Четете в "Марица": Общините трябва да гледат поне 10 г. напред и да имат готови проекти! Говори областният управител инж. Илия Зюмбилев
- 21:15, 19.12.2023
- 23:21, 19.12.2023
- 916
- 1
Започнете деня си с порция нови и интересни четива, които ще намерите само във в. "Марица". Ето и част от акцентите:
"Макском" съкращава 180 души от фабриката си
Масови съкращения вървят в момента във фабриката за производство на велосипеди „Макском“. Потърпевши коментират гневно в социалните мрежи, че десетки работници и служители са получили „честитки“ точно преди коледните и новогодишните празници. „Процедурата по освобождаване на част от персонала обявихме преди месец и половина в Агенцията по заетостта. Тогава предупредихме и хората, които ще бъдат съкратени, а сега реално връчваме заповедите, така че изненади за никой няма.“ Това коментира за „Марица“ Николай Бояджиев, икономически директор на „Макском“.
Той обясни и проблема, наложил мярката за освобождаването на хората, които са 180 души, или 22 процента от общия персонал. Причината е в световната рецесия, предизвикана от ковид, която засегна в голям мащаб и германската икономика. Това рефлектира върху тамошния пазар, който е основен за „Макском“. Вследствие на това намаляват поръчките, респективно и обема на работа с близо 30 процента.
Пловдив с рекордните 3,7 млн. за култура догодина
Общинският съвет одобри Културния календар на Пловдив за следващата година, който беше предложен за обсъждане от ресорния зам.-кмет Пламен Панов. За фестивали, концерти, презентации на литературни творби се предвиждат 3,7 млн. лева. Сумата е рекордна и, както наскоро беше казал зам.-кметът - Пловдив продължава да бъде Европейска столица на културата и през 2024 г.
Културният календар беше подкрепен от 47 съветници, а двама от тях се въздържаха, сред които е и Яшар Асан от ДПС. Сред събитията са традиционната “Сцена на кръстопът”, финансирана със 70 000 лева от общинския бюджет. За фестивала на музиката в Балабанова къща са планирани 70 220 лева.
Областният управител инж. Илия Зюмбилев: Общините трябва да гледат поне 10 г. напред и да имат готови проекти
За да имат по-голям шанс за държавна подкрепа, на първо място, общините трябва да гледат в перспектива поне 10 години напред. За да е ясно кои са трайните приоритети, за които да се търси съдействие от държавата. И на второ място, нужно е да има готови проекти, защото това е основен критерий, когато се решава къде да се дадат пари от държавния бюджет.
Транспортът, ВиК мрежата и пътищата са най-големите проблеми на общините в областта
Пловдив няма да може да се разшири като община с референдуми, нужно е решение на МС или закон
Има голяма разлика в статута на Паметника на съветската армия в столицата и Альоша
Изкуственият интелект влиза в дизайна. Отиват ли си архитектите?
Изкуственият интелект може да създаде зашеметяващ нов стил в архитектурата. Той „конструира“ странни визии и форми - от футуристични небостъргачи, вдъхновени от природата, до сгради, дишащи като растения.
Как изкуственият интелект ще повлияе на бъдещето на дизайна? Този въпрос излиза на преден план и провокира различни емоции у архитектите по света.
„Инструментите за генеративен дизайн, задвижвани от изкуствен интелект, могат да бъдат полезни и да се използват в ранните етапи на проектиране, създавайки многобройни итерации, базирани на предварително зададени параметри, като например естетически предпочитания, материали, предназначение и други. От друга страна, AI може да анализира данни за местния климат, ориентация на сградата и потреблението на енергия, за да оптимизира архитектурния дизайн и енергийна ефективност“, твърди младият архитект Мирослав Насков. Преди няколко години той създава в Лондон своето MinD studio и днес успешно използва възможностите на изкуствения интелект в архитектурата.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.