3906

Четете в "Марица": Кадър на авиоотряда поема Колодрума

Най-интересното от новия брой на "Марица":

 

Съдбата на стадион „Спартак“

Ще стане ли "Спартак" място за отдих и развлечения

Дилема: Парк или стадион му трябва на Кючук Париж

Стадион „Спартак”, който от години изглежда като една от язвите на Пловдив, може да се превърне в зелена зона за спорт, отдих и развлечения. Тази идея лансира от няколко месеца зам.-кметът по строителство инж. Тошо Пашов.

Заради изграждането на подлеза под Централна гара от бул. „Васил Априлов” до бул. „Македония” старият спортен комплекс няма никакви перспективи. Според градоустроените планове ул. „Кукуш” е предвидена за разширение до надлез „Родопи”, нови пътни връзки трябва да се правят между ул. „Димитър Талев” и „Бяло море” до бул. „Македония”, защото в противен случай скъпоструващият пробив под гарата ще си остане поредната безсмислена комуникация с нови тапи в трафика.

Стадион „Спартак”, който от години носи името на големия Тодор Диев, е общински, както и земята под комплекса. Концесията, учредена преди време в полза на ПФК „Спартак”, е прекратена по искане на самия концесионер. Опитите му да инвестира в осакатената база без нормален достъп и места за паркиране стигнаха само до премахването на седалки. А наскоро между футболния клуб и Община Пловдив беше подписан 10-годишен договор за ползването на друг общински стадион в същия район – „Векта”.

Живеещите в  Кючук Париж, който превърнат в последните години в бетонно гето, се опасяват, че теренът с площ 36 дка между бул. „Македония”, ул. „Кукуш”, бившите хали и ул. „Димитър Талев” ще бъде продаден и застроен, каквато съдба сполетя много други квартали в Пловдив.

 

Николай Бухалов, зам.-кмет „Спорт и младежки дейности“:

Район „Южен“ има нужда от зеленина

Район „Южен“ е изключително плътно застроен и би било хубаво на мястото на „Спартак“ да има парк и спортни  игрища – зона за отдих и спорт.  Ако тук се издигнат сгради, целият квартал ще се бетонира още повече. И обратно – превръщането на тази територия в зелена зона със спортни площадки ще бъде правилно решение.

Трябва да се мисли и какво да правим с големия стадион „Пловдив“, който има твърде много места за зрители и няма как да се пълни по време на състезания, след като „Ботев“ и „Локомотив“ обновиха базите си.

 

Ако искат всички ученици и има работодател

Обикновена паралелка може да стане дуална след 10. Клас

Ученици, които са били в обикновена професионална паралелка до 10. клас, вече могат да се прехвърлят в дуална форма на обучение и в последните две години от гимназията да са по схемата учене чрез работа. Условието е да има работодател, готов да наеме учениците на трудови договори, и да е налице съгласие на всички гимназисти в паралелката.

Промяната вече е разписана в нормативната база, за да даде повече гъвкавост в помощ на фирмите, които партнират на училищата в дуалното обучение. В тази форма в 11. и 12. клас учениците имат занятия в училище в някои дни от седмицата, а в други обучението им е изнесено на конкретно работно място в реалния бизнес.

 

Пет заявки за патент направиха учени от МУ - Пловдив

Постиженията са по Програма за стратегически изследвания и иновации за развитие на вуза

Утвърдени учени и млади изследователи от Медицински университет - Пловдив (МУП) са с пет заявки за патент, направени по Програмата за стратегически изследвания и иновации за развитие на висшето учебно заведение (ПСНИИР-МУП, Договор № BG-RRP-2.004-0007-С03). Постиженията на учените бяха обявени в рамките на двудневна конференция, на която се отчетоха досегашните успехи по проекта.

Проектът, който е с продължителност 42 месеца, е част от Стълб 2: Създаване на мрежа от изследователски висши училища на Програмата за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации от компонент „Иновативна България“ на Националния план за възстановяване и устойчивост, финансиран от Европейския съюз - NextGenerationEU. По него са привлечени средства в размер на 28 млн. лв. 

 

Интервю с Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей:

Може да възстановим храма от Голямата могила в автентичния му вид без бутафории

Археологията е сред най-сериозните активи на Пловдив в привличането на повече туристи. Сред находките от последните 2-3 години е Голямата могила в район "Южен", която, освен най-голямата в България, е и последната оцеляла в района. Покрай нея се заговори за нов археологически парк в Пловдив,

Откритата структура е уникална, както по датировка - II-I в. преди Христа, така и по структура, по функции и начин на изграждане, обясни за „Марица“  директорът  на Археологическия музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов.

Храмът може да стане туристически обект. Теренът е държавна собственост. Мястото има перспектива предвид бъдещия път, който ще свързва районите "Южен" и "Тракия". 

 Могилата има всички дадености да бъде  запазена, при това идеално, и може да се превърне в археологически парк. В него може да се експонира не само тракийският храм, но и експозиция от артефакти на Археологическия музея, каза доц. Кисьов. 

 

Кадър на авиоотряда поема Колодрума


Още две общински предприятия в Пловдив вече са с нови шефове. Човек с опит в авиация, макар
и административен, е назначен за директор на многофункционалната спортна зала "Колодрума",
на мястото на напусналия Никола Панайотов. Това е Любомир Апостолов, завършил финанси в
Университета във Велико Търново и национална сигурност във Военна академия "Г. С. Раковски",
обясниха от Община Пловдив.

Новият шеф на Колодрума е на 55 г., с богат административен и управленски опит, а с авиацията
го свързва работата му като началник "Човешки ресурси" в правителствения Авиоотряд 28.

 

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?