Перфектният ден от научна гледна точка

Настройте се на вълна максимален успех с тези научно доказани трикове, пише profit.bg. Всяка клетка в тялото има свой ритъм.

Не може да го чуете, но този ритъм казва и на тялото, и на ума ви какво да прави и кога. Какво казва науката за перфектното разграфяване на деня?

Сутрин

7:00 – Излезте на разходка
Положете старта на страхотния си ден с 30-минутна разходка преди закуска. Нивата на кортизола и хормона на растежа ще се увеличат за кратко, след като се събудите, което означава, че тези минути са ценни за горенето на калории.

Кратка разходка сутрин, казват учените, понижава кръвното налягане, понижава производството на мелатонин и спомага за концентрацията през целия ден.

9:30 – Пийнете кафе
Бързате да посегнете към чашата със сутрешно кафе? Не бързайте! Изчакайте до 9:30. Тъй като нивото на кортизола е високо през първите часове от събуждането ви, отлагането на кофеина за малко по-късно е добра идея. В противен случай се понижава нивото на концентрация и внимание.

11:00 – Заемете се с по-трудните задачи
Според едно изследване на софтуерната компания Redbooth работната продуктивност достига своя пик малко преди обедно време.

Следобед

13:30 – Проявете творчество
Тъй като концентрацията ви е най-силна през сутрешните часове, най-изложени на разсейващи фактори сте между 12:00 и 14:00 часа. Това не означава, че трябва да си стегнете багажа и да се отправите към вкъщи.

Едно проучване, публикувано в списание Thinking & Reasoning, е установило, че мозъкът на човека, когато не е натоварен, дава максимума от себе си. Така че заложете на творчески решения през този период от деня.

15:00 – Планирайте среща (или секс)
Изследване сочи, че хората са най-предразположени към планиране на среща в този час. Ако не сте на работа днес, може да изберете втората опция – секс.

16:00 – Време за физически усилия
Тренировките по това време на деня не само ще прояснят ума ви, но и са идеални за укрепване на силите. Според учени от Финландия мускулната маса се трупа по-бързо, когато тренировките са в следобедните часове.

Вечер

18:30 – Насладете се на ранна вечеря
Оставете няколко часа между последното хранене за деня и съня. Според изследване късните вечери водят до възпаления в тялото, които се свързват с различни болести, а също така проблеми със съня и др.

20:00 – Научете нещо
Искате да овладеете ново умение? Направете го преди сън. Изследване на учени сочи, че когато хората заспиват непосредствено след учебни занимания, те помнят повече от получената информация.

22:00 – Заспивайте
Ако искате да отслабнете и да подобрите качеството на съня, това е удачният час за лягане.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?