3906

42 идеи от цял свят за сградата на БНБ – от Музей на Пловдив до роботи и градска къпалня

 

Музеи с различни функции,  културни и образователни центрове, читалища, библиотека и дори градска къпалня - това са предложенията на участниците в международния конкурс „Трезор за идеи” за сградата на БНБ, която се намира на ул. „Райко Даскалов” /малката  Главна/ , построена е през 1909 г. за банка и от пет години е празна. 

Конкурсът, организиран от Община Пловдив, предизвика невиждан интерес от цял свят, а днес зам.-кметът по култура и туризъм Пламен Панов откри на пл. „Централен” пред Военния клуб изложбата, в която са представени всички 42 идеи от 16 държави. Сред тях са Великобритания, Аржентина, Германия, Китай, Тайван Япония, а най-много са от България.

Три са най-добрите идеи, както „Марица” писа, и те ще бъдат  предложени  на пловдивчани за обществено обсъждане, след което Общинският съвет ще вземе решение за какво да се ползва сградата – паметник на културата.

Журито оцени с най-много точки предложението на екипа на арх. Антоанета Топалова сградата на БНБ да стане Музей на Пловдив, в който посетителите ще могат да се запознаят с историята и духа на града от създаването му до днес, да представи блестящите музиканти, певци, артисти, писатели, поети, художници , както и чудаците, да има и образователен център за децата. Всички големи градове имат подобни музеи, в които е събрано историческото, културното и духовното богатство, каза арх. Топалова. 

Втората отличена идея „Трезор на съкровища”  е за разкриване на филиал на Археологическия музей и е предложена  от зам.-директора и археолог Десислава Давидова, третата е на екип на Нико Фасел и Ян Рудт от Германия „Банков удар: Център за млади надежди в сферата на творческите индустрии”, в който да се събират артисти, да обменят идеи и да се развиват.

Трите колектива ще получат премии. Наградният фонд на конкурсната инициатива е в размер на 14 100 лв., от които 9 100 лв. са осигурени от бюджета на Община Пловдив, а 5 000 лв. са дарение от „Холдинг КЦМ 2000“ АД.

Заради голямата конкуренция и многото добри предложения, журито отличи още три идеи, като техните автори ще бъдат поощрени с грамоти. Това са „Арт форум“ с автор Мирта Билос от Великобритания, „Имерсивен център за творческо развитие и дигитални изкуства“ с автор Михаил Огнянов, България и „Гръбнакът: културен ренесанс в Пловдив“ на творчески колектив Цу Чин Хуанг, Ю Хсин Лий и Тинг Чен Ву от Тайван.

Артфорум  включва провеждане на дебати, в който да се събират различни етноси, предложен от екипа от Великобритания.

Ректорът на АМТИИ доц. д-р Жан Пехливанов и неговият екип предлагат сградата на БНБ да стане „Споделен трезор: Образование, изкуство, бъдеще”, в който да има творчески кампус на Академията с творчески зали.  Идеята на екипа на арх. Илко Николов е за Център за модерен синтез с актова и бална зала, каквото е имало навремето. 

Участниците предлагат още да се разкрие нумизматичен музей, Музей на парите с винарна, Национален архитектурен музей с работилници, Център на модерни технологии, в които посетителите ще бъдат посрещани от роботи, центрове с търговски обекти и продажба на сувенири. Проектът „Великият Гетсби” предлага да има ресторант с експозиционни площи.

Екипът от Университета в Токио участва в конкурса с идеята за градска къпалня, чийто покрив се отваря, за да излиза парата.  

Пламен Панов обясни, че  конкурсът е само началото и че след обсъждането  на предложенията ще бъде изготвено задание и ще се обяви архитектурен конкурс за преустройството на сградата на БНБ. 

Предполага се, че догодина ще започне и реставрацията на фасадата на паметника на културата.”Тази седмица ще имаме количествено – стойностна сметка на проекта, който ще внесен за съгласуване в НИНКН и се надявам следващата година да реставрираме и фасадата, която е част от градската среда”, каза зам.-кметът. 

Снимки от Наташа Манева

 

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?