2374

773 чиновници в Община Пловдив и шестте района обслужват половинмилионния град

Често винят медиите за всички обществени беди. Четвъртата власт обаче не задава тона на обществените процеси. Може да е коректив или да обслужва политиката и властта, според убежденията на журналистите, може да провокира дебати и да разкрива нередностите, но не може сама да създаде или да взриви гражданското общество. Но със сигурност може да му е от полза.  

Един от многото проблеми на българския преход са нереформираните институции. Повечето от тях работят бавно, съпротивляват се на промените и често малтретират бизнеса и гражданите, вместо да ги обслужват. Много хора не могат да се ориентират в лабиринта от ведомства и агенции, не знаят къде и как точно до получат необходимото им административно обслужване и губят голяма част от времето си, за да обикалят различни ведомства, дирекции и отдели.

За да е наистина от полза на читателите си, „Марица” стартира поредица, в която ще представи всички общински и държавни институции, които работят на територията на Пловдив. Ще ви информираме с какво точно се занимават, каква е структурата им, как най-лесно да влезем във връзка с тях и какво да направим, ако не си вършат работата.

Започваме с най-голямата институция - Общината.

 

Мит е, че администрацията на Пловдив е над 10 000 души

773 чиновници в Община Пловдив и шестте района обслужват половинмилионния град

 

Един от митовете, които от години битуват в съзнанието ни, гласи, че администрацията на Пловдив надхвърля 10 000 души и продължава да се множи мандат след мандат. Опорна точка на всички опонентите на местната власт, независимо кой седи в кметския стол, гласи, че администрацията е раздута, а в дирекциите и отделите има хиляди мъртви души, които само се разписват във ведомостта. 

Каква е истината? 

Да, кметът на Пловдив наистина разписва заплатите на близо 11 000 служители, но съвсем малка част от тях са чиновници, които имат отношение към административното обслужване на гражданите.  В бройката влизат учителите, читалищните работници, работниците в общинските предприятия и т.н. Всъщност в състава на администрацията в Голяма община и шестте районни кметства на Пловдив работят 773-ма чиновници, разпределени в десетки различни структури, дирекции и отдели.    

Градоначалникът, както и шестимата районни кметове, се избират на местните избори и управляват с четиригодишен мандат. Те сами избират и назначават своите заместници. В момента кметът на Пловдив Здравко Димитров има 8 заместници /виж таблицата/. Другата голяма заблуда е, че като назначава много заместници, градоначалникът харчи нахалост парите на пловдивчани. Истината е, че

заплатите на кмета и неговите вицета идват от държавния бюджет.

Другите две важни позиции в администрацията са на главния архитект на града и на секретаря на Общината.  

Кметът управлява оперативно града, поставя приоритетите, следи за изпълнението на приходите в местната хазна, залага основните политики и отговаря за начина, по който се харчат парите. Той и екипът му съставят общинския бюджет, предлагат различни програми и наредби, необходими за да функционира Общината. Той е нещо като правителство или изпълнителна власт на местно ниво. Всички негови действия обаче се разрешават и контролират от Общинския съвет.   

Греши този, който мисли, че да ръководиш половинмилионния град е лесно, защото кметът и неговият екип са натоварени не с хиляда, а с хиляди задачи. Функциите им са определени със Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМ/ и включват безброй грижи за детските градини и ясли, които в Пловдив са над 70, осигуряване на нормални условия на обучение в общинските училища, изготвяне и изпълнение на бюджета, поддръжка на пътната инфраструктура и зелената система, създаване на условия за паркиране, гарантиране на инвестиции, организация и контрол на обществения ред, подобряване на атмосферния въздух, почистване на града и депониране на отпадъци, капиталови вложения в развитието на общината, подготовка на европейски проекти, изработване и разглеждане на устройствени планове, опазване на паметниците на културата и реставрация на археологически комплекси, поддръжка на читалища и музеи, развитие на туризъм, стопанисване на бездомни кучета и още много други ангажименти.

В Община Пловдив в момента работят 483-ма служители,

отделно в шестте районни кметства, които се явяват второстепенни разпоредители с бюджета, са 290. На кмета и местния парламент са подчинени 14 общински бюджетни предприятия и 14 търговски дружества със стопроцентно участие на Община Пловдив, десетки дирекции и отдели.

Кметът Здравко Димитров, чийто мандат започна през ноември 2019 г. , има осем заместници.

Анести Тимчев, натрупал опит в частен сектор, ръководи „Екология и здравеопазване”. Пламен Райчев, който преди е бил зам-кмет и председател на Общинския съвет в Лъки, а след това - директор на Областното пътно управление в Пловдив, съвместява  най-тежките ресори „Строителство и инвестиции” и „Устройство на територията и общинска собственост”. Бившият помощник-ректор на Аграрния университет-Пловдив

Величко Родопски носи на плещите си „Финанси и стопански дейности”.

С най-дълъг стаж в администрацията е Георги Титюков, който завежда „Спорт, младежки дейности и социална политика”. Титюков, чиято специалност е макроикономика, е започнал кариерата си в местната власт като експерт  в район „Централен” през 1996 г., а от 2009 г. е зам.-кмет в Общината.

Йордан Ставрев, бивш служител на МВР и бивш началник на РУП в Раковски, вече втори мандат командва „Обществен ред и сигурност”. Тодор Чонов, който преди оглавяваше Областната дирекция на МВР в Пловдив, е зам.-кмет „Транспорт”.

Стефан Стоянов, зам.-кмет „Образование, бизнес развитие и европейски политики”,

завежда тези отговорни ресори от 2011 г. В богатата му професионална биография е записано, че е финалист на наградите за иновации в политиката във Виена, Австрия, за програмата за дигитализация на образователния процес и въвеждане на облачни технологии за образование във всички общински училища в Пловдив.

Пламен Панов е зам.-кмет „Култура, археология и туризъм”. В общинските структури той е от 2012 г., когато започна да работи като младши специалист в общинското предприятие  ОП „Европейски политики и сътрудничество“.

Главен архитект на Пловдив е арх. Димитър Ахрянов, а секретар на Общината - Ангелина Топчиева.  

Кметът Здравко Димитров има три висши -

спортна педагогика, психология и финансов мениджмънт. Участва в управлението на Община Пловдив и държавата от 2007 г. - като кмет на район „Западен”, народен представител от ГЕРБ, областен управител.

В Община Пловдив са създадени 6 самостоятелни дирекции, 2 дирекции с по 2 отдела към всяка от тях, 4  дирекции с по 3 отдела към всяка от тях, както и 16 самостоятелни отдела. Служителите на Община Пловдив извършват  120 административни услуги на граждани, като от тях 92 са електронни.  

Хиляди са документите, които се обработват

от чиновниците в дирекциите и отделите. Според данните от Административно-информационната система от началото на годината най-много преписки са минали през дирекциите „Устройство на територията и общинска собственост” - 18 010.  Пловдивчани търсят услуги за кадастър, устройствени схеми и планове, инвестиционни проекти, общински имоти, пътна и инженерна инфраструктура, строителство, благоустройство, правно обслужване.

Всички решения на кмета и администрацията се вземат след одобрение на Общинския съвет, който е върховен орган на местното самоуправление, според ЗМСМА.

1568 лева е средната работна заплата в администрация

Престижно ли е да се работи в Община Пловдив? Един от основните мотиви при търсене на работа е заплащането. Средната работна заплата в администрацията в момента е 1568 лева, малко над средната за страната, а специалист се  назначава със сравнително скромно основно възнаграждение  за водещата структура на местната власт - 1200 лева.

С постановление на Министерския съвет общинските служители имат право да получават допълнително възнаграждение, или тъй наречените премии, на всеки три месеца, при условие че за този период са направени икономии на фонд Работна заплата. Сумите варират между 200 и 400 лева, но се вземат по-рядко от разрешените на три месеца.

Възнагражденията се определят спрямо оценката на работата на служителя от прекия му ръководител.

Вероятно заради ниските заплати спрямо частния сектор в Община Пловдив има  недостиг на кадри за длъжности с професионално направление - архитектура, строителни и ВиК инженери.

В Община Пловдив държат да се спазват законовите и подзаконовите нормативни актове, затова са назначени общо 48 щатни юрисконсулти. Те обслужват дирекциите  „Правно нормативно обслужване“;„Обществени поръчки“;„Местни данъци и такси“; „Общинска собственост“; „Устройство на територията“;Строителство и инвестиции“; „Стопански дейности“; „Екология и управление на отпадъците“ и отделите  „Туризъм“ и  „Административнонаказателна дейност“.

Зам.-кметът по финанси Величко Родопски, който управлява общинския бюджет, планиран за половин милиард лева, разказва, че започва деня с четене на пощата предимно с искания за пари, продължава с оперативка и разпределяне на задачи и отново преглед на пощата. Обядва в кабинета.

 Зам.-кметът по социална политика Георги Титюков приема граждани всеки ден и ако отсъства, секретарката записва посетителя за следващия ден. 

Ветераните:  Николай Аджеларов навъртя 29 г. в местната власт

Обществена тайна е, че честите промени в структурите на местната власт се дължат на смяната на управлението на всеки четири години и ако кмет не се задържи на поста повече от един мандат, в администрацията започва да играе "метла". 

Шефът на дирекция „Общинска собственост” Николай Аджеларов е един от ветераните в  местното самоуправление, въпреки че в годините назад и той е попадал в окото на бурята след изборите.

Кариерата на Аджеларов започва през 1993 г., когато е назначен за главен специалист в отдел “Контрол на строителството и въвеждане в експлоатация” към дирекция “Устройствено планиране, архитектура и благоустройство” на Община Пловдив. През 2005-а печели конкурс за  длъжността началник-отдел ”Общински имоти”, а две години по-късно  оглавява дирекция  ”Общинска собственост и инвестиционна политика”. Конкурси за шефове на дирекции вече отдавна не се провеждат.

След изборите през 2011-а Николай Аджеларов е принуден да си търси друга работа и веднага е назначен  за шеф на дирекция "Административно-правно обслужване, финанси и управление на собствеността" в Областна администрация. По-късно оглавява дирекция "Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост" . Известно време работи  в община “Родопи“ , след което отново е назначен в екипа на областния управител Здравко Димитров в същата дирекция.  

През 2019 г., след като става кмет, Здравко Димитров изтегля топ специалиста в Общината. 

Доайен на Община Пловдив, ценена от всички кметове, беше шефката на финанси Наталия Делчева, пенсионирана преди няколко години. Доскоро Делчева прескачаше до пл. "Стефан Стамболов" 1, за да помага за бюджета. 

Важни телефони и приемни дни

Кметът на Пловдив и неговите заместници имат приемни дни, като гражданите трябва да предоставят информация, включително писмени документи, по проблемите, по които желаят да бъдат приети, както и телефон, електронна поща за контакт, предупреждават от администрацията. Информация за всичко важно, касаещо развитието на града и работата на администрацията, дава и сайтът на Общината - plovdiv.bg

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
22 коментара
Петя

Петя

18.10.2022 | 21:31

Мизерен, мръсен, презастроен град, който няма скоро да стане европейски колкото и да се напрягат избраните да го управляват. В район Тракия изникнаха десетки жилищни сгради големи хипермаркети и смехотворно голямо кметство а поликлиника е строена преди 50 години и е без промяна оттогава.

Отговори
11 2
да бе

да бе

18.10.2022 | 13:51

Мит, мит, ама май не е мит! В тази бройка трябва да се включат всички други - късащите билетчета за синя зона, чистотата, паркове и градини, всякакви други които им се плащат заплати през общинския бюджет.

Отговори
12 0
Резил

Резил

18.10.2022 | 13:16

Умни,образовани тарикати.Това са вашите управляващи. Всички са много богати ,хитри и лъжливи души.Дръжтесиги ,подмазвайтеим се.Ако съм очаквал някога ,хора като тия управляващи дами помогнат за нещо в живота щях да съм отдавна, просек на улицата.

Отговори
12 0
Пони

Пони

18.10.2022 | 06:06

...ама вие таи.стина се шегувате-що лъжЕте гражданиТЕ за "големИте" заплати. ТакиВъ суми зеМА.т само хо.ра,тъ на начаЛниците. Другите СА С мизе,рни запЛА.ТИ. под 1000лв. Ермиева що лъжЕш ???

Отговори
12 0
Жана

Жана

17.10.2022 | 14:43

лошо управление и основно КРАЖБИ! това е община Пловдив!днес имаше простест на водната палата, алооо, Марица????защо не отразявате???

Отговори
27 3
Батко

Батко

17.10.2022 | 13:25

Ако 773 отговаря на истината, то значи ГЕРБ са крали в стотици ПЪТИ повече!

Отговори
24 4
dimitar

dimitar

17.10.2022 | 13:04

оферта за международни финансови услуги Добро утро дами и господа Тук съм, за да ви представя нашата банка, която предлага много изгодни и лесни финансови услуги. Ние предлагаме заеми с лихвен процент от 2,5% годишно от 10 000 евро до 1500 000 евро, които се изплащат от 1 година до 25 години. Свържете се с нас за повече информация. Имейл: [email protected]

Отговори
1 8
Пешо

Пешо

17.10.2022 | 12:51

Малее, ако аз бях на мястото на журналистката и прочета коментарите щях да се откажа от занаята.

Отговори
26 3
НЕ СТАВАТЕ ЗА НИЩО

НЕ СТАВАТЕ ЗА НИЩО

17.10.2022 | 11:27

АБЕ ЕЙ ПЕ.ДА.ЛИ КОЛКО ЗАМЕСТНИК КМЕТОВЕ ИМА САМО В ТАЯ МЪРЛЯВА ОБЩИНА ТО В НЮ ЙОРК НЯМА ТОЛКОВА КЛАТ.ИК.УРН.ИЦИ... ТОЯ ЗДРАВКО СЕ Е ВЗЕЛ ЗА ФИЛИП МАКЕДОНСКИ БЕ....ЩЕ РЕШАВА СЪДБИНИ ... НА ДВЕ МАГАРЕТА ПЛЯВА НЕ МОЖЕ ДА РАЗДЕЛИ САМО ЕДНО МУ ПРИЗНАВАМ ЗАД ГЪРБА НА БОЦЕ СТОИ ИДЕАЛНО КАТО ЧУЧЕЛО ЗА СЯНКА....

Отговори
35 5
НЕ СТАВАТЕ ЗА НИЩО

НЕ СТАВАТЕ ЗА НИЩО

17.10.2022 | 11:24

ЗА НИЩО НЕ СТАВА ТАЗИ АДМИНИСТРАЦИЯ КАТО СЕ ВИДИ КОЙ Е КМЕТА И КАТО СЕ МИНЕ ПО КМЕТСТВАТА Е ГА ТИ ТЪРТЕИТЕ БЕЗМОЗЪЧНИ...ЛЪЖАТ МАЖАТ А ТЕЗИ СЛУЖБИ И СЛУЖБИЦИ В ОБЩИНАТА СА ЗА ЗАКРИВАНЕ...ДО ЕДНА...

Отговори
38 4

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?