Архангелова задушница е! Почитаме мъртвите и загиналите воини

Позната е още и като Мъжка задушница, защото на този ден отдаваме почит на храбреците, пожертвали се за благото на Родината.

Днес е Архангелова задушница, наричана още Архангелска, Рангелова и Хрангеловото одуше и е една от трите най-големи Задушници. Отбелязва се винаги в съботата преди Архангеловден. Живите почитат паметта на мъртвите, правейки помен в тяхна чест с цел да измолят прошка от Бога за греховете им. Затова се раздават подавки за "Бог да прости", брашно и сол, които символизират греховете на покойника и при подаването се наричат така, че да се разсипят, както се разсипват солта и брашното.

Във всеки православен храм се прави Обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ. Посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. 

През деня се правят общи трапези. Архангелова задушница е последната за годината, затова на общата трапеза на гробищата се поставят седем различни ястия (между които любими на починалия), за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се слага на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите "Бог да прости". 

Съществува поверие, че ако по време на хранене на общата трапеза, около хората се появи пеперуда или мушичка, това означава, че душата на умрелия се е върнала за кратко, за да навести близките си. Поради тази причина на доста места е прието на масата да се оставя празно място, за да има къде да седне покойникът. 

Архангелова задушница е позната още и като Мъжка задушница. Това е един от най-тъжните, но и най-достойни дни в българската историческа памет, защото се почитат храбрите мъже, дали живота си за благото на Родината. На този ден трябва да се помълчи в памет на мъртвите воини и всички, които са се обезсмъртили в името на отечеството. 

Ден на мъртвите празнуват на същата дата и в Латинска Америка и Мексико. Това за тях е един вид пищна задушница, на която винаги има увеселения и карнавални шествия. Прието е семействата и приятелите на покойниците да се събират на специално украсени гробища или в домовете на починалите, за да ги споменат.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?