Многодетната българска майка - изобретателна и недоволна

Българката ползва един от най-дългите отпуски за отглеждане на дете в Европа – 410 дни

Ако попаднете на форум от типа на  "бг мама", ще научите, че на българските майки им е много тежко, защото:

А) държавата нехае за демографската криза;

Б) наследник се гледа трудно заради високите цени на детските стоки у нас;

В) кметът на града /който и да е/ не е читав, защото слага месечна такса за посещение на ясли и детски градини.

И както в повечето случаи ще се окаже, че истината е някъде по средата. 

Не всичко около битието на семейството с деца е розово. Истината обаче е, че българските майки ползват един от най-дългите отпуски за отглеждане на дете в Европа - 410 дни. Жените спират работа 45 дни преди термина до навършване на първата годинка на хлапето. За сравнение - французойките имат едва 112 дни, които по свое усмотрение могат да разпределят преди и след раждането, а италианките -общо 150 дни. Те могат да останат с бебето у дома още 10 месеца, но само 6 от тях ще бъдат платени на 60% от заплатата.

У нас първата година се изплащат 90% от осигурителния доход, а втората - твърдо 380 лева. С други думи, доходите на младата майка в началото зависят от личния <210> трудов договор с работодателя и готовността му да осигурява служителите си на официалното възнаграждение. Държавата има малка роля, като е заковала минимален осигурителен доход по професии, и по този начин е направила опит да пресече порочни практики да се ощетява персоналът.

Второто твърдение безспорно е истина и това се доказва от много проучвания на нашия и други европейски пазари. Преди две години омбудсманът Мая Манолова организира шумна акция по обследване на цените на бебешки пюрета и адаптирани млека и стана ясно, че у нас те са и по-скъпи, и по-некачествени, отколкото в други страни членки на ЕС. По тази точка бг мамите отдавна са измислили доста начини, за да пазаруват на сметка. Организират се за обща доставка от английски сайтове, където детските дрешки са много на сметка, следят промоциите по хипермаркетите, пазаруват стоки втора употреба, разменят вещи помежду си...

Общината пък е тази, която решава колко да е месечната такса за ясли и детски градини. В Пловдив от години тя е 50 лева. Има малки общини, предимно в по-обезлюдени райони на България, където посещението на детско заведение наистина е безплатно. И това е една от възможностите младите семейства да се задържат в малката и неперспективна община. Проблемът с Пловдив е, че по-скоро местата не достигат и трябва да се откриват нови бази. Новият кметски екип вече се е захванал с проблема и в момента се обследват градини и ясли, където могат да се отворят допълнителни групи след преустройство на сградата. За да не се стига до неприемливия вариант групите в забавачките да се тъпчат с по 30 деца, каквото решение взе предишния общински съвет за випуск 2016.

И въпреки всичко - Пловдив гони столицата по многодетни семейства, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане.

Средната възраст, на която пловдивчанката ражда първото си дете, е 27 години, а напоследък - и 28 по данни на Националния статистически институт. 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?