Златният шейкър Филипо Балдан: Ракията ви - хит в коктейлите

Белгиецът забърка с националната напитка "Българска пролет" и „Имало едно време“

Българската ракия е най-големият хит за направата на коктейли. Тя е откритие както за чуждестранните производители, така и за любителите на високоалкохолни напитки. Това заяви със задоволство известният белгийски специалист и консултант - миксолог Филипо Балдан. Той е автор на десетки коктейли, два от които са на основата на българска ракия.

Филипо Балдан бе отговорник за изработването на дегустационните серии в поредното издание на престижния световен конкурс за високоалкохолни напитки Spirits Selection by Concours Mondial de Bruxelles, който се проведе в Пловдив от 20 до 25 август.

Той даваше напътствия по време на професионалните дегустации, проведе и обучение на специално организираната дегустация за журналисти. 

Г-н Балдан се запознава и остава очарован от българската ракия през 2016 г., когато страната ни прави фурор в поредното издание на Spirits Selection в град Текила, Мексико.

Тогава близо 40 процента от изпратените мостри на алкохолни напитки от България получиха медали. Същата година Пловдив за първи път бе домакин на най-престижния независим винен конкурс в света - Concours Mondial de Bruxelles.

По този повод в навечерието на проявата България се промотира по блестящ начин с националната си напитка.

В рамките на изложението ПроВайн в Дюселдорф, което е едно от най-големите световни винени изложения, специалистът Филипо Балдан представи коктейл с българска ракия, който нарича "Българска пролет", а еликсирът стана визитка на страната ни. Малко след това пак на основата на ракия създава и коктейла "Имало едно време".

Филипо Балдан е смятан за един от най-добрите миксолози в света. Той е търсен и ценен съдия и ментор на национални и международни състезания. Роден е в Брюксел през 1958 г.

Своята барманска кариера стартира  в хотел Hyatt в белгийската столица през 1983 г. и само за три години печели много награди. Той е двукратен носител на престижното отличие "Златен шейкър" - през 1986 и през 2000 година.

Година по-рано става световен вицешампион на световното първенство за бармани в Швеция, където представя страната си сред 33 други страни.

Белгиецът е работил като миксолог в барове и хотели в Европа и Русия и е участвал в редица световни събития. В хода на кариерата си Филипо Балдан е създал повече от 100 коктейла. 11 от тях са специално разбъркани за престижния бар "Barsu" в Банкок, Тайланд.

По-известните му алкохолни миксове са "Голямото бягство", "Голямото завръщане", "Мохито Негро", "Мохито Ванилия", "Таити", "Пинк Флорида грейпрфут мохито".

Наред с международните си изяви Филипо Балдан обучава както начинаещи, така и опитни бармани и не си спестява нито една от тайните в тънкия занаят.

Изпитано "Българска пролет"

Продукти:

50 мл ракия, 20 мл лимонов сок, краставица, 2-3 стръка мащерка, 3-4 зърна бяло грозде без семки, 2 л. кафява захар, 1 разбит белтък (по желание). За украсата - цветя, които може да се ядат, парче лимон, лента от краставица, стрък мащерка.

Начин на приготвяне:

Поставете няколко парчета от нарязаната на кубчета краставица, гроздето и мащерката в шейкъра, добавете захарта и смесете всичко. Прибавете ракията, пресния лимонов сок и няколко кубчета лед. Разклатете, докато стената на шейкъра се охлади. Прецедете в чаша с лед. Украсете с резен лимон, лента краставица, стрък мащерка, грозде и ядливо цвете.

За украсата - цветя, които могат да се ядат, парче лимон, лента от краставица, стрък мащерка.

Тънкости в дегустацията

Журналисти от български медии влязоха в ролята на съдии в рамките на конкурса за високоалкохолни напитки Spirits Selection by Concours Mondial de Bruxelles. На сляпо бяха дегустирани грапа, текила и уиски. Дегустацията на високоалкохолни напитки се отличава от дегустацията на вината по това, че чашите не се разклащат. Те са с форма на лале, което не е случайно. Ширината в долната част помага да се развият ароматите на напитката, а в горната, тясна част да се уловят по-добре от носа. Оценяването на показателите по цвят, което е визуален тест и вкус, както и обща оценка са идентични с винените. Максималният брой точки, който може да се даде, е 100. Според правилата един професионален дегустатор на ден не трябва да дегустира повече от 30 проби.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще има ли ротация на кабинета или отиваме на избори?