На почивка в Поморие: Квартирата - петарка, чадърът струва 6 лева

След 20 часа готвеното за вечеря в кръчмите върви на половин цена

Поморие е едно от малкото места, където може да се организира семейна почивка, отговаряща на българския стандарт, убедени са нашенци. Има обаче няколко условия. Първото и задължително от тях е хлапетата да не припарват вечер до центъра. На смрачаване той се превръща в море от изкушения.

Особено лунапаркът, обграден от сергии за сувенири на безумни цени. Срещу петак за три минути получаваш правото да се повозиш на блъскащи се колички. Ако не те отнесе обезумялата от чакане тълпа желаещи.

5 лева е и ловенето на пластмасови патета в басейн с написани на дъното им брой точки. Според сумирания резултат малките играчи печелят правото да влязат в стрелбището и да си изберат награда. От пръв поглед си личи, че асортиментът е насметен от складовете за един лев след дългогодишни неуспешни опити да бъде пласиран по обичайния начин.

За т. нар. бънджи скокове върху батут обаче червената банкнота не стига. Ще е нужна още една такава или поне двулевка отгоре. От 2 лева започват и цените на сувенирите. За толкова може да си вземете само рапан или екзотична мида. Чаша за чай - за петарка или повече, а надписът "Поморие" и бездарно изрисувани вълнички носят "добавена стойност", по-голяма или равна на процента за ДДС.

Факт е обаче, че в градчето има малко скъпи улици. Главната "Княз Борис I", "Солна", "Крайбрежна", "Яворов" (която също е край морето и е осеяна с ресторанти и капанчета) и - разбира се, "Проф. Стоянов", водеща до квартала, наричан "Малката Москва". В определени участъци и на тези улици потребителят с изненада открива цени, близки до тези в родния край.

Не само в магазини на местни потребителски кооперации, но и в закусвални с готови ястия за вкъщи. Пилешко бутче на грил например на места е по 1,20 за 100 грама, скумрията - за 1,60, по толкова се харчи и панираната акула. Готвеното след 19,30 или 20 часа пада на половин цена и ако се вместиш сред напиращите гладници, се сдобиваш за 3-4 лева с огромна порция, която трудно поглъщаш сам.

Най-лесна за уреждане е закуската. Поморийци са известни майстори на тестени изделия. Гьозлемета, катми, мекици гиганти, банички и палачинки за по 1 до 2 лева има на всяка крачка. Местните насочват към определени павилиони, където се трудят турци, а те са виртуози на вкусната храна. Повече от масова е офертата за обедно меню срещу 4,80 до 5,90 лева. Срещу тях в малките ресторантчета ти сервират супа по избор или таратор, второ - постно, с месо или с риба, но не навсякъде е включен десерт. Най-често в евтинията влиза малък сладолед или купа сезонни плодове и цитруси на салата с ром и топинг. Поръчаш ли торта, доплащаш. Бройлерите на грил обаче, дори тези с размер на гълъби, са двойно по-скъпи, отколкото във вътрешността на страната. Същото може да се каже и за зарзавата на сергиите.  

Дори да попаднеш в Поморие без запазена квартира, на улицата няма да останеш. Ако имаш пари в джоба, разбира се. Още на спирката те пресреща рояк хазяйки, надвикващи се в опит да привлекат внимание върху своята оферта.

Повечето къщи и апартаменти са прежалени за бизнес площи, докато стопаните им се гъчкат в по една стая или в подземни етажи, само и само да изкарат някой лев отгоре. В отдалечените райони на Новия град, който диша праха на Стария като условия за почивка, имаш реални шансове да спазариш нощувка за 5-7 лева на човек. Рискувайки обаче да живееш сред шумни улици с магазини, складове, близо до ромската махала, вадеща очите с яркорозови или сигнално оранжеви къщи.

В тази част плажовете са тесни, малки и скалисти, почти няма забележителности, ако в момента не гостува цирк, с което се обяснява евтинията. Ако изобщо ти предоставят поне прибори за хранене, те ще са от ерата на Вълко Червенков.

Вместо това за десетачка човек може да се настани и в колоритните Анхиалски къщи, целите покрити с дърво, някои - "облечени" в бръшлян. Това обаче е цената на живот като в комуна с братско поделяне на правото върху банята и тоалетната между поне десетина души.

Иначе хазяите са отзивчиви и дават всичко от себе си, за да направят почивката приятна. Някои предлагат и самостоятелни санитарни възли. Но ако те са строени, след като къщата е била превърната в семеен минихотел, има риск от някои неудобства.

В местните хотели нощувката започва от 20-25 лева на човек. За деца отстъпки се предлагат само ако са с двама възрастни, плащащи пълната цена. Перлата на Поморие - петзвездният грандхотел, държи първенството по цени, които са от 99 до 269 евро за стая или луксозен апартамент.

Доста сложен обаче е въпросът с местата на плажа. Още на старта на сезона министър Ангелкова заяви пред медии, че на места пясъчната ивица е заета до дупка от платени чадъри. Така е и в един от заливите на Поморие. Такса "сянка" се харчи за 6 (само за чадър) до 35 лева (пакетна цена за шатра с два шезлонга и масичка). Най-скъпата оферта е в залива срещу грандхотела, най-близък за най-новите поморийци - руснаците от "Малката Москва". Никъде не са оставени 50 на сто свободни зони, както се изисква по правило.  

И още нещо. Поморие не е мястото, където спокойно да отидеш с кола. Улиците, и бездруго запазени тесни, каквито са били и в Ренесанса, в активния сезон са претоварени от паркирани коли на два реда - по тротоара и успоредно с него на асфалта. Автомобили често може да се видят дори по вълноломите. Така остава само едно използваемо за движение платно, като правото за него се налага да си оспорваш с тълпи от пешеходци и шляещи се туристи.


Сладък живот

Освен със Седмицата на виното и ритуалното посрещане на Нептун, Поморие се слави и със своите пчелари. Мед, произведен в сърцето на Странджа планина, може да се купи буквално на всяка улица. Където няма изнесени буркани пред портите, поне има приканващи табелки.

Разфасовките, които в големите градове вървят по 9-10 лева, там са 7 лева. Течен еликсир с характерния аромат на билки и гора, а не на небетшекер. Не така стоят нещата на тематичното изложение в центъра обаче.

Там показва стоката си елитът на гилдията, а най-атрактивните сортове мед достигат до 14-15 лева на голям буркан за лютеница. За туристите е атракция прозрачният кошер - витрина, през която се вижда как фамилия жълтокафеникави насекоми методично и упорито пълни и затваря шестоъгълните клетки.

На всяка улица може да се купи и легендарното поморийско вино по 3-4 лева литърът. То дели пространството на масите пред къщите с шишета блатна луга и лечебна кал. /Марица.бг

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
бг

бг

23.08.2015 | 09:07

Отврат!!!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?