83

Туристи търсят вампири на зимния Перперикон

Хит на легендарния град в студа е една хитра местна лисица, която често се появява пред посетителите

Комплексът Перперикон до кърджалийските села Горна крепост и Мургово може да се превърне в сериозна туристическа дестинация през зимата. За дните, в които няма сняг. Според лицензирания екскурзовод Георги Кючуков, който е участвал като студент в първите разкопки там, само за коледно-новогодишните празници вече е заявено пристигането на 10 автобуса с наши туристи. И както винаги, част от тях питат за любовната история на Клеопатра с кърджалийския аристократ, или къде са вампирите на Перперикон. И така хвърлят в недоумение екскурзоводите.

Перперикон през зимата е много интересно място, стига да не е паднал сняг, защото тогава обектът не се вижда хубаво, а минаването по дългите каменни пътеки става опасно. Температурите в много от случаите са по-високи от средните за страната. И е много по-приятно от летните жеги, когато понякога на върха, където е средновековната цитадела, те достигат до 30-35 градуса. „Въпреки това, посещаемостта не може да се сравни с тази през пролетта и лятото, но може да се каже, че с всяка изминала година зимните туристи стават все повече и повече. Това се дължи на факта, че много хора осъзнаха, че разходките в планината по това време са много приятни. Тази година през коледните и новогодишните празници има заявени много автобуси. Това значи, че вече не се чакат само индивидуални туристи, но и

туроператорите са включили мястото като коледна дестинация”,

обяснява Георги Кючуков.

Георги Кючуков предупреждава, че в заледено, снежно или много мокро време не е хубаво да се посещава легендарния град. „Но такова време напоследък почти липсва. Туристите се научиха вече да се наслаждават на зимните Източни Родопи и постоянна пътуват насам”, добавя той.

Зимен хит на легендарния град е една хитра местна лисица, която често се появява пред туристическите групи. Гостите разказват, че тя се движи като котка между тях. Работещите на Перперикон смятат да й измислят име и да започнат да броят хитрия хайван за един от талисманите на обекта. В активен ловен сезон непосредствено до комплекса скитат ловни дружинки. От другия край на хълма има еленово стопанство. Лисицата-котка обаче се изплъзва на всички човешки потери досега.

Георги Кючуков познава място от далечната 1999 година - времето, когато Перперикон все още е един обрасъл баир, който е на дупки от иманярски набези. По онова време любимото занимание на местното население е бракониерство и лов на диви прасета. Първият водач на проф. Николай Овчаров към върха на хълма се ядосал не на шега, като чул, че след време тук може да идват „много туристи”.

„Ще ни съсипете лова и бракониерството, бе!”,

скарал се той.

Една от хитовите истории за Перперикон е тази, че тук са живеели вампири. Причината е прозаична - както и на остров Света Анастасия до Созопол, и тук са открити погребения с хора, чието ръце или торсове са прободени с дървени колове. Това не значи, че тези хора са били вампири, а че е спазван древен обичай - за всеки случай душата да не вампиряса.

„Дали ще бъде прободена ръката или нещо друго - това е ритуал за обикновени хора, за да не вампирясат. „И до ден днешен на Перперикон идват туристи, които питат за вампири. Вампири няма - на това място са живели обикновени хора, но са имали и такава традиция”, разказва Георги Кючуков. Въпросът „Къде са вампирите на Перперикон?” хвърля в недоумение всеки сериозен екскурзовод.

Другият любопитен въпрос от просветените родни туристи е къде е къщата на кърджалийския аристократ, с който „се задявала Клеопатра”. Произходът на тази история се корени в статия за Перперикон в столичен вестник, която била озаглавена „Клеопатра се задявала с наш аристократ от Кърджали”. А поводът било откриването на върха на пръстен с изображението на египетския цар Птолемей II Филаделф - пра-пра-прадядо на последната египетска царица. И този въпрос обърква много лицензираните екскурзоводи.

При нелегалните е друго. Оказва се, че

най-мрачният черен бизнес на Перперикон

са пълчищата нелицензираните гидове. През лятото те се крият в храсталаците и чакат пристигането на автобусите с туристи. Изскачат пред тях, събират пари и повеждат групите нагоре. Какво им разказват - един Господ знае!

„Това е некоректно към законните екскурзоводи. Според българското законодателство всеки трябва да е регистриран като екскурзовод в Националния туристически регистър. Редовно се държат изпити в Министерството на туризма. Но това не е достатъчно - ти си длъжен или да си наето лице, или по някакъв начин да осчетоводяваш приходите си. Всеки, който спазва закона и има такъв документ, е редовен”, обяснява Кючуков.

Историкът се надява набезите на нелегалните тарикати да приключат с откриването на новия туристически център през новата година. В него са вложени много пари - ще има музей, зали за реставрация на артефакти, прожекционна зала и такава с макети. В центъра туристическите групи ще могат да наемат лицензирани екскурзоводи и набезите от храстите ще приключат.

На Перперикон идват и много чужди туристи - индивидуални и в организирани групи. След ковид кризата основните посетители обаче са българските. Селата Горна крепост и Мургово са били проспериращи още преди откриването на Перперикон. Сега заради туризма са дръпнали още по-напред.

„Почвата е камениста и не е добра за земеделие. На много места обаче хората са си разчистили камъните и са направили малки нивички. Те са пример за човеци”, казва Георги Кючуков. И разказва как преди много години се обърнал с тъща си с колата в дерето между селата. След 10 минути мястото почерняло от народ - всеки питал с какво да помогне.

Саркофагът на Държавна сигурност 

Георги Кючуков често разказва историята за мистериозния хеликоптер, който каца на неразкопания все още Перперикон в началото на 80-те години. Местните мълвят, че е бил на Държавна сигурност.

„С много хора съм говорил и те помнят добре този ден. Всички те разказват, че хеликоптерът е вдигнал нещо тежко и голямо с формата на саркофаг и е отлетял с него. За съжаление, този саркофаг и местоположението му са неизвестни. Не знаем имало ли е нещо в него или пък самият той е бил ценен. Но този саркофаг не се води нито в регионалните, нито в местните музеи”, казва Георги Кючуков.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Западняк

Западняк

29.12.2022 | 01:42

Търсят го на грешно място. Вампирът е в президентството в София.

Отговори
1 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?