Читатели обичат “Читанка”-та, но Маркес - не. Защо?

Престъпност ли е да качваш любимите четива на дигитален носител и да ги четеш в интернет? Този казус разбуни духовете сред четящите хора във виртуалното пространство.
Проблемът обаче е локален, само нашенски, защото само ние си позволяваме да ползваме някои модерни благини на аванта. И ако може - за по- дълго или завинаги. В Англия, във Франция, в Германия такава дилема не съществува, защото интернет доставчикът следи и ти изключва кабела, когато ползваш нелицензирани продукти.

При нас обаче не е така. В интернет всеки прави, каквото си поиска. Затова онлайн читателите скочиха срещу издателите.

А конфликтът съвсем не е между тях, а между собствениците на “Читанка”- та и другите интернет читални и Закона за авторското право.

По света никой не си и помисля да препечатва текст, без да има разрешение за това от автора или неговия агент, който е носител на авторските права. Защото глобите и наказанията са сериозни.
И ние, българските издатели, подписваме договори с литературните агенции, с които работят писателите. И стриктно следим клаузите, които са изписани в около 15 страници, обяснява управителят на издателска къща “Хермес” Стойо Вартоломеев.

Той е един от най-потърпевшите в тази ситуация, защото - не продаде ли книгите в годините, в които носи правата, обикновено - 3-4, не повече, тези книги си остават вечно негови. Погрешно е впечатлението, че с издадената веднъж книга може всичко да се прави, коментира Вартоломеев. И допълва, че такова мислене е наследство от социалистическите времена, когато всеки продукт е бил национализиран в полза на държавата.

В съвременното капиталистическо общество безплатно четене няма. Законът защитава авторите, техните агенти се грижат да събират постъпленията от всеки екземпляр. А те не са никак малко - около осем процента от коричната цена на всяка книга.
Почти еретично звучи да се пита примерно Хорхе Букай колко от тази сума отива в неговия джоб, т.е. колко пари спечели, докато гостува в Пловдив? Да, срамно е. Но защо не е срамно да се плаща 20 процента данък добавена стойност на всяка книга у нас?

Защото никой не се замисля, че алтернативата тук не е книга или кутия луксозни цигари, а ток вкъщи или книга. Но това си е проблем на читателя. Особено откакто сме член на ЕС, мърдане няма.

И авансовите вноски на издателите към авторите са скочили по стандартите на богатите страни на Стария континент, и няма никакви вратички някой да подаде ръка на другия, а нито доходите са се увеличили, нито тиражите са се вдигнали, уточнява Вартоломеев. От този факт никой не се интересува. Законът не тълкува въпроси от морален характер.

Държавата не изпълнява своето задължение да осигурява обществен фонд с всички излезли книги, не дава задължителните 10 милиона за попълването му, издателят няма сметка да не продава книгите. Но какво от това? Любопитен детайл е, че задължение на издателя е от всяка книга да предоставя безвъзмездно 12 броя на депозит на Националната библиотека. Т.е. всяко издателство дотира държавата с около 20 000 лева годишно. Но и това не се коментира. Спасението е в електронните книги с платени права и в държавното финансиране на библиотечния фонд, смята Вартоломеев.

Неотдавна Франция скочи срещу Google за някакви книги, които не са с лиценз. После американската Асоциация на книгоиздателите тръгна на разговори с търсачката само и само да се споразумеят за изданията, които все още са на реалния книжен пазар. У нас електронни книги официално и законно няма. Не можеш да си платиш с дебитната карта и да си четеш - хем е по-удобно (не разнасяш книги, а четеш на телефона или на компютъра), хем е по-евтино.
Срокът на разпространение на хартия у нас е 10 г., но почти никой не сключва договор за авторски права за толкова дълъг период. Всички очакват онлайн изданията. Вероятно е въпрос на време и организация - до година-две някой по-находчив издател ще си качи продукцията от български книги в дигитална версия в американски или китайски сървър и ще прескочи българските мрежи. По този начин ще си реализира продуктите, ще има постъпления, защото броячът там отчита всяка пусната стотинка, и бизнесът ще му е законен и по правилата. Нещо повече, няма да има повод да се сърди на читателя в България, че иска да мине метър и да чете безплатно. Защото той вече ще има алтернатива, ще може да си плати нормална цена и да си чете легално на спирката, докато е на опашката, в маршрутката или докато си чати с приятел.
Сблъсъкът все още е в най-активна фаза. Законът за авторските права, колкото и строг да е, не урежда интелектуалната собственост и пиратството с книги в интернет, коментират юристи. И това е голата истина. Никой, освен авторите, които подаряват писанията си, не предлага електронен вариант на текстовете у нас.

Друг сериозен проблем, който чука като бомба със закъснител е, че има и такива писатели, които завинаги са зачеркнали България в списъците от държави, в които да се издават книгите им. Магичният колумбиец Габриел Гарсия Маркес и Никос Казандзакис - най-великият гръцки писател, философ, интелектуалец на 20-и век, са ни сложили в черните графи. Вече 20 г. издатели се надпреварват с оферти към техните агенции. Но те са категорични - в България - не. Милиони тиражи са издадени у нас, навремето ги имаше в библиотеката на почти всяка българска къща. Но пари от авторски права не били получили и двамата писатели. И затова забранили издаването на романите у нас.

Няма барикада. Трябва ясно да обясним на хората, че в съвременното общество всеки трябва да си плаща за продукта, който иска да използва. Мисионерството е хубаво занимание, но в бизнеса с книги в България не е достатъчно, за да сме в правия път, заключава
Стойо Вартоломеев.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
чукча

чукча

05.07.2010 | 06:19

"В Англия, във Франция, в Германия такава дилема не съществува, защото интернет доставчикът следи и ти изключва кабела, когато ползваш нелицензирани продукти" Ц-ц-ц-ц... И другаря Ким Ир Сен, заедно с един мармот, увиват интернета в станиол, нали? Джурналята, да кажете на Степан Еремян да ви дава малко по-големи заплати, че сте изперкали от глад и пишете глупости.

Отговори
0 0
чИТАТЕЛ

чИТАТЕЛ

04.07.2010 | 19:00

ПО ГЛУПАВА И БЕЗМИСЛЕНА И ПОРАчКОВА СТАТИЯ НЕ БЯХ чЕЛ ДО СЕГА,ПРОСТО ЛИчИ ГЛУПОСТА НА АВТОРА.ДОРИ И В НАЙ-КОМЕРСИАЛНАТА СТАНА САщ,БИБЛИОТЕКИТЕ СА БЕЗПЛАТНИ.В МОМЕНТА чЕТЯщИТЕ СЕ ПРЕВРЪщАТ В ПРЕСТЪПНИЦИ.ДА ПЛАщАМЕ, ДА АМА НЕ,КАКВИ ПАРИ СА ДАЛИ ИЗДАТЕЛИТЕ ЗА АВТОРИ КАТО КАРЛ МАЙ,ЕМИЛИО САЛГАРИ,МАИН РИД И ДРУГИТЕ НАЙИ-чЕТЕНИ АВТОРИ-ОТДГОВАРА Е НИКАКВИ.ПРИ ТЯХ НЯМА АВТОРСКИ ПРАВА,ЗАщОТО СЛЕД ОПРЕДЕЛЕН СРОК ТЕ СТАВАТ чАСТ ОТ СВЕТОВНОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО,НИКОИ НЕ Е НОСИТЕЛ НА АВТОРСКИ ПРАВА.ПРЕСТЪПНИЦИ СА ТЕЗИ,КОИТО ЗАБРАНЯВАТ НА ХОРАТА ДА чЕТАТ И ДА СЕ РАЗВИВАТ,ПРЕСТЪПНИЦИ СА ИЗДАТЕЛИТЕ,КОИТО ПОСТАВЯН НЕПОСИЛНИ ЦЕНИ,ТЯХНАТА АЛчНОСТ ГИ ОБРИчА НА ФАЛИТ.НЕКА ФАЛИРАТ НИЕ ПАК щЕ СИ чЕТЕМ,НЯМАМЕ НУЖДА ОТ ТЯХ,ТЕ СА ПОСРЕДНИЦИ,КОИТО ПАРАЗИТИРАТ ВЪРХУ чИТАТЕЛЯ И ТВОРЕЦА.КАКВА Е РАЗЛИКА,АКО чЕТЯ ПРЕД КОМПюТЪРА ИЛИ В БИБЛИОТЕКА,НЕ Е ЛИ ВСЕ БЕЗПЛАТНО.СВАЛЯМ ДОСТАТЪчННО ТОРЕНТИ ОТ ВСИчКИ СВЕТОВНИ ТРАКЕРИ,ИМА ГИ ДОРИ И САщ.ИМА БЕЗПАТНИ БИБЛИОТЕКИ НА ВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА И ДА СЕ НАДЯВАМЕ ДА ГИ ИМА,ИНАчЕ ВСИчКИ МОЖЕ ДА ЗАПРИЛИчАМЕ НА ПОРЪчКОВИ ЖУРНАЛИСТИ. НИКЪДЕ ПО СВЕТА НЕ СЕ ФИЛТРИРА ОТ ОПЕРАТОРИТЕ ИНТЕРНЕТ ТРААФИКА ОСВЕН В НЕГРАМОТНИТЕ ЖУРНАЛИСТИчАСКИ МОЗЪЦИ И МЕчТАТЕЛИ И ПОчИТАТЕЛИ НА ДИКТАТУРАТА

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?