Дигитализацията на услугите в Пловдив е приоритет на местната власт
- 13:46, 20.05.2022
- 15:47, 20.05.2022
- 530
- 1
Община Пловдив е домакин на първото по рода си събитие „Digital Plovdiv“, посветено на дигитализацията, електронното управление, умния град и свързаността между различните информационни системи. Съорганизатор на конференцията е организацията „Дигитална България“, а „Марица“ е един от основните медийни партньори.
В зала „България“ на Международния панаир среща си дадоха представители на местната администрация, държавните структури и бизнеса, като целта на събитието е да свърже тези три ключови звена и да осигури допълване между публичния и частния капацитет, които заедно да работят по трансформирането и дигитализацията на услугите и процесите както на местно, така и на национално ниво.
Модератор на конференциятае д-р Мартин Захариев от фондация „Дигитална България“. Дискусионните панели започнаха с приветствия от кмета на Пловдив Здравко Димитров и председателя на ОС-Пловдив Александър Държиков. Онлай от столицата пък се включиха Стефан Аспарухов -заместник-министър на регионалното развитие и благоустройство и Карина Ангелиева – заместник-министър в Министерството на иновациите и растежа.
В словото си Здравко Димитров акцентира върху важността процесът по дигитализация да бъде постоянен и да се развива с възможно най-бързи темпове. Според градоначалника държавната и местната власт трябва да работят заедно по този процес, за да отговорят на изискванията на съвременния човек.
„Качество и бързина, както и надеждност на услугите, са ключови за една модерна администрация и община Пловдив работи активно в тази посока. Развитието на технологиите облекчава не само услугите, но и процесите в самите администрации“ категоричен беше Димитров.
Събитието е разделено на два отделни панела. В първия говориха предимно представителите на различните местни и национални структури. Тодор Чонов разказа за първия неуспешен опит за дигитализация на обществения транспорт в града от 2010 година и акцентира върху необходимостта спешно да се модернизира системата.
„Общественият транспорт е основна част от умния Пловдив. Общината знае какво иска и скоро ще е готова обществената поръчка за смарт обществен транспорт,“ обеща зам.-кметът с ресор „Транспорт“.
Секретарят на общината Ангелина Топчиева пък разказа за дигитализацията на вътрешните процеси в администрацията. По думите й голямата част от архивите с актове за раждане, смърт и брак за близо 100 години назад вече са дигитализирани. Топчиева пък обяви, че вече в Пловдив се работи по система за изцяло електронна комуникация между голяма община и районните кметства.
Зам.-кметът с ресор „Култура“ Пламен Панов пък говори за нуждата от това, към централизираната система и приложение за транспорт в града да бъдат вкарани и възможности за закупуване на билети за музеите, галериите и културните институции в Пловдив. Мисли се и в посока интерактивно приложение за най-младите туристи с образователни игри.
В панела „Публична Администрация“ се включиха още инж. Вяра Колева (директор на дирекция Екология и управление на отпадъците), Тинка Капитанова от ГД Мониторинг и контрол на съобщенията, както и Димитър Димитров от Министерството на транспорта. Част от панела беше и Николай Гечев от „Виваком“.
Всички участници в дискусията се обединиха около възможностите, които новите оперативни програми, както и Планът за възстановяване, дават имено в полето на дигитализацията и оптимизирането на електронните процеси и услуги.
Във втората част пък представителите на бизнеса и академичните общности обсъдиха тяхната роля като партньори на публичния сектор. Тук участие взеха ректорът на УХТ проф. д-р инж. Пламен Моллов, Николай Илиев (изпълнителен директор на Cloud Cart), Александър Станев от Evrotrust, Елена Крумова от „Сиском Инженеринг“, Пламен Панчев от Тракия икономическа зона, както и Николай Недялков от “Tixi”, които разработват дигитални решения за обществен транспорт, градска мобилност и различни плащания.
Бизнесът и академичните среди също се обединиха около идеята, че пред България през следващите няколко години има обещаваща перспектива страната ни да навакса забавянето що се отнася до дигитализацията и свързването на отделните системи и бази данни. На финала пък стана ясно, че това няма да е единственото подобно събитие за Пловдив, след като и бизнесът, и местната власт дадоха заявки дигиталната трансформация да бъде сред основните приоритети за града.
Снимки от Наташа Манева