Рекорден брой от 204 000 болнични листове са издадени от началото на годината до края на септември, оповести вчера шефката на РУСО Розалия Джинева. 1210 документа са обжалвани и са подложени на подробна експертиза. При проверката се оказва, че всеки трети болничен лист е издаден неправомерно.
Най-често се случва да бъде констатирано неспазване на режима на лечение. Това означава, че лекуващият лекар е предписал домашно лечение, а при проверка се установява, че лицето не е в дома си или липсва документация за извършен преглед, обясни Джинева. Много често медиците нарушават и друго изискване и надскачат лимита, който им е определен. Лекуващият лекар може да издаде до 7 дни, ЛКК до 6 месеца, а ако става дума за по-дълго отсъствие от работа по медицински причини, това се регламентира с решение от ТЕЛК.
Болничен лист се издава, когато пациентът действително е болен и му е необходим да го представи пред работодателя си. Много често при нас идват и казват, че искат документа, защото са били на стоматолог или частен лекар и носят само бележка, каза ръководителят на пловдивското сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Александър Калайджиев. Когато болният е неосигурен, плаща сума, определена от лекаря - най-често 10-20 лева. Ако стриктно си е плащал данък „здраве", дава само потребителска такса от 2.40 лева.
От НОИ напомниха, че работодателите могат да обжалват болничните листове на служителите си в 14-дневен срок от получаването, след което се назначава проверка. Понякога е много трудно да установим истината. Практиката ми показва, че фалшивите болнични листове могат да бъдат по-безупречни от истинските, уточни Розалия Джинева.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.