Гърция в бяло и синьо - клише, което не омръзва

По плажовете на Егейско море намериха цаката дори на българите

Не са много читавите места по Българското Черноморие, където можеш да отседнеш за 20 лева на нощ. Това е цена, срещу която у нас ще си навлечеш минимум запушен канал в банята, непрано спално бельо или стая с климатик, който служи само за декорация. 

Удивително е как в Гърция, която е на хвърлей място от нас, се отнасят с доста по-голямо внимание към съдбините и комфорта летовнически. Нормално - конкуренцията в южната ни съседка е свирепа. Там плажната ивица е много по-обширна и предлага изобилие от възможности за настаняване. В добавка - сезонът е по-дълъг и позволява на местните да избягат от дребните тарикатлъци в стил "ден година храни". 

Може би това е и причината все повече българи да избират лятна почивка на Бяло, а не на Черно море. Още повече че гъркът знае по-добре от всеки друг как да те погъделичка и да ти угоди така, че с радост да извадиш и последното си евро. 

Едно от любимите места на нашенците в Северна Гърция е вилно селище Вриси. Намира се на 331 км от Пловдив. Това е средно около 4 часа, които всякак ще изгубите и ако пътувате до нашето море. Тук можете да наемете прекрасна къща за 8 до 15 души на цена около 200 лева. Разделено на човек, нощувката излиза около 20 лева. Без излишен лукс, вилите във Вриси предлагат всички удобства, които имате у дома, че и по-големи. Домакините не пестят от детайли и предлагат на летовниците всичко необходимо за комфортна почивка. Сигурно не им е било трудно да се досетят, че така има по-голям шанс да се върнат догодина на същото място. 

Декорът на стаите граничи с кича, сякаш стопаните са обрали всички раковини, свещничета, евтини възглавнички и пластмасови сувенирчета, които са открили по щандовете на "Джъмбо". В интериора се преплитат синьото и бялото - типичното гръцко клише, но сглобено с толкова мерак и наивност, че не дразни. Тези два цвята, които в гръцкото знаме символизират синьото на Егейско море и бялото на вълните му, така сладко си говорят с морския пейзаж, че колкото и да са изтъркани, не могат да ни омръзнат. 

В района на Вриси има много плажове - някои съвсем миниатюрни и каменисти, други - по-обширни и осеяни със ситен пясък. Най-впечатляващият сред тях е Амолофос. Намира се на около 20 км от Вриси и на 1 км от друга перла на Егейското крайбрежие - Неа Перамос. 

Амолофос е разположен зад дворцовия град Исимис, който е поредица от византийски крепости,  и е с впечатляващата дължина от 3 км. Финият пясък в съчетание с кристалните плитки води привлича всяка година хиляди хора тук. 

Плажът Амолофос е в списъка на десетте  най-красиви плажове в Гърция. Притежател е на син флаг за чисти води. От тук при ясно време се виждат остров Тасос и Атон. Между пясъчните дюни и Неа Перамос се простира полуостров Врасида с много и малки плажове и заливи, подходящи за плуване и проучване. 

What is this? Поничка с шоколад 

Осеян е с барове, които предлагат шезлонги, чадъри, фрапе, сандвичи и коктейли. Амолофос е пълен антипод на българските плажове. Паркингът е безплатен, чадърите и шезлонгите също. Единственото условие да се настаните удобно под сянката е да си вземете нещо от бара. Така на цена от 4 евро за фрапе или 5 за бира получавате чадър, два шезлонга, масичка и стол. Напитката ви е един вид бонус. Ако е кафе, задължително върви с вода. Ако е бира - с чипс или крекери. Клуб сандвичът се сервира с пържени картофи, които влизат в цената. Шезлонгите са дървени, а не от пластмаса, какъвто е по-често срещаният модел у нас, оборудвани са с меки дюшечета, за да не убиват. Изобщо - всичко е измислено. 

Не е за вярване, но гърците са намерили цаката дори и на нас, българите. Само допреди 2-3 години нашенецът се опъваше на плажа, поръчваше с широк жест едно кафе за четирима, а после вадеше от дисагите всевъзможни кулинарни творения -от сандвича с две филии и шпек по средата до домашен кекс и импровизирана шопска салата. Ръфаше домати и краставици, разположен царствено на шезлонга, сръбваше от двулитровата бира и си гледаше живота. Гърците ни изтраяха доста време, но в момента  консумацията на внесени отвън продукти е забранена. Сервитьорите следят зорко дали от плажната ви чанта няма да изскочи някоя заблудена „Загорка” или „Пиринско”. Идват и отсичат: „Имаме „Алфа” и „Mythos”! 

Сънародниците ни, които си изкарват прехраната в Гръцко, са на всяка крачка. Шокиращо е обаче да чуеш внезапно родна реч, след като пет минути си се потил да сглобиш изречение на английски. „What is this”, питаш с интелектуално прозрение продавач на закуски на плажа. „Поничка с шоколад”, отговаря ти на чист български „местният” търговец. А пък ако случайно се объркаш, че си в родината, цената от 2 евро за бройка бързо ще те върне в реалността.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?