Данък сгради и такса смет се вдигат, общината е невинна
- 12:30, 08.11.2023
- 3033
- 9
Данъчната оценка на имотите да се актуализира на всеки две години, прие Министерският съвет, след като одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси. Това означава промяна в размера на данък сгради и такса смет, тъй като те се определят именно на база данъчна оценка на имотите. С абсолютна сигурност промяната ще е в посока нагоре най-малкото защото данъчните оценки не са пипани от 2009 година насам. А през тези 14 години имотният пазар преживя небивал пик. Съответно цените на недвижимостите - също.
Така всяко домакинство занапред ще плаща повече местни данъци и такси. Промяната става по много елегантен начин - чрез изменение на националното законодателство, без общините да вдигат ставките и да си навличат гнева на данъкоплатците.
Данъчната оценка на имота се изчислява по сложна формула, която съдържа половин дузина елементи, включително и дали сградата има асансьор, или не, а апартаментът е на първи или последен етаж. В най-голяма степен обаче зависи от това в коя зона на града е разположен имотът. Пловдив е разделен на пет зони, които, както е очевидно, не съвпадат с районните кметства.
Най-високи са оценките на имотите в първа зона, тоест в центъра, а най-ниски - тези в пета зона. Получават се обаче и парадокси - за два съседни имота може да има огромна разлика в данъците, които плащат собствениците. Типичен пример е район "Тракия". "Жителите на Зона А10, А11 и А12 плащат много по-големи данъци от жителите на зони от А1 до А9 включително и Зона А13. Едните са във втора зона, а другите - в трета. Още по-интересно е, че последните пък са в една зона с имотите в "Столипиново" (ул. "Крайна", ул. "Храбрец", ул. "Прохлада", ул. "Ландос"), защото и те са в трета зона. В същата зона е и другата етническа махала - кв. "Тодор Каблешков", известен като Шекера", даде примери преди време бившият зам.-кмет на Пловдив Александър Константинов. Да изравниш данъчните оценки на имоти в центъра на район "Тракия" и "Столипиново", е меко казано, некоректно, смята в своя анализ той.
Има още много противоречия в определените зони, които действат сега в общината. Така например имотите южно от бул. "Ал. Стамболийски" са във втора зона и имат по-високи данъчни оценки от тези в "Остромила", "Беломорски" и Коматево, които са в четвърта зона. Там обаче се оформят новите, богаташки квартали на Пловдив. В пета зона, която е с най-малки данъчни оценки, е цялата Южна индустриална зона.
За данък сгради Министерството на финансите е постановило граници между 0.1 и 4.5 промила от данъчната оценка. Всяка община решава сама за себе си колко да е ставката. В момента в Пловдив налогът е 1.8 промила от данъчната оценка на имота. В София е 1.875 промила, а във Варна - 2 промила.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.