500 художници рисуват и показват "Картина от мнозина"

През цялата следваща седмица ще продължи третото издание на Празниците на Стария град, обяви директорът на общинския институт „Старинен Пловдив” Амелия Гешева, цитирана от Радио Пловдив. Програмата започва идния понеделник с любопитна изложба на старинни часовници с мотото „Стрелките на времето”. Ще бъдат показани 15 реставрирани часовника, най-старият от които е от началото на 19-и век. Идеята е да се завърне звукът в къщите на Стария град, обясни Гешева. Така ще се отмерват и щастливите моменти занапред. Часовниците ще заработят едновременно точно в 17 ч., когато бият и камбаните на църквите в архитектурния резерват.

Същата вечер е и големият съвместен концерт „Заедно” на фолклорните ансамбли „Тракия” и „Филип Кутев”, планиран още преди спечелването на титлата Европейска столица на културата. Заедно ще бъде показано най-доброто от фолклора на Тракийския и Шопския региони, подчертаха от „Старинен Пловдив”. „Заедно по стъпките на времето” е и надсловът на традиционното ретро шествие идната събота, което ще тръгне от „копчетата” на Главната и ще приключи в Стария град.

Неделният ден е посветен на децата, за които в на няколко места в резервата ще бъдат организирани занаятчийски работилнички, за да се възпитават малчуганите в българските традиции. За тази цел по време на празничните дни ще бъдат отворени някои от къщите, до които в останалото време от годината посетителите нямат достъп – например Данчовата къща, където ще има изложба, посветена на Иван Вазов, който е почетен гражданин на Пловдив, или къщата „Бирдас”, които са държавна собственост.

Пътуващата „Картина от мнозина” е един от най-интересните акценти в едноседмичната празнична програма – творбата ще бъде изложена в четвъртък в Данчовата къща и е дело на общо 500 художници, 50 от които са пловдивчани. Паралелно по време на Дните на Стария град в Бялата къща ще има филмова програма. Продукциите са обединени от мотото „Това е България”. Есенният панаир на занаятите също ще се проведе в рамките на празниците на Старинния Пловдив. Ще участват 50 занаятчии, сред които 10 майстори – ковачи, някои от които от Англия и Македония.

Продължават и ремонтите на различни обекти в резервата – вътрешната реставрация на къща „Клианти”, обновяването на Реставрационното ателие на входа на Стария град откъм Източната порта, подмяната на дограмата в Балабановата къща. Предстои вътрешен ремонт на може би най-красивата къща Хиндлиян, промяна на визията на Стамболян - къщата на Ди Киро, подмяна на фасадата на аптека Хипократ.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?