Кемпери и каравани взимат хляба на къщите за гости
Подвижните жилища за почивка взимат хляба на къщите за гости
- 10:30, 13.09.2024
- 11:28, 13.09.2024
- 16 236
- 0
Каравани и кемпери опразват къщите за гости в най-красивите кътчета на България. Все повече млади хора, предимно семейства, избират този начин на почивка пред закотвянето в хотел или в къща за гости. Обектите за нощувка в дом на колела у нас вече са 130 и техният брой продължава да расте. Инвеститорите са в надпревара да предлагат все по-добри условия от голата поляна за диво къмпингуване.
За пета поредна година Лесотехническият университет у нас провежда конкурс за студентски проект за къмпинг, което също е маркер за интереса към този бизнес - и като туризъм, и като инвестиция.
Къмпингите за каравани и кемпери се превърнаха в много сериозна алтернатива на презастрояването, което е проблем и по морето, а ще става такъв и в балнеокурортите. Затова е и огромният интерес за изграждането им именно край балнеоложките центрове, в които досега липсваха инвестиции. Като гъби никнат термалните къмпинги в Хисаря. СПА столицата край Пловдив вече се гордее с най-луксозния и най-голям къмпинг на полуострова. Велинград, Сапарева баня, Вършец, Скобелево край Казанлък вече привличат туристи с къщи на колела. В Баня предстои изграждането на два термални къмпинга, ще има и трети.
Дивото къмпингуване едва ли ще се предаде изцяло пред лукса на новите обекти, но пък
собствениците настояват за нормативна регулация за дейността
- опазване на природата от отпадъците, които остават след караваните и кемперите, пожарите, които възникват от незагасени огнища и туристически котлони, и ред други правила. Това е на дневен ред, категоричен е Илиян Илиев, който държи най-големия къмпинг на Балканите и ръководи голям туристически бизнес в Хисаря.
В същото време вече има готов проект на Наредба за свободно къмпингуване, който през август бе дискутиран от междуведомствена работна група и който предстои тепърва да привлече по-широк обществен интерес и извън границите на черноморските общини.
Туризмът с кемпери и каравани в Европа е много развит, ние сме поне 40 години след тях, смята кметът на Калофер Драгомир Боев, който години наред е живял и работил в Австрия. Туристите прекосяват континенти, за да опознават света, да откриват неподозирана красота в различни кътчета на Европа, Азия, Америка.
Макар и до определени граници,
къмпингарите подпомагат и местния бизнес,
като пазаруват от малките магазинчета в населените места, край които са обектите, или направо от фермерите.
Модерните кемпери имат всички
екстри за обитаване от цялото семейство
В същото време в добре уредените къмпинги кипи и културен живот - фолклорни и рокконцерти, готварски шоупрограми. В къмпинга край Хисаря има библиотека, в къмпинга край Созопол построиха параклис, който лично Сливенският владика освети.
Най-голямото и важно събитие в къмпинг, караванинг и аутдор сектора предстои в Пловдив на 5 и 6 октомври. Camping & Caravaning Expo за първи път ще се проведе на Гребната база във втория по големина български град. Това е второто за тази година най-голямо събитие, което отново ще събере на едно място всичко най-ново от сферата на къмпинг туризма, караванинга, водните забавления и аутдор. Посетителите на изложението ще имат възможност да разгледат нови модели кемпери, каравани, палатки, автомобили за туризъм и свободно време, къмпинг оборудване, лодки и редица нови и интересни продукти и услуги, свързани с къмпинг, туризъм, вода и активности в природата.
Направи си сам: За 50 бона старият бус става мобилен дом
Автор: Гергана Василева
Стари бусове и камиони могат да се превърнат в модерни и функционални кемпери за сумата между 30 и 50 хиляди лева, което е поне десет пъти по-евтино от цената на ново подвижно жилище. Всичко зависи от екстрите и оборудването, което ще пожелаеш да имаш, споделят майстори на къщите на колела. Темата е една от най-обсъжданите в социалните мрежи. Маниаците на дивото къмпингуване обменят идеи за оборудване в закрити групи в социалните мрежи и спестяват десетки хиляди. Вече има и редица специалисти в цялата страна, които са превърнали преправянето на товарните автомобили в пътуващи къщи в свой бизнес. Трансформирането на превозното средство може да отнеме между 3 и 6 месеца.
Най-търсените от мераклиите да се сдобият евтино с кемпер са най-големите бусове от марката "Мерцедес". Пространството в тях е определящо за преобразяването. То е прекалено ограничено и трябва да се оползотворява максимално. Затова се залага на мултифункционалността и сгъваемите елементи. Идеята е да може да се ходи изправен вътре, както и да си набавиш всичко необходимо като за един нормален дом.
Така крайната цена на кемпера "направи си сам" най-често зависи от интериора и лукса. Ако се заложи на по-нов модел бус, който да е в добро техническо състояние, цената варира от 12 до 30 хиляди лева. След това се започват харчове, които могат да стигнат и 60 бона, ако искате всичко да ви е както трябва и не ви се правят компромиси с удобствата - изолации, облицовка, прозорци и капандури, соларна система, водна система, отопление, газова система, електроинсталация, шкафове, уреди, баня и тоалетна. Най-скъпото в оборудването се оказват литиевите батерии, които захранват уредите в кемпера, като климатици и печки. И да не забравяме узаконяването!
Илиян Илиев, ръководител на термален къмпинг: Свободата да си навсякъде и с всичко кара младите да избират къмпингуването
През последните няколко години туристи от цяла Европа окупират най-големия термален къмпинг на Балканите, който се намира край Хисаря. Германци, англичани, скандинавци прекарват по седмица или повече там, привлечени от идеалните условия, които Terme di Hissar предлага - къмпинг със СПА. Разбрахме, че в този туризъм има смисъл, защото България е изключително място за къмпинги за кемпери и каравани. Идеята отлежаваше няколко години, докато най-накрая дойде времето да я осъществим, разказва пред „Марица“ Илиян Илиев, който ръководи туристически бизнес в региона.
Мотивира ни това, че този тип туризъм се развива с изключително бързи темпове в Европа и тук има изключителни възможности за такъв тип туризъм. Пандемията на коронавируса допринесе още повече за развитието му. Караваната или кемперът осигуряват изолираност от други хора, а в същото време дава и свободата да се придвижват от едно на друго място във всеки момент. Туристите са сред природата, на чудесни места, където има и други хора, но същото време са отделени от тях. Това наистина е примамливо, обяснява Илиев.
Интересът към къмпингуването е изключително голям. Ръстът на туристите е впечатляващо висок. Това се отнася и за българите, и за туристите от чужбина. Все повече млади семейства предпочитат да купуват кемпери, каравани и да почиват по този начин, който им дава свобода и независимост от много фактори.
Бизнесменът не смята, че къщите на колела може да изместят къщите за гости и хотелите, но със сигурност това е алтернативен начин на хората да си почиват, като пътуват и посещават интересни места, но са се подсигурили с условия, които им харесват.
Предстои и законодателството в България да се развива по отношение на къмпинг туризма, коментира Илиян Илиев. Знаем, че дивото къмпингуване крие доста рискове за природата - замърсяване, реален риск от пожари. Ние се борим за урегулиране на дивото къмпингуване. На много места на Запад то е урегулирано с нормативни актове. Това ще стане и в България, прогнозира той.
Според бизнесмена създаването на 130 къмпинга в България не е повод за ожесточена конкуренция. Поне що се отнася до нас, категоричен е Илиян Илиев. Нашият къмпинг е лидер на термалните къмпинги в България и на Балканите. Има изключителни предимства, каквито никъде другаде в този регион на Европа няма. Всяко място е свързано с ток, вода, канализация. Това допринася за изключителен комфорт на нашите гости.
В къмпинга ни идват гости от цяла Европа. Посещават ни от Англия, Франция, Германия, Испания, скандинавските страни, Източна и Средна Европа - Полша и Чехия. Румъния е много голям пазар. Тази година бяхме посещавани и много от туристи от Турция. Българите също са основен турист при нас, най-вече през есента, зимата и пролетта. А през летните месеци сме посещавани изключително много от чужденци.
Препатили авантюристи: Най-ценна е информацията за пътя
Когато се отправиш на път с кемпер, най-ценна е информацията за дестинацията, става ясно от форумите в социалната мрежа. Проучването къде можеш да "гарираш", какъв е пътят по маршрута са най-важни както за пътуването в България, така и в чужбина. Това може да ти спести комичните ситуации със заклещени кемпери в тесни еднопосочни улички на европейските градове. Затова и много от феновете на дивото къмпингуване предпочитат да си купуват масово кемпери до 7 метра, а не големите - над 10 метра. Седемметровите са удобни за пътищата на Гърция и Италия. С по-големите по размери трудно се маневрира.
В групите за кемпери е пълно с разкази на пишман къмпингари.
Цецо е описал приключението си да се добере до язовир "Батак" с неповторимо чувство за хумор. "Не минавайте с кемпер от Велинград за Сърница, ако не сте решили да пробвате шофьорските си умения - гласи съветът му към колегите. - 5 км в час си е добро постижение, забуксувах, заорах се в дупките и накрая се наложи да се успокоявам с мастичка", оплаква се авантюристът.
"То не е било излет, а сафари, мен ще ме дострашее да се катеря по това пътче, че едно хлъзване - и отиваш в язовира", пишат Вяра и Мартин.
"Страхотно преживяване, аз съм минавал там преди време, то път няма, особено Сърница - Доспат, но местата са невероятни, спор няма", добавя друг член на клуба.
"Какво пътуване, това си е истинско офроуд трасе", допълват други любители на екстремния спорт.
Като истински съмишленици, всички качват в сайта ценна информация не само за състоянието на пътищата, но и за удобните паркинги, цените на услугите и дори ресторантчетата.