Цакат ни за санирането с "изгубена декларация"

Прокуратурата да провери кой в общината отстранява документите от вече комплектувани заявления, настояват ощетените кандидати

Хитър начин за отказ за саниране с европейски пари са измислили в Община Пловдив.  Молбите на няколко сдружения, подали документите още през 2016 г., са отхвърлени наскоро с мотив, че има липсващи декларации. Хората, чакали цели две години за ремонти по оперативна програма "Региони в растеж", са категорични, че прецизно са оформили книжата. Те подозират, че администрацията умишлено посича кандидатите, защото парите няма да стигнат за всички, а не е избрала методика, по която да класира изрядните сдружения. За Пловдив е отпуснато финансиране за енергийна ефективност на жилищни сгради в размер на 18 млн. лева. Според зам.-кмета инж. Димитър Кацарски подадените заявления са за 150 кооперации и блокове.

Отказ под претекст, че документите са непълни, на 11 декември са получили собствениците на 18 апартамента в блока на ул. "Севастопол" 18-20.  

"Изпълнихме всички условия

и още през 2016 г. внесохме преписката в район "Централен". През септември от голямата община са ни я върнали с изискване да коригираме пропуски. Отстранихме ги и отново внесохме в срок документите в Община Пловдив. Какво беше учудването ни, когато получихме писмо с отказ за включване в програмата за саниране, подписано от зам.-кмета Димитър Кацарски. Като мотив се изтъква липсваща декларация на един от собствениците на апартамент. Сигурна съм, че тази декларация беше приложена към преписката, предоставена в общината", разказа председателят на управителния съвет на сдружението Валерия Демерджийска.

Документите са били преглеждани един по един от целия управителен съвет и грешка няма как да бъде направена. Освен това те са гледани под лупа и от служителите на район "Централен", преди да бъдат изпратени в Община Пловдив. Шефката на сдружението допълва, че на 29 септември 2018 г. са получили становище от комисия на Община Пловдив с препоръки за корекции. Там не става и дума за липсваща декларация. "В голямата община документите са разглеждани най-малко от две комисии. Никоя от тях не е констатирала липсваща декларация и некоректност", недоумява Валерия Демерджийска. 

Разочарованите собственици на жилища в блока коментират, че документите биха могли да бъдат набавени навреме, ако администрацията имаше доброто желание да включат апартаментите в програмата. 

Същият случай с изведнъж изчезнала декларация стана причината за отказ и за саниране на блока на ул. "Младежка" 16-18 с 20 апартамента. Документите също са подадени стриктно през 2016 г., когато  кметството на район "Централен" провежда кампания и разпространява по блоковете и кооперации покани да се включат в европейската програма. При проверка на документите се е наложило да бъде коригирана една декларация. "Съседката я попълни, след което лично съм я подала в кметството. Фрапиращо е, че тази декларация липсва", възмущава се Стойка Порязова от управителния съвет.  

Блокът на ул. "Младежка" 16-18 е строен през 1962 г. В лошо състояние е, по средата на фасадата има пукнатини и трябва да бъде ремонтиран. Администрацията имаше почти две години, за да прегледа документите, но не стига че изпълнихме всички условия по програма и чакахме толкова дълго време, та отгоре на всичко получихме отказ с неубедителен за нас мотив, негодува Стойка Порязова.

Представители на сдруженията настояват прокуратурата и други отговорни институции да направят проверка, която да установи кога и как са изчезнали важни документи от вече комплектувани заявления. И ако става дума са чиновническа небрежност, да се потърси отговорност от съответните длъжностни лица.

Провал и по националната програма за енергийна ефективност

Пловдив е на опашката със санирането на жилища по Националната програма за енергийна ефективност. Това сочат последните данни за напредъка на програмата към 30.11.2018 г., видни на сайта на Министерство на регионалното развитие и благоустройството. В града има само 27 сгради, въведени в експлоатация от началото на годината. Броят на сключените договори за целево финансиране е 73, а сградите със стартирали дейности - 28. Така се запазва тенденцията по този показател да се нареждаме след градове като Благоевград, Бургас и Хасково. Преди нас са също малки градове като Перник - 40 сгради, Смолян - 29, и дори Асеновград - 28 сгради. 

Към 30 ноември 2018 г. най-много са завършените сгради в община Бургас - 197. Там сключените договори са общо 205, като по последните 8 сгради текат строителни работи. В община Благоевград са обновени всички 143 многофамилни жилищни сгради, за които са сключени договори за целево финансиране. Реновираните блокове в Хасково са 77. В общината са сключени общо 110 договора за повишаване на енергийната ефективност на многофамилни жилищни сгради.

Още 8 са в етап на строителство, други 16 - на етап обследване. В Пазарджик са завършени всички 41 сгради със сключени договори за обновяване. До момента 1544 многофамилни жилищни сгради в страната са обновени по Националната програма за енергийна ефективност. По други 220 от общо 2022 сгради със сключени договори за целево финансиране с Българската банка за развитие се изпълняват строително-монтажни работи. Още 224 са на етап обследване.

Администрацията изхвърли десетки сдружения с промяна в критериите

Преди две седмици "Марица" описа аналогичен проблем на други десетки семейства в Пловдив, които останаха извън борда на санирането с пари по оперативна програма „Региони в растеж”. Собствениците на апартаментите на ул. „Презвитер Козма”, пак в район „Централен”, също са подали документите през 2016 г. Изпълнили са всички условия за кандидатстване, посочени в програмата, но са получили отказ за ремонти от Община Пловдив с мотив, че не отговарят на условията. 

Според засегнатите при съставянето на документите те са спазвали стриктно публикуваните първоначално критерии. Те обаче били променени от администрацията в хода на работата, без кандидатите да са уведомени за това.  

Те научили подробности за програмата по време на среща с районния кмет Георги Стаменов. Обяснили им, че условието е сградите да имат над шест жилищни етажа. В указанията прочели, че е желателно по-малките блоковете да бъдат групирани, затова се обединили 3 блока и набавили всички необходими документи. Занесли ги в кметството на "Централен" през май 2016 година. Там прегледали преписките и ги изпратили в голямата Община. През 2017 г. представители на над 100 сдружения били поканени в Дома на културата "Борис Христов", където им обяснили, че работата върви добре и скоро ще ги поканят за сключване на договори. 

По-късно обаче с изненада разбрали, че критериите са променени, а по програмата с приоритет ще се санират сгради на Главната, в "Капана" и в Стария град, които в началото дори не са кандидатствали.

Според новите критерии сградите трябва да отговорят на пет условия - да има извършено техническо обследване за енергийна ефективност, принос за обновяване и развитие на зона за въздействие, принос към обновяване и развитие на груповите културни ценности, статут на културна ценност, предвид се взима и броят обекти в сградата, които се определят по специална формула. Така сдруженията на собствениците, подготвили документите си още през 2016-а, останали извън класирането.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?