БСП напусна залата при гласуването на Културния календар на Пловдив

Групата на БСП напусна залата при гласуването на културния календар след като при разглеждането на точката страстите се разпалиха. Въпреки това бюджетът за културни мероприятия мина с 41 гласа „за“ и без нито един „въздържал се“ и „против“. Причината беше приетото предложение на Йордан Иванов 1 февруари да бъде включен в честванията като ден в памет на репресираните от комунизма. Той припомни, че над 28 000 души са били изселени от страната по време на комунистическия режим, а хиляди българи са били избити без съд и присъда. „Аз лично ще поема финансирането на датата“, отбеляза Иванов.

„Странно народно събрание гласува за комунистическия режим и много хора с бели коси са взели тогава висше образование. Ако ще говорим за комунистически режим, някои в тази зала за фашизъм и антифашизъм ще говори ли, след като целият свят го е заклеймил. Ще финансирате ли антифашистките мероприятия“, риторично попита Радев и допълни, че  тяхната група никога не е искала антифашистки чествания. По думите му културният календар не трябва да разединява, а да обединява.

Общинският съветник Ангел Иванов пък припомни, че се обсъждат културни, а не политически събития. „Загиналите в националните борби за освобождение трябва да ги почитаме, но не и политическите, които насаждат оста Рим - Берлин – Токио“, категоричен бе Иванов.

След финалното гласуване вече е ясно, че повече пари за културния календар през 2021г. ще задели общината в сравнение с две години по-рано, когато градът под тепетата беше Европейска столица на културата. Екипът на кмета Здравко Димитров е заложил през настоящата година сумата да бъде 2 020 000 лв. при 1 750 000 лв. за 2019г. Увеличението е с 270 000 лв. спрямо две години по-рано и с 40 000 спрямо миналата година.

Рекордният бюджет за културни събития  в Пловдив идва на фона на тревогите, че парите в градската хазна не стигат заради кризата в пандемията. Освен това провеждането на арт събития е под въпрос, ако се зададе нова вълна на коронавируса.

Най-солиден бюджет във фестивалната програма ще бъде даден за годишните награди на БГ радио - 80 000лв., следван от 72 000 лв. за фестивала „Музика от вековете“ на Античния театър. За концерта на пианиста Ричард Клайдерман в зала „Колодрума“ през април пък ще отидат 60 000 лв. 

В културния календар за 2021 година е включена Международна конференция за консервация и реставрация на мозайки. 37 са големите събития и фестивали от културния календар, които ще зарадват публиката е Пловдив.  Сред тях са „Пловдив джаз фест“, Международният куклено-театрален фестивал, Дни на музиката в Балабановата къща и др. 30 000 лв. е предвидено да бъдат дадени за три издания на Капана фест през годината.

Ново събитие е културният маршрут „Главната улица” на фондация „Про либрис”. Проектът е насочен към културното наследство на Пловдив и е обследване на цивилизационните пластове, в резултат на което ще бъде създадено уеб приложение. Сумата, отпусната за целта е 15 000 лв. За първи път ще се проведе и  „Plovdiv Vibes” – вибрациите и духът на Пловдив“.

Не е ясно каква ще е съдбата на фондацията, като се има предвид, че предстоят съкращения на щата в Общината. През 2020 г. "Пловдив 2019"  имаше 5 млн. лева бюджет и 24 щатни служители.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?