Подай сигнал

Пловдив може да е горд с този Локомотив

Малшанс и спорни реферски решения спряха черно-белите за добър резултат срещу Страсбург

от Дончо Донев 1503 прегледа 0

Локомотив отново има голям отбор и Пловдив може да се гордее с него. Черно-белите загубиха с 0:1 първия мач от третия предварителен кръг за Лига Европа от Страсбург, но със сърцатата си игра спечелиха сърцата не само на своите фенове. Димитър Илиев и компания играха като с равен срещу носителя на Купата на Лигата на страната световен шампион въпреки тенденциозното съдийство.

Близо 90 минути железничарите бяха с човек по-малко, но нито за момент не се отказаха да търсят победата.
Една грешка в полето на противника доведе до червения картон на Йосип Томашевич и последвалия гол във вратата на Мартин Луков. Мнозина със сигурност са очаквали, че след попадението на Стефан Митрович черно-белите ще капитулират и ще отнесат минимум четворка, както бе преди 15 години срещу Брюж.
Не! Димитър Илиев и съотборниците му не само не се предадоха, но дадоха такава битка на именития си съперник, че се наложи португалският рефер Жоао Пинейро да спасява френския тим. За тенденциозността на арбитъра са показателни две негови решения. В 38-ата минута той не отсъди очевадна дузпа за игра с ръка на Йонас Мартен в пеналта на гостите. Ръката на Мартен бе отлепена от тялото при центрирането на Парвиз Умарбаев. Втората ситуация бе в последната минута на първото полувреме, когато при атака на французите Локо овладяха топката и бяха напът да организират опасна контра. Пинейро обаче свири край на полувремето, като не даде и минута добавено време въпреки спирането на играта за червения картон, гола и няколкото влизания на терена на лекарските екипи.

Съдийството обаче не заслужава да му се отделя внимание, тъй като бе много под нивото на атмосферата на Лаута в горещата августовска вечер. Реферите не само у нас, а и по света обичат да се навеждат на по-силните и по-богатите. Дори и Пинейро обаче щеше да е безсилен, ако в края Бирсент Карагарен бе вкарал от чиста позиция.
Локомотив може да извлече само позитиви от мача срещу Страсбург въпреки загубата. Това, което е най-радостно за черно-бялата общност, е, че любимият <210> клуб отново има класен представителен отбор. И помен вече няма от разпасаната команда преди 6 месеца, която ядеше бой у дома и навън от Септември, Дунав, Етър. Локо вече има стил и класа за родните стандарти и определено не отстъпва с нищо на т. нар. грандове Лудогорец, Левски и ЦСКА.
Локомотив има дори нещо повече и това е капитанът Димитър Илиев. Истинско богатство е отборът да бъде воден от момче, израснало в школата с идеалите на Зума и Гочо. Точно това е възпитаникът на Георги Василев, който предава тази магия дори на чуждестранните си съотборници. На мача срещу Страсбург се видя, че и те са прегърнали черно-бялата идея заедно с хилядите по трибуните. Уникалната симбиоза между публика и отбор накара оценявания на 100 милиона евро отбор на Страсбург да трепери на Лаута дори с човек повече. Повече от трогателна бе гледката как резервите на гостуващия тим си правеха селфита на фона на трибуна Спортклуб.

С изявите си на терена, а и извън него Димитър Илиев вече се нареди до големите наследници на Христо Бонев - Аян Садъков, Христо Колев (Бащата), Мартин Камбуров и Едуард Ераносян, който първи му даде път в елитния футбол, когато бе само на 16 години.

Да, Локомотив вече има изграден отбор със свой стил, който се откроява най-вече със своята непримиримост и креативността на Димитър Илиев. Сега предстои да бъде направена следващата крачка към утвърждаването на този тим сред най-добрите. За целта обаче са необходими още няколко нови попълнения, тъй като треньорът Бруно Акрапович не е магьосник, колкото и успешно да преквалифицира при нужда играчите си. Сезонът е дълъг и на няколко поста е необходимо да се засили конкуренцията.

В края искам са се върна отново на темата Страсбург. Сигурен съм, че никой в Локомотив не е отписал реванша. На Лаута се видя, че тази формация на тима е напълно преодолима и не блести с нищо особено. Просто Димитър Илиев и съотборниците му трябва да си повярват, а и да се помолят на Фортуна да е с тях. Няколко пъти през тази година своенравната богиня измъкна от преизподнята черно-белите. Дано и в Страсбург да им намигне! Те заслужават.