БГ скиорите луднаха по Алпите

Бирата на австрийските писти се харчи за 2,50 евро, в Пампорово удари десетачка

Българските скиори и сноубордисти масово луднаха по Алпите. Все повече любители на снежните спортове палят автомобилите и потеглят към пистите в Австрия. Прогнозата е, че до 2-3 години Алпите ще се превърнат за нашите скиори и сноубордисти в това, което са Гърция и Турция за любителите на морските почивки.

Не звучи патриотично, но когато един път си се спуснал от алпийските писти, разбираш, че родните курорти си остават бедните роднини на белия керван. И това не е защото цените тук са най-ниски. Напротив. При добро проучване и разумно харчене снежна ваканция в някой от световните ски зони в Австрия може да излезе по-евтино от цената, която плаща семейство за седмица на ски в Банско или на Боровец. Без да слагаме пътните в сметката, разбира се. Този разход обаче се компенсира с десетките екстри и бонуси, които предлагат големите алпийски курорти. Това е и причината австрийската долина Цилертал да се превръща в истински рай за българските скиори и сноубордисти, дори те да не са деца на местните олигарси. Въпреки че вече има и туристически фирми, които предлагат пакетни цени, българите предпочитат да пътуват към атрактивната дестинация на принципа “направи си сам”.

Ели и Станимир Станчев седма година всяка карат ски по пистите в курортите в Цилертал. Пробвали са и други ски зони в Алпите, но тази долина им е любима. Тук е най-големият ски център на Австрия. Организацията всеки път е една и съща, а приятелите, които искат да отидат с тях, непрекъснато се увеличават. Това е и причината тази година те да наемат не стая или малка фамилна къща, а цели две вили, в които да се събере цялата им компания от над трийсет души. . Цената на нощувката в стая в типична тиролска дървена къща с пухени завивки излиза 37 лева на вечер. Къщата е с просторна супермодерно оборудвана кухня с всички екстри - печка за готвене, микровълнова, кафеварка, вилици, лъжици, пълен комплект за хранене. Супермаркетът е на 10 минути път, а цените на хранителните продукти са почти като в България, но са с по- добро качество. Готвенето в голяма компания се превръща в атракцията н вечерта, а хапването - в истинска веселба.

В цялата долина Цилертал има няколко ски зони, които са на разстояние от 10 до 30 км. Цените на картите са плаващи - можеш да си купиш за един-два, три или дори 21 дни, като за всеки отделен случай цената варира. Различна е и за отделните часови пояси - можеш да избереш да караш ски от 10, 11, 12 или 14 часа. Има намаление както за децата, така и за тийнейджърите, като за тях има две групи - до 16 и до 18 години. Ако си купиш от стандартна 5-дневна карта за лифта от гишето, цената за един ден излиза по 75,50 лева. Съществуват и тарикатски начини да се сдобиеш с лифт карта секън хенд, която ти осигурява ползването на съоръженията срещу 2-3 евро за остатъка от деня.

Основната разлика в ските между българските курорти и тези в Австрия е в интензивността. У нас най-често 20 минути чакаш на опашката, 20 минути се возиш на лифта и 20 минути се спускаш по пистата. В Алпите основното времето минава в каране. С една ски карта в Цилертал имаш достъп до 175 лифта, които ти гарантират 670 километра писти на височини от 630 до 3250 метра и глетчера Хинтертукс, който гарантира целогодишно каране.  Първият ски курорт в Цилертал се намира само на 9 км от магистралата Интал А12. Шпилйох курортът във Фюеген е подходящ и предпочитан от семейства с деца заради  своите 21 км писти, осем лифта и две магически килимчета за начинаещи. За Арена казват, че просто е най-доброто място за фристайлърите. Там е пълно с планински хижи, снежни барове, ски училища с приказни приключенски игрови зони за най-малките и маршрут за ски бягане и фън парк. В Тукс и Финкенберг се намираш на съвсем различно ниво - точно в средата на света на глетчера. Там ски се карат 365 дни в годината независимо от капризите на времето. Точно до влека на Олперер се открива невероятен скулптуриран от сняг фристайл парк - Бетерпарк Хинтертукс. Той е любимо място на известни сноуборд състезатели. На върха на глетчера в компанията на величествени върхове, фри скиорите и сноубордърите са най-щастливите хора на света.. Пистите на Хинтертукс са 16 км черни трасета, 47 км червени, и 23 км сини. Ако смяташ едно към едно, цената на лифт картата е малко по-висока от тази на Банско например, където в момента е 58 лева на ден. На практика обаче в Австрия паркингите за скиорите са безплатни, тоест спестяваш автоматично десетачка за автомобила. В цената на картата в Алпите влизат и безплатни снимки на определени места, както и клипчета, с които да свериш стила си на каране. Регистрацията става с лифт картата, а вечерта можеш безплатно от интернет да свалиш изображенията. Пак без пари можеш да провериш колко километра на ден си изминал по трасето.

В цената на картата стандартно влиза и услугата при инцидент на пистата да те извозят до травматологична клиника. В Алпите това става задължително с хеликоптер, тъй като по друг начин просто няма как да се окаже помощ на пострадал. Надморската височина на долината Цилертал, където е травматологичната клиника е 500 метра, а пистите са на 2-3 хил. метра, като глетчерът Тукс стига до 3250 м.

Атракциите по пистите са повече от чудесата в пещерата на Шехеразада. Там безплатно можеш да посетиш ледено иглу, в което те посрещат мечоци и тюлени, направени от сняг. На маси, изработени от лед и седалки от сняг, постлани с мечи кожи, ти сервират чай. Пълно е с фигурки на приказни герои. Цените в заведенията на пистата са далеч по- скромни от тези, които ти предлагат в БГ курорти. В ресторантче на 3000 м надморска височина, оборудвано с пълен лукс, наливната бира е от 2,50 до 2,80 евро в зависимост от марката. Бутилката излиза от 3 до 3,50 евро. В същото време този сезон на Пампорово бирата закова десетачка на пистата. Огромна чаша греяно вино по тиролски с мед и канела е 2,50 евро. Голяма чаша топло мляко е 1 евро. Ако си поръчаш цяла пица, ще платиш 5 евро, а порция свински ребра със салата на корем, и то по избор, струва 7 евро. Разликата е, че порциите са огромни и стигат на двама души да се наобядват спокойно.

Пак в цената на лифт картата влиза безплатен влак и ски бус, чийто линии опасват цялата долина. Ако решиш да не се качваш на автомобил, на 5 минути от къщата има спирка, а бусът те стоварва на 10 метра от кабинката на лифта. Пак в цената на картата влиза безплатен вход на повечето атракции в района. Там се намира природен парк със серия от водопади, който има вход от 8,50 евро на човек. Покажеш ли вълшебната ски карта, автомобилите влизат безпрепятствено. На практика срещу цена равна на тази в България, а за някои услуги и по-ниска, в австрийските курорти получаваш услуга, която е безкрайно по-качествена и най-важното - заради което си отишъл - караш ски в пъти повече при безкрайно по-добри условия. И всичко тук е красиво и естествено, без истеричните екоизблици. На територията на Австрия, Германия, Италия, Швейцария, Франция и Словения са построени над 6000 лифта, без от това Алпите да са пострадали и на йота.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Загребов

Загребов

28.03.2014 | 10:45

Ай стига бе!

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?