4232

В сърцето на Сеул: Династията Чосон управлявала 300 години Корея от двореца Чхандоккун

Последният император Сунджонг живял там до смъртта си през 1926 г.

Корейците казват, че който не е видял Чхандоккун - Двореца на проспериращата добродетел, не е видял Сеул. С уникалния си архитектурен ансамбъл от десетки сгради и павилиони, той е един от петте големи палата, построени от кралете на династията Чосон, управлявала страната в периода 1392-1897. Изграждането му започва през 1405 г. и завършва през 1412 г. Репортер на „Марица“ успя да се „потопи“ във величествената царска атмосфера на един от древните символи на Южна Корея, който е в сърцето на столицата Сеул. Посещението бе организирано от Асоциацията на корейските журналисти в рамките на едноседмична визита на членове на СБЖ в страната

Днес дворецът Чхандоккун е музей. Разположен е сред зеленина в голям парк, на площ от 6000 декара, а мястото не е избрано случайно. Намира се в подножието на Бугаксан ​- една от планините, „прегърнали“ Сеул. Постройката е ориентирана между един от върховете на планината и река Гюмчеон, на принципа „бесанимсу“ - „гръб към хълма, лице към водата“, заложен в древната китайска теория за хармония и позитивна енергия Фън Шуй. 

През вековете, по време на японската окупация в Корея, палатът е опожаряван многократно, но днес всички постройки, павилиони и градини са възстановени на 100 процента. През 1997 г. Чхандоккун е

включен в списъка за световно културно и историческо наследство на ЮНЕСКО. 

Специалисти са категорични, че дворецът е изключителен микс от далекоизточна дворцова архитектура и градински дизайн, в хармония с природата. Сградите са ​на един или два етажа, интегрирани  и хармонизирани с ландшафта и естествената среда, между съхранени уникални растителни видове. Всички постройки, в които преобладава дърво, са с изящни пъстроцветни елементи, а покривите - украсени с дракони - най-почитаното животно в източната митология. Неговият символ се използва и в съвременната корейска култура и изкуство. В декорациите присъстват още костенурката и прилеп​ът, също уважавани на Изток животински видове. Като цяло, архитектурата се характеризира с простота и пестеливост, подчинена на идеологията на китайския философ Конфуций, която просперирала по време на династията Чосон.

Първоначално Чхандоккун бил второстепенен дворец. След японските нашествия през 1500 г. той бил  възстановен първи и служел за основна кралска резиденция в продължение на 300 години.  Последният император на Корея -Сунджонг, е живял там до смъртта си през 1926 г. Части от двореца продължават да функционират като кралска резиденция до 1989 г., докато са живи последните две принцеси. 

Днес ​не е останал нито един жив кралски наследник

В началото на 21. век части от палата са използвани за заснемане на популярната корейска драма „Съкровище в двореца“, излъчена в България през 2018 г.

Целият комплекс, който е като град в града, включва 13 сгради и 28 павилиона. Първите впечатления са от внушителната главна порта и смяната на караула, ако се улучи моментът. Именно заради характерната обстановка и атмосферата в двореца, още с преминаването на главната порта човек има чувството, че се „телепортира“ в епохата на династията Чосон. Усещането се засилва от облечените с традиционните тоалети хонбок стотици посетители, които се разхождат из двореца. Там е прието - който се премени с националното корейско облекло, може да разгледа безплатно двореца, а дрехите се наемат на място.

Главната порта е построена по време на управлението на крал Теджон. Представлява двуетажна дървена конструкция тип "павилион". За да се стигне до първата и най-важна сграда, където се намира тронната зала, се минава през още две по-малки порти и през мост.

Той е най-старият в Сеул, изграден през 1411 г.

В тронната зала са извършвани всички големи държавни дела, включително коронацията на нов крал и приемането на чуждестранни пратеници. До нея е помещение, в което владетелят провеждал ежедневните си срещи. Спалнята на краля, официалната резиденция, покоите на кралицата и кралската библиотека са разположени в отделни и отдалечени една от друга сгради, които са сред най-впечатляващите от уникалния като цяло дворцов архитектурен ансамбъл.

В нито една сграда обаче не може да се влезе. Посетителите гледат отвън, както и през отворените врати и прозорци. За тези, които не са облечени с хонбок, билетът за двореца Чхандоккун е с цена, равностойна на 5 лв. За деца до 10 години и хора над 65 г. входът е свободен.  На територията на палата има магазин с тематични сувенири и заведение, в което се предлагат сандвичи, топли и студени напитки.

 

Тайната градина  

Зад двореца Чхандоккун, върху 780 декара, се простира т.нар. „тайна градина“ - Хувон, наричана от корейците и „забранена градина“. През вековете тя била единствено на разположение на краля и неговото семейство, дори висши служители не можели да влизат без разрешение, откъдето идва и името. По-късно градината служела за всичко - за приеми, за отдих, даже и за земеделие. В нея виреят екзотични дървета и цветя, които са над 26 000 екземпляра от 100 различни вида, а някои от дърветата са на над 300 години. Красотата се допълва от изграденото изкуствено езеро, в което растат лотоси. Сред този райски кът от двореца има и редица павилиони.  

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
2 коментара
Минка

Минка

18.12.2023 | 08:38

Посещение в Южна Корея получава тази кратка статия!? Надявам се да е поредица от статии, което да опеавфае безплатната екскурзия!

Отговори
0 0
Vinetu

Vinetu

17.12.2023 | 18:42

Кимчо е новия император

Отговори
3 0

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?