Арките, които триумфират от Париж до Ню Йорк СНИМКИ
- 20:45, 30.07.2023
- 20:45, 30.07.2023
- 528
- 0
Милиони туристи годишно посещават архитектурните чудеса, издигнати в памет на велики пълководци
Откакто е издигната през 1836 г., Триумфалната арка в Париж е най-посещаваният паметник в града. Повече от 1,5 милиона души годишно са посетили високата 164 фута арка. Построена е през 1806 г., в памет на французите, които са се сражавали и загинали по време на Френската революция и Наполеоновите войни. Издигната е точно по средата на 12 авенюта, които сочат към нея, образувайки звезда. Въпреки че Париж е дом на единствената Триумфална арка, има още няколко града по света, които разполагат със свои собствени, пише architecturaldigest.com.
Струва си да посетите тези шест архитектурни чудеса от Бруклин до Барселона.
Бруклин, Ню Йорк
Точно над Prospect Park, с площ от 526 акра, Арката на войниците и моряците гордо се извисява на 80 фута височина. Проектирана от архитект Джон Х. Дънкан и издигната между 1889 и 1892 г., тя е посветена на „Бранителите на Съюза, 1861-1865 г.“, а надписът е издълбан във фасадата ѝ. Уникалният проект на Дънкан е един от 36-те представени варианта. Бронзови скулптури от Фредерик Макмонис допълват драматичната внушителност.
Барселона
Проектирана от Хосеп Виласека, Триумфална арка в Барселона е служила като врата към Универсалното изложение в града през 1888 г.
Когато получава задачата да проектира бъдещата забележителност, Виласека решава както да почете другите нации и провинции, участващи в изложбата, така и да отдаде почит на своите испански корени. Резултатът е класическа тухлена конструкция със серия от фризове в стил неомудехар, който е бил на мода в Испания по онова време. Виласека увенчава арката с щитовете на 49-те испански провинции, под знака на герба на Барселона.
Манхатън, Ню Йорк
Много места в Съединените щати са кръстени на първия президент на Америка, но паркът Washington Square в Долен Манхатън е специален с мраморната си арка. Мястото е използвано за първи път като площадка за военни паради през 1826 г. и малко след това се превръща в обществен парк. Оттогава много видни нюйоркски семейства, за да избягат от урбанизирания център, започват да строят имения с домове в древногръцки стил, които все още очертават северната граница на парка.
Повече от шест десетилетия след като площта от 10 акра става обществен парк, на изтъкнатия архитект Станфорд Уайт е възложено да проектира и построи мраморната арка Вашингтон, която е завършена през 1892 г. Величествената постройка заменя подобна, изработена от дърво, издигната за 100-годишнината от встъпването в длъжност на президента Вашингтон.
Рим
Арката на Константин е чудесен пример за древна архитектура в Италия. Тя е посветена на Константин Велики - първия римски император, превърнал християнството в основна религия на Рим. Структурата е построена през 315 г. сл. н. е. в чест на победата на императора над Максенций в битката при Милвийския мост, до най-известната забележителност на Рим - Колизеума, построен през 80 г. сл. Хр.
Лондон
Високата 40 фута арка Уелингтън, в началото известна като Green Park Arch, е построена между 1826 и 1830 г. Първоначално е била поставена в различен ъгъл на четвъртия по големина парк в Лондон, но е преместена в сегашния си дом само две години по-късно. Сега това е централната част на Hyde Park Corner, където Найтсбридж, Белгрейвия и Мейфеър се срещат в Централен Лондон. Гражданите започнаха да я наричат Арката на Уелингтън, защото първоначално структурата се гордеела с масивна статуя на първия херцог на Уелингтън на кон. През 1912 г. обаче арката е увенчана с бронзова колесница с четири коня от художника Адриан Джоунс.
Брюксел
Триумфалната арка Arcade du Cinquantenaire в Брюксел е висока 147 фута. Мемориалната аркада с три арки в средата на парка Parc du Cinquantenaire е построена през 1905 г.
Тя изглежда още по-драматична с бронзовата скулптура квадрига, водена от жена колесничар. Масивната структура е издигната по време на управлението на Леополд II, за да отбележи 50 години от независимостта на Белгия. Първоначално проектирана от белгийския архитект Гедеон Бордио през 1904 г. и завършена от френския архитект Шарл Луи-Жиро след неочакваната смърт на Бордио.
Arcade du Cinquantenaire е един от най-големите архитектурни шедьоври на града: паркът Cinquantenaire, където живеят арките, е проектиран във формата на петоъгълник, същата уникална форма като вътрешните и външните пръстени на Брюксел.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни