Съседи в сговор: Какво да направим, за да не изгори входът

Минимум 150 лева излиза поръчването на една нова противопожарна кутия за междуетажното пространство. В зависимост от материалите и марките цената може да скочи до 200 лева. Тук влизат кутия, шланг, кран и струйник.

На пазара има голямо разнообразие от пожарни кутии. Те може да са най-обикновени, може да имат прозорче или да са в различен цвят. Има и такива, които са от алуминий и са за луксозни кооперации и хотели. Цената на обикновените кутии е между 70 и 80 лева.

Голямо разнообразие има и при шланговете. Може да се избира между евтини китайски и скъпи чешки. „Хората масово купуват китайски, които имат налягане от 8 бара. По принцип това не отговаря на изискванията, които по стандарт трябва да са 15 бара”, разказва г-н Николай Николов. Китайските са по 52-55 лева.

Хубав шланг с 15 бара налягане е 77-79 лева. Най-скъпите на българския пазар са чешки и са 90 лева. Цената им е толкова висока, защото са придружени със сертификат, че отговарят на всички европейски изисквания за качество.

Според Николай Николов няма нищо лошо в това да си купиш китайски шланг. „Изобщо не съм убеден, че трябва да се купува най-скъпото. Хората са прави, като казват: ами това никога може да не се случи! Дори китайският 8-баров шланг ще свърши работа при пожар”, казва експертът. Налягането във водопровода е 2 бара.

Николов твърди, че няма нищо ненормално в това, че маркучът може да се спука и да пръска настрани. Маркучите са от няколко слоя материали. При китайските дебелината на слоевете е по-малка, материалът е по-друго качество и това води до падане на цената.

Предпоследният разход за новата противопожарна кутия е струйникът, който върви по 12-13 лева. Последен е кранът, който е около 20.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?