Бойка Янушева пак зад решетките, прибрала 37 бона от търговци

Вдовицата на убития вафлен бос Манчоров оглави женската ранглиста на измамниците в Пловдив

Топ измамницата Бойка Янушева за пореден път стана клиент на Темида, след като измъкна 37 000 лева от семейство търговци на хранителни стоки. Районният съд й наложи постоянна мярка за неотклонение за две престъпления. Освен търговците нейна жертва е станал и строителният предприемач Чавдар Коев.

Янушева прекара няколко години в Сливенския затвор, но престоят й зад решетките явно не е изиграл очаквания възпитателен ефект, защото през трите години след като бе освободена, тя извърши куп престъпления. В края на 2008 година тя бе арестувана в Перник, след като изтегли 28 000 евро от чужда банкова сметка.Маскирана с руса перука и сини лещи, 50-годишната тогава Янушева се представила за титуляр на сметката и с фалшива лична карта взела парите.

Янушева работела под ръководството на 41-годишния Венцислав Петров  -  шеф на столичната охранителна фирма „Вей-Ко". Той <211> давал нареждания по телефона, а за да не измами и него, пратил секретарката си с Янушева. Жертвата бе 50-годишната Виолета Дамянова от София. Дамата наскоро била продала апартамент и сложила парите в сметка. Неин близък обаче се сдобил с личните й данни и номера на сметката и направили фалшива лична карта за Бойка. Янушева е „запалила" и няколко магазина за черна и бяла техника. С фалшиви документи тя вземала скъпи уреди или телевизори на лизинг, а след това ги оставяла в заложни къщи. Вземала парите и повече не се появявала.

Последните й жертви са търговците Ангелина и Васил Табакови, които имат склад на Брезовско шосе. Те са и дистрибутори на кисело мляко „Родопея". Бойка Янушева се появила при управителката на фирма „Галиана" Ангелина Табакова и й предложила перфектна сделка - купува огромно количество млечни произведения и плаща кеш. Ловката измамница се представила за доставчик на всички най-големи болници в страната. Сред контрагентите й били УМБАЛ „Св. Георги", МБАЛ „Пловдив", диспансери и големи лечебни заведения. Пред търговците Янушева разиграла няколко телефонни разговора, като споменавала конкретни имена на шефове на болници и лекари. Била спомената търговска верига „Здраве". Според първоначалната уговорка доставките трябвало да вървят редовно всяка седмица. В момент на криза Табакови решили, че сделката е супер изгодна.

Първата доставка включвала над 3 тона кашкавал, повече от 2 тона сирене, както и 500 кг айран в разфасовки по половин литър. Търговците пратили стока за 37 000 лева на уговореното място. Вместо да плати веднага, Янушева разубедила Табакова, че е разбрала погрешно. Тя убедила бизнес дамата, че стоката ще бъде платена до края на деня по банков път. Млечните произведения били претоварени на друг транспорт на паркинг край Пазарджик и заминали в неизвестна посока, а парите за бързо развалящата се стока така и не били платени.

Няколко месеца по-рано Янушева е взела голямо количество кофражни телескопични платна от строителна фирма на Чавдар Коев. Тя ги наела с уговорката, че ще послужат за голям строителен обект в Цалапица. Такъв строителен обект впоследствие се оказало, че действително съществува, но Янушева нямала нищо общо с него. Междувременно тя продала взетите платна за близо 28 000 лева. Очаква се днес да й бъде повдигнато обвинение и за тази измама в особено големи размери при опасен рецидив. При разпитите Бойка Янушева отказва да даде подробности за последните измами, като се позовава на търговската тайна.

„Разследват Личкана за рекет на бизнесмена Пиронков", „Пловдивчанин се жалва , че са му откраднали хотела", „Вафлен бос застрелян в дома си", „Бизнес дама продава два пъти ресторант". Това са заглавия на публикации в „Марица", които разказват различни истории за убийства, изнудване, измами и фалшифициране на документи. Свързващото звено в тези случаи е Бойка Янушева.

 

НАЧАЛОТО

Корените на бизнеса на Янушева се губят в далечната 1993 година, когато физиотерапевтката регистрира фирмата си „Лумо-Комерс" с предмет на дейност „научни изследвания за енергоинформационен обмен на основа биорефлексотерапия, лазерна терапия, мануална терапия, акупресура и пр.". По-късно същото име е използвано и при регистрацията на Инвалидна кооперация на слепите „Лумо-комерс", която е записана на името на свекър й. Тя използва данъчните облекчения, които по онова време предлага държавата, за да търгува от името на инвалидите с цитрусови плодове и захарни изделия. Прибираше цялата печалба, а пред офиса в хотел „Ленинград" инвалидите по цял ден й се молеха за пари, разказва съдружник на бизнес дамата от онова време. Тя взема кредити от Първа частна банка, Минералбанк, Туристспортбанк, Първа източна международна банка и ЦКБ. Някои от тях все още не са погасени. През 1995 година съпругът й регистрира фирма „Мотобойс" за производство на вафли. Янушева влиза в съдружие и с асеновградския бизнесмен Васил Пиронков, заради когото по-късно се развежда с Манчоров. Краят на бурната им връзка настъпва в края на 1997 година и започват публични делби, взаимни обвинения в измама и удари под пояса. Пиронков пуска жалба срещу нея, че се е опитала да присвои дялове от общата им фирма. В интервю за „Марица" преди години Янушева заяви, че е оправдана и на трите инстанции. Междувременно под колата на асеновградския бизнесмен е поставена бомба, която по чудо не избухва. Подозренията са насочени към Янушева заради имуществените им спорове. Бившата му съдружничка е разпитвана, но отрича да има нещо общо с атентата. Взети са й натривки, полицията търси незаконно оръжие в дома й. След това Пиронков пуска жалба, че го е разхождала 4 часа с кола с опрян в челото му пистолет. Пуснала го, защото й свършил бензинът.

 УБИЙСТВОТО

На 30 декември, ден преди новата 1999-а година, собственикът на „Мотобойс" Георги Манчоров е открит разстрелян в апартамента си в ЖР „Тракия". Веднага след убийството криминалистите разпитват Янушева и съдружниците й, правят обиски в офисите й и в дома й. Доказателства, които да я свързват с разстрела, не са открити. Фактът, че убиецът е влязъл в апартамента с оригинален ключ, и досега буди подозрение. Ключове за жилището са имало само родителите на Манчоров, синът му Стоян и Бойка. Няколко години по-късно Янушева погребва и следващия мъж, с който живее - о.з. полковника от ДС Ленин Димитров.

РЕКЕТЪТ

В края на март 2003 година асеновградчани стават свидетели на полицейски екшън в центъра на града пред жилището на президента на „Комексмаш" Васил Пиронков. Ченгета с качулки и бронежилетки просват мъж на земята и го оковават с белезници. Арестуваният е Жоро Илиевски, известен с прякорите Ореха и Флейтата. При обиска в него полицаите откриват предварително белязани 10 000 лева. По-късно при разпита Ореха твърди, че е отишъл при Пиронков по поръчка на небезизвестния Ангел Личканов. След ареста му Личкана се покри, но година по-късно бе арестуван в апартамента на своя любовница в ЖР „Тракия". Каква е връзката между бизнесмена и Личкана, обаче при разпитите не става ясно. Защо Личкана иска 10 000 лева от президента на „Комексмаш"? Никой не е чувал за някакъв съвместен бизнес между Пиронков и Ангел, както и за неуредени финансови отношения. В същото време обаче Личкана е известен като „момче за поръчки". Вече седми месец той търка наровете в следствения арест и според информирани прави безуспешни опити да напусне килията. Носят се слухове, че е предложил сделка. Срещу свободата си бил готов да предостави твърди доказателства за човека, който му е дал поръчката. Информирани твърдят, че в случая Личкана е станал жертва на собствената си лакомия. През периода, в който отношенията между Пиронков и Янушева били безоблачни, двамата вложили голяма сума в чужда банка. Условието при подписването на документите било да могат да теглят от сметката само едновременно. Тъй като напоследък финансовото състояние на Янушева било плачевно, тя решила да сложи ръка на тези пари. Намеренията си споделила с Личкана. Планът бил Пиронков да бъде отвлечен, а с фалшиви документи парите да бъдат изтеглени. След успешния край на сделката бизнесменът трябвало да изчезне. С получената информация обаче Личкана решил да изкара лесни пари от Пиронков. Той му предложил да го осведоми за намеренията на бившата му съдружничка срещу сумата от 10 000 лева. Обещал да му представи и доказателства. Вместо да се занимава с него обаче, президентът на „Комексмаш" се обърнал към полицията.

ХОТЕЛЪТ

През април 2004 пловдивчанинът Боян Христов, който е собственик на 4-етажен хотел в курорта „Свети Влас", открива, че в нотариата сградата се води на непознато лице, без той да я е продавал. Той притежава хотела от 2002 година. Дотогава е бил собственост на Стоян Манчоров, който е единствен наследник на убития предприемач. Докато той се опитва да установи кой е фалшифицирал документите, измамниците успяват да извадят постановление от ихтиманския съд и влизат във владение. Мрежата започва да се разплита и имената на замесените в далаверата започват да изплуват. Оказва се, че данните на Боян Христов са свалени от системата БДС на МВР и с тях е изработена фалшива лична карта със снимката на друго лице. С този документ е направено пълномощно и на 19 март хотелът е прехвърлен на Фехми Меков от Мадан. Четири дни по-късно Меков го „продава" на софиянеца Ивайло Атанасов. Разпитани са множество свидетели. Специалисти от Института по криминалистика установяват, че единият от подписите на фалшивия нотариален акт е положен от Стоян Манчоров. В схемата участва и пловдивски адвокат. Бойка Янушева също е разпозната от свидетелите. Тя, синът й и Ивайло Атанасов са задържани по обвинение в измама. В самопризнанията си свидетелите я посочват като главен организатор. По време на делото, на което се гледат мерките им за неотклонение, майката и синът представят медицински, че страдат от множество болести. Стоян е сложен под домашен арест, а Янушева освободена под гаранция. По искане на обвинението са назначени повторни експертизи в затворническата болница в София. Лекарите там не потвърждават диагнозите на пловдивските си колеги. При следващото повдигнато обвинение за измама двамата остават зад решетките. Този път обвинението е, че Янушева е продала на двама бизнесмени един и същ обект. Тя е сключила договор за покупко-продажба на ресторант „Свети Георги" в ЖР „Тракия" с един предприемач през 2003 година. След това прехвърля на друг бизнесмен 60 процента от вече продадената собственост.

СТИЛ НА ЖИВОТ

През 2005 година Янушева е успяла да изтегли и личните данни на двама строителни предприемачи и организирала план да изтегли големи суми от сметките им с неистински лични документи. Операцията е била подготвена и е трябвало да бъде осъществена в клон на „Булбанк" във Велинград, твърди единият от бизнесмените. Арестът обаче е попречил на замисъла. Янушева бе осъдена на три години за измама, а миналата година е излязла от затвора.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
violeta damyanova

violeta damyanova

02.04.2011 | 13:33

ee,malko sa i dve godini:))))))

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?