4020

Бюджет 2024 на Пловдив: Най-много пари за образование, няма да се вдигат данъците

Завършване на започнатите обекти и започване на нови инфраструктурни проекти, инвестиции в образователната система, развитие и благоустройство на градската среда, проектиране на паркове и зелени системи.

Това са само част от приоритетите в Бюджет 2024, които кметът на Пловдив Костадин Димитров очерта по време на общественото обсъждане на финансовия план на Общината.
„Целта е плавно преминаване от стар към нов мандат и начало на нови проекти“, заяви Димитров. Заместник-кметът по финанси и стопански дейности Женя Петкова напомни, че най-важните признаци на един бюджет са приходната и разходната част.

„Считам, че финансовата рамка трябва да се оценява в края на бюджетната година по това дали е изпълнила целите си и заложената приходност и разходност“, коментира тя. Петкова представи основните параметри на бюджета на Пловдив, като допълни, че в него се акцентира на дисциплина, сигурност и приближаване до реалните приходи.

Пловдив ще разполага с 683 918 800 лева, като 383 772 473 лева са приходите от дейности, делегирани от държавата, осигурени от централния бюджет. Приходите от местни дейности са в размер на 300 146 327 лева. Тази стойност е базирана на приходосъбирането през 2023 г., когато Общината е събрала собствени приходи за 213 млн лева, което е изпълнение от 66 % - близо 78 млн. лева по-малко от заложените параметри.

Кметът Костадин Димитров представи капиталовата програма, която възлиза на 123 375 273 лева, като допълни, че тя изразява визията на общинското ръководство за развитието на Пловдив.
Той изброи част от обектите, които са включени в нея – 5 301 033 лв. за „Модър-Царевец“, 3 364 000 лева – за бул. „Хаджи Димитър“ и 2 926 554 лева – за ул. „Владая“, като 1 милион от тях са от
държавата.

Други значими инфраструктурни проекти, които ще се финансират от капиталовата програма, са Голямоконарско шосе, „Кукленско шосе“, бул. „Северен“, Дондуковата градина и контактната й зона, плувният комплекс с 50-метров басейн в парк „Отдих и култура“, стадионите „Христо Ботев“ и „Локомотив“, сградата на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, ДГ „Майчина грижа“, ДГ „8-ми март“, детска ясла и детска кухня в квартал „Съдийски“ , СУ „Константин Величков“, спортният комплекс на езиковите гимназии, зоната около Художествената галерия на ул. „Съборна“ и реставрация на фасадата на филиала на Етнографския музей.

Кметът Костадин Димитров припомни и обектите, които се изграждат със средства от държавата – стадион „Локомотив“ – с 41 милиона лева, стадион „Христо Ботев“ – с 33 милиона лева,
Голямоконарско шосе – с 9 милиона лева, както и изграждане на нова улична мрежа със свързваща инфраструктура в район „Тракия“, основен ремонт и благоустрояване на кино „Космос“, чийто проект ще бъде представен до дни, реконструкция на ул. „Славянска“, на ул. „Генерал Колев“, Античен форум „Филипопол“, основен ремонт и консервация на къща „Ламартин“.

„Ще положим усилия да имаме по-голямо финансиране на инфраструктурни обекти от европейски проекти. Нашата цел е да направим крачка напред и да усвоим колкото може повече
средства от Европа“, отбеляза кметът на Пловдив Костадин Димитров.

Най-много средства от разходната част – 41%, са предвидени за сферата на образованието, а ресорният заместник-кмет Владимир Темелков обясни приоритетите и проектите пред екипа му.

Местните данъци и такси няма да се увеличават, но ще има актуализация на таксите за технически услуги, административни такси, управление на общинско имущество, разрешения за строеж.

За пръв път общественото обсъждане на бюджета на Община Пловдив се провежда в почивен ден. Освен граждани, на него присъстваха председателят на Общински съвет Пловдив Атанас
Узунов, заместник-кметовете и районните кметове на Пловдив, общински съветници, експерти.

Водещ на дискусията бе секретарят на Община Пловдив Ангелина Топчиева. Присъстващите дадоха предложения, отнасящи се до изграждането на нова сграда на Математическата гимназия, ремонта на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, изработване на интегрирана онлайн платформа и дигитализация на услугите на Община Пловдив, проектирането и изграждането на нови велоалеи, довършването на зоологическата градина и
други.

Оцени новината

Оцени новината
3.7/5 от 3 оценки
3.7/5 от 3 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
11 коментара
Таня Христова

Таня Христова

27.01.2024 | 20:17

ВПЕЧАТЛЕНА СЪМ ОТ НОВИЯ КМЕТ. ВСИЧКО Е ОБХВАНАЛ, ДОРИ КОСМОС И ЗООПАРКА И НОВИ ЗЕЛЕНИ ПЛОЩИ, ДАНО МУ СТИГНАТ ПАРИТЕ. НЕ ЧЛЕНУВАМ В НИКОЯ ПАРТИЯ.

Отговори
1 2
Didier93

Didier93

27.01.2024 | 19:46

Здравейте г-н/г-ж Аз съм индивидуален финансов експерт, който мога да ви дам бърз заем, вариращ от €2000 до €10,000,000 при лихва от 2% с условия, които ще улеснят живота ви. Така че, ако имате нужда, не се колебайте да се свържете с нас по имейл: Имейл: [email protected] Имейл: [email protected]

Отговори
0 2
Василена

Василена

27.01.2024 | 19:00

Всеки втори си чопли в телефона, затова ли им плащат на тези тиквеници!

Отговори
10 0
Тони

Тони

27.01.2024 | 17:42

А тези лакомите от Съюз за Пловдив със 17 искания за бюджета! Крадене, крадене и пак крадене

Отговори
11 1
Логично

Логично

27.01.2024 | 18:07

Верни на принципа "мандат поколения храни" те затова са там - заради кражбите и КЕЛЕПИРА. И това не е съюз за Пловдив, а съюзяване за кражби! А "баламите" да си мислят каквото искат. Келепира е на челно място!

Отговори
11 0
Мильо

Мильо

27.01.2024 | 17:17

А такса смет ще си остане по стария начин? Без значение дали жилището се ползва или е празно? Навсякъде по белия свят такса смет отчита броя на ползвателите на жилището! Отново клекнаха пред циганите в "Чистота". За поредна година. Но с "експерти" като "кумът" - толкова - те са там за заплати. За друго нямат акъл!

Отговори
9 1
Мильо

Мильо

27.01.2024 | 17:11

Дали най-много се отделят за образоване? По- точно е да се каже - за НЕЗАСЛУЖЕНИ заплати на даскалите! Навсякъде заплатите са отражение на качеството на положения труд и резултатите. У нас всичко е обратно! Колкото по-зле - толкова по- високи заплати! Така иска Янка! На есен отново ще има извиване на ръце - пари или стачка! А колко тогава трябва да получават медиците, инженерите?

Отговори
9 1
Стефи

Стефи

27.01.2024 | 17:51

Дакалите за последните 4 години я им се събере 4 месеца работа я не, но за сметка на това регулярни им увеличават заплатите за нищо правене

Отговори
9 1
Фифи

Фифи

27.01.2024 | 20:35

Пандемията е неподвластна! Лошо е другото - резултатите от дистанционното обучение са лоши, да не кажа плачевни! И то не само у нас! Когато учителя не вижда очите на ученика - провалът на обучението е гарантиран! Иначе - ако учителя е отговорен към работата си, заетоста му е много по-голяма отколкото в нормални условия.

Отговори
5 0
Пони Стойчеа

Пони Стойчеа

27.01.2024 | 17:10

Слуга на гейската дружина ПП

Отговори
7 3
Пони Стойчеа

Пони Стойчеа

27.01.2024 | 17:09

Тъпата Пони Стойчева ще насере целия район Западен.

Отговори
7 4

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?