Да зъзнеш с ушанка посред лято: Най-студеното кътче на света

Близо 90 градуса под нулата са измерени на станция Восток през 1983 г.

Лятото все още е в разгара си и не спираме да се оплакваме от жегите. Нека се поразходим из 5-те най-студени места по света

1. Станция North Ice, Гренландия

Най-студеното място в Западното полукълбо е Гренландия, и по-конкретно северната част, където на 9 януари 1954 г. е била измерена една от най-ниските температури на Земята - минус 66 градуса. Измерването е направено в станция Норт Айс, която се намира в средата на острова, на надморска височина 2345 метра. Станцията е създадена от екипа, който е бил част от специализирана британска експедиция, проведена между 1952 и 1954 г. 

2. Якутск, Сибир, Русия

Град Якутск е столицата на Република Якутия, разположена в североизточната част на Сибир, която е най-големият регион в състава на Руската федерация. Тук живеят над 200 хил. души, които през зимата се борят със средни дневни температури от -40 до -50 градуса по Целзий. Що се отнася до лятото, жителите на Якутск не могат да се похвалят с привлекателни условия за туризъм - средните юлски температури са едва 19 градуса над нулата. 

3. Верхоянск, Сибир, Русия

Градът се намира на цели 8 дни път от Якутск и лежи вътре в Северния полярен кръг. В него живеят едва около 1300 души, които се препитават основно с отглеждане на северни елени. Тук няма пътища, а всички автомобили преминават по леда на замръзналите езера. Областта около Верхоянск е много богата на природни богатства, включително злато, но заради ниските температури няма условия за тяхното добиване. Тук средната януарска температура е -49 градуса, температурният рекорд е -72 градуса по Целзий.

4. Оймякон, Сибир, Русия

Най-близкият град оттук е столицата Якутск, която е на... 3 дни път с кола. Според официалните статистики на руските специалисти, това е най-студеното място в цялото Северно полукълбо, с измерен температурен рекорд от над 72 градуса под нулата (26 януари 1926 г.). На местния език името Оймякон означава "вода, която не замръзва", като причина за това са горещите минерални извори, които се намират в центъра на града. Местните жители се препитават основно с отглеждането на северни елени, лов и риболов в ледените води.

5. Станцията Восток

Най-ниската температура не само на юг от Екватора, но и на планетата, е документирана от руските екипи на станцията Восток на 21 юли 1983 г. -89,2 градуса по Целзий под нулата. През 1996 г. група от руски и британски учени, работещи в станцията, откриват езерото Восток, обявено за най-голямото известно субглациално (намиращо се под леда) езеро в света. То лежи на около 4000 метра под повърхността на ледената покривка и заема площ от 14 000 кв. км.

По материали от idi.bg

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?