата на слабо представящите се страни в областта на изграждането на умения на работната сила.
Годишният доклад за състоянието на системата на образованието през 2020 г. на организацията "България 2030" отчита като положително въвеждането на дуалната система и сочи като проблем качеството на професионалното образование. В тази връзка препоръчва подобряване на взаимодействието с бизнеса, актуализиране на учебните програми, гарантиране на иновативна среда на учене и привличането на млади преподаватели, особено по предметите по професия.
Основна препоръка е въвеждане на устойчив механизъм за оценка на качеството на професионалното образование и обучение и реализацията на завършващите. Подобен инструмент би могъл да бъде обвързан с финансирането на професионалните училища, за да стимулира усилията на заинтересованите страни.
Коментари (0)
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни