Блокът на Мариите почерпи под липите

Блокът на бул. „Марица-юг” №16 претендира да има най-много Марии на квадратен метър в града. За поредна година хората от него се събраха на нещо като групов имен празник. Негов доайен бе 85-годишната бивша учителка Мария Лалова. Наричат я „гръбнакът на махалата”, защото е организатор на всички важни събития тук. Празникът на Мариите се провежда за 15-а година „Под липите до река Марица”. 
По същото време в Бачковския манастир започна Света литургия, която продължи до 12 часа. След това бе осветено и раздадено на вярващите коливо - жито с плодове.  

От много години се събираме тук. Всеки минаващ може да се почерпи на празника Успение Богородично. Това каза бившата учителка по български и френски Мария Лалова. В блока й има 6 жени с името Мария. Освен тях две малки дами се казват Мия, което според даскал Лалова е „производно на Мария”.

Има нещо много романтично в „Под липите до река Марица”. Напомня за легендарния берлински булевард „Unter den linden” (Под липите), който до 1936 години бил покрит с прекрасни дървета от този вид. Тогава Йозеф Гьобелс наредил да ги изсекат и на тяхно място за Олимпиадата да сложат каменни колони с метални орли и свастики над тях. И зевзеците започнали да наричат булеварда „Под гаргите”. 

„Когато навремето се преместихме в този блок - преди 55 години, тук беше гола поляна. Бяхме млади, а децата ни, които сега вече гледат внуци - съвсем малки. Решихме да я засадим с липи, а всяко дете от блока да си избере едно дърво и да се грижи за него”, разказва Мария Лалова. Децата се състезавали чие дърво ще израсне най-много и ще е най-добре гледано. „Тогава във входа имахме 19 хлапета. Сега няма нито едно. А липите вече достигнаха до 6-ия етаж на блока”, пресмята именицата Мария.  

Децата ни станаха лекари, зъболекари, програмисти... Имаме наш човек чак в щата Орегон - работи в централата на „Найки”, допълни картината гостенката на Мариите Лилия Чешитева.   

Празникът на именичките под липите събра хора от целия квартал. На масата на бул. „Марица-юг” те посрещат с погача, домашен кекс и грозде, израснало пред блока им. „Да продължаваш да си такава голяма общественичка”, пожела на доайенката Мария съседката й София, чиято дъщеря също е Мария. „Това е най-хубавото място за почивка в града - който не е сядал под липите ни, на метри от Марица, само той не знае за какъв хлад и хубава сянка става въпрос”, каза бившият хладилен техник от Захарния комбинат Атанас.  

Случаен шофьор видя веселбата на Мариите, отби в алеята пред блока и без да познава никого, помоли: „Нека ви поздравя всички с една песен на Лили Иванова!”. Пусна парчето „Спомен мой”, после запали и си тръгна. 

Кръстена на принцеса Мария-Луиза  

Мария Лалова се родила в деня и часа, в който на бял свят се появява принцеса Мария-Луиза - сестрата на Симеон Сакскобургготски. „Родена съм в ранните часове на 13 януари 1933 година. По това време дядо отворил много рано дюкяна в село Мечка (Плевенско), откъдето съм. Пратили едно дете да му каже, че съм се родила, и той се върнал радостен. Казал: Царицата роди Мария-Луиза, а ние ще си имаме Веселинка! На другия ден щели да празнуват Васильовден. И когато нашите отишли да ме запишат в кметството, оттам отказали. Имало заповед отгоре - всички момиченца, родени на тази дата, да се казват Мария-Луиза. Като чула това, майка се разплакала. „Ние сме бедни хора, ще ни се подиграват с такова име!”. От общината кандисали и ме вписали само като Мария. Всичките ми внуци и правнуци са с български царски имена”, подчертава Мария Лалова. 

Колко старо е името  

Името Мария не се свързва само с Богородица - то има своите дълбоки предхристиянски корени. Това разказа преди години д-р Иглика Мишкова, която е етнолог от Института по етнология и фолклористика към БАН. Мария е старо еврейско име и означава „любима”. „Историци смятат, че името Мария е популярно още от времето на Древен Египет. Евреите харесват много името Мариам. Етимологията на това име се свързва с множество предхристиянски образи и различни тълкувания”, посочи д-р Мишкова. Някои от тях са: обич, прекрасна, постоянство, твърдост. 

Самата Богородица се приема като закрилница на семейството, на малките деца и затова е свързана и със самата етимология на името. Мария е едно познато библейско име, което е наситено с голяма символика и се свързва с Божията майка, като добива изключително силна популярност в целия християнски свят. 

Любопитни факти  

Мария е строг човек, но в същото време е много сърдечна.  Мариите са чувствителни, особено ако става въпрос за децата им, за които биха пренебрегнали всичко. Жените с това име са грижовни съпруги и прекрасни домакини. Мария може да се превърне в добър учител или лекар.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?