Фурор! Гучи прави мода за различните
- 20:15, 15.08.2020
- 20:19, 15.08.2020
- 2571
- 0
Брандът предизвика истински фурор, подемайки кампания срещу стереотипите за общоприета красота
Модните гиганти Гучи винаги са били давани за пример не само по отношение на класическите решения, но и за новаторски, дори провокативни. Сега брандът за пореден път изуми света, създавайки кампания, насочена срещу стереотипите за общоприета красота. Или по-точно към модели, които страдат от геномни аномалии или са с двигателни проблеми. Лице на кампанията става 18-годишният модел Ели Голдстейн, която има синдром на Даун. Тя е избрана за реклама за очна спирала, както и да стане част от специална фотосесия, заедно с други нейни колеги с визуални различия. За да заснеме сесията, е избран фотографът Дейвид ПД Хайд, който също има физическо увреждане.
„Проектът е за възприемане на красотата в многообразието“, казва Хайд.
Фотосесията е публикувана в британската агенция Zebedee Management и предизвиква истински фурор в модната индустрия. Кампанията идва в момент, когато моделите с увреждания са по-видими от всякога. Джилиан Меркадо например наскоро се появи на страниците на британския Vogue.
Статистиките обаче сочат, че едва 20% от рекламите в Обединеното кралство включват малцинствени групи. А що се отнася до хора с увреждания, те са едва 0,6%.
До преди 25 години в медиите и по подиумите не се виждаха манекени с визуални различния или увреждания. Една от първите, допринесли за промяната, е Луиз Дайсън - основател на модна агенция. В средата на 90-те производител на инвалидни колички се обръща към нея в търсене на модел за продукцията му. Оказва се, че по цялото земно кълбо няма нито един професионален модел с увреждания, което предизвиква национален конкурс за намиране на подходящи кандидати. Съдиите са модни редактори, фотографи и известни личности от шоубизнеса. В крайна сметка са селектирани 16 финалисти. За една нощ се превръщат в глобално явление, поставящо на картата казуса за различните и стереотипите към тях.
В момента едни от най-познатите модели с увреждания са Ели Голдстейн, Джилиан Меркадо, Кели Нокс - родена без лява ръка, Маделин Стюарт - също със синдром на Даун, Арън Филип, известна като първия черен трансджендър модел, роден с церебрална парализа, и други.
"Имам чувството, че ние сме единствената малцинствена група, която е обречена на пълна сегрегация от обществото. На мен самата са ми казвали, че ще имам повече работа, ако нося протеза. Това е изключително обидно. В общи линии ми заявяват, че мога да съм част от бранша само ако изглеждам нормално", казва Кели Нокс.
Въпреки че е постигнат напредък, модната индустрия все още е изправена пред критики заради недостатъчното си представяне на маргинализирани перспективи. А кампанията на Гучи показа, когато модната индустрия се отвори за различните, всички забелязват.