д-р Груев - баща и дядо на лекари, основател на Медицинския факултет

Единият внук приема пациенти в кабинета на първия етаж, другият преподава на студенти в “Кингс Колидж” в Лондон

Къщата на ул. “Дондуков” 5 е съхранила историята на може би най-известния лекарски род в Пловдив, дал на науката пет поколения специалисти в различни области. Паметна плоча върху фасадата показва, че тук е живял радетелят за основаването на Медицинския факултет в града д-р Теофил Хр. Груев. На първия етаж пък днес кабинет има единият от внуците му, който носи същото име, а друг от наследниците - Славик Табаков, участва в изготвяне на програмите за медицинска физика в ООН.

Най-важното в тази професия е да имаш сърце. И сега, ако можех да се подмладя, пак медицина щях да уча, с гордост заявява дъщерята на Теофил Груев д-р Добрина Табакова. 84-годишната дама е запазила изключително силен дух, което, по думите и, се постига, когато човек има някаква светла точка. Едно кафе да изпиеш за 15 минути, пък към него ако има и цигарка, то те зарежда за целия ден и можеш да се отдадеш на работата, разкрива своята тайна д-р Табакова. И връща лентата назад още от времето на своя дядо - фелдшера Христо Груев Данов.

Дядо Христо е родом от Клисура. Двамата с чичо му - родоначалника на книгоиздаването в България Христо Груев Данов, били изпратени да учат по едно и също време в Одеса и за да не ги бъркат, дядо маха “Данов” от името си и остава Христо Груев. След като завършва образованието, се връща и работи първо в Габрово, където се жени за попска дъщеря, а по-късно, заедно с цялата многолюдна фамилия - съпругата и шестте си деца, идва в Пловдив и умира тук, разказва Добрина.

Къщата е купена на търг от баща и Теофил Груев през 1928 г. в деня на нейното раждане и на голямото чирпанско земетресение. Построена е 8 години по-рано от известния архитект Камен Петков и първоначално е принадлежала на семейство Лилови. Разположена на пъпа на Пловдив, до търговската улица с хотел и бакалия, на чието място днес е изграден шадраванът пред общината. Предната фасада на двуетажната сграда е в стил сецесион.

Къщата е издължена назад, с красиво каменно стълбище, масивни основи и с по 3 стаи на всеки кат. На първия етаж бил кабинетът на д-р Груев, където приемал пациентите си, а сега тук е кабинетът на неговия внук. Малкото дворче отзад пък д-р Табакова е превърнала в спокоен оазис с много зеленина - закуми, маргаритки, шипка, рози и хортензия, както и огромна смокиня, от която всяка година дамата приготвя своето вкусно сладко. Къщата и до днес изцяло е останала собственост на фамилията. В годините на социализма тук били настанени 29 квартиранти, но Добрина не иска да си спомня за това време.

Мечтата на баща ми била да учи медицина, но завършва фармация в Женева. За медицина се следвало 6 години, а дядо не можел да го издържа. След дипломирането се връща в България. Известно време работи в Асеновград, където се жени за майка ми, изкарва пари и се връща в Женева да учи медицина. Специализира вътрешни болести, обяснява Добрина. И допълва, че в Швейцария д-р Груев полага федерален изпит, за да получи право да практикува. Започва работа в аптеката на един грузинец, която носи името на баща и.

Преди 2 години ходихме там със сина ми и намерихме мястото. Намира се на ул. “Карл Фокт” 9 и сега върху парцела на някогашната аптека е издигнат цветарски магазин, разказва наследницата.
И с гордост изброява титлите на своя баща - магистър на фармацията, доктор на медицината и лесенсие на естествените науки. Когато се завръща в Пловдив, Теофил Груев работи първо като общински лекар, след това става управител на Държавна болница, а през 30-те години - управител на Католическата болница (днес Военна болница) и завеждащ Вътрешно отделение. През 1945 г. пък става учредител на Медицинския факултет.

Баща ми ставаше в 6 часа сутринта, винаги избръснат, колосан, искаше всичко да е изрядно. Почина на 74-годишна възраст от белодробен рак и до последно четеше медицински списания, които носеше от Франция, пишеше статии за три специализирани издания, издигаше колегите си и беше превърнал болницата в школа за обучение на кадри, спомня си д-р Табакова. И разказва, че благодарение на баща си е получила огромна обща култура и още на 11 години знаела строежа на атома, съществуването на пирамидите, за инките и маите.

Докато е расъл в Габрово, татко искал да следва медицина, но трябвало да завърши класически раздел в гимназията. В родния му град нямало такъв и той дошъл в Пловдив и бил приет в клас с латински и старогръцки език. Били само 8 души, които след това заели високи места в държавата. Баща ми живеел в къщата на Христо Г. Данов, който често казвал на своите деца: “По Тотката ще се водите, той е умно момче”. Така го наричал - Тотката, обяснява Добрина.

Добрина и брат є продължили семейната традиция и също взели специалност вътрешни болести. Работили във Втора градска болница (днес  “Свети Пантелеймон”). Голямата гордост на д-р Табакова обаче е синът є Славик. Мъжът се дипломирал в специалност Електроника с разработка на свой авторски дефибрилатор, за който получил сертификат. След това печели конкурс в Рентгеново отделение на ВМИ и става кандидат на медицинските науки.

През 1991 г. по време на конгрес за рентгенологичните проблеми в Унгария, на който изнася доклад, получава предложение за работа в Център за обучение по медицинска физика в Англия. В момента 59-годишният Славик Табаков е доцент и председател на Световното дружество по медицинска физика, а също така участва и в изготвяне на програмите за медицинска физика в ООН. Сестра му Боряна пък е специалист по детски болести и е насочила своите интереси към хомеопатията. Тя е много любознателна, продължава да се обучава и следи всички новости.
Само дъщерята на сина ми прекъсна медицинската връзка в рода. На 14 г. тя спечели титлата  “Най-младата композиторка на Европа”. Добрина се казва и тя, обяснява с усмивка баба Добрина.

По думите и, семейството иє никога не е било богато, но шкафовете им пращят от книги. И досега жената посещава библиотеката, но вече е заменила медицинската литература с художествена и чете предимно исторически книги. Заедно с други пловдивски интелектуалци членува в сдружението Gradus Ad Parnesum (”Пътят към рая”) на д-р Обрейков-младши. Веднъж месечно те се събират в Историческия музей и слушат лекции за известните личности на града.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
ВАНЯ

ВАНЯ

14.12.2014 | 18:22

ДОБЪР ЛЕКАР.НО ВСЕ НЯМА ЛИМИТ ЗА ПРЕГЛЕД С ЕХОГРАФ,С НАПРАВЛЕНИЕ ЯВНО НЕСТАВА А УЖ СЕ ПОКРИВА ОТ КАСАТА.НЯКЪДЕ МОЖЕ ДРУГЪДЕ НЕ АЙДЕ НОМЕРА,ГОЛЕМИ ОБИРДЖИИ СТАНАХА.

Отговори
0 0
Весела Гюзелева

Весела Гюзелева

19.07.2012 | 14:15

Къщата и семейството са прекрасни.Имам честта да съм била и в семейството и в дома им. Но мисля, че доста мимоходом се споменава за брата на Добринка Груева- д-р Груев или обичаният от всички ни чичо Кико, който до смъртта си беше лекар по душа и по призвание. Медицински работник беше бълги години и съпругата му.Синът на д-р Груев- д-р Теофил Груев е един от най-добрите и търсени кардиолози в Пловдив и работи като завеждаш кардиологично отделение в болница "Св. Пантелеймон"в нашия град.Съпругата на д-р Груев , д-р Мария Груева , заема достойно място в семейството като продължител на традициите и хранител на духа на известния род.

Отговори
0 0
пловдивчанин

пловдивчанин

19.07.2012 | 12:55

Къщата наистина е красива!Пожелавам още дълги години да съществува, а на собствениците живот и здраве!

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?