Бабина мъдрост: Стайни растения, които предпазват от вируси

В условията на пандемия всички търсим допълнителни начини да защитим себе си и близките си от инфекция. Някои обикновени стайни растения могат да помогнат в това, пише Vesti.bg, като не само освежават интериора, но и благодарение на летливите и етеричните масла са в състояние да почистят въздуха от уличен прах, патогенни бактерии и дори вируси.

Пеларгониумът, по-познат като мушкато, има основателна причина да е обитател на первазите на нашите баби. Това класическо стайно растение не само ще ви зарадва през топлите дни с обилен цъфтеж, но и ще помогне за защитата на семейството ви от вируси и патогенни бактерии. 

Смята се, че мушкатото с червени цветове има максимални лечебни свойства, но белите, лилавите и розовите видове не по-лошо се справят със задачите за почистване на въздуха в помещението. 
Веществата, секретирани от растението, са толкова ефективни, че предпазват от стрептококи, стафилококи, грипни вируси и различни бактерии, които причиняват остри респираторни инфекции.

Като бонус, етеричните масла на мушкатото имат успокояващ ефект и помагат в борбата със стреса и безсънието, така че спалнята е идеалното място за него.

Гераниумът  (или индришето),е едно от най-непретенциозните и жизнени растения, през зимата се чувства чудесно в нашите апартаменти с прегрял въздух, а през лятото саксиите могат спокойно да се прехвърлят на балкона. Грижата за него е много проста, дори новак може да се справи.

Основното е да поставите растението на добре осветено място и редовно, но умерено да го поливате“, съветват ботаници. 

За древните гърци и римляни дафиновото (лаврово) дърво е  символ на благородство, слава, победа и величие. В древна Гърция е смятано за свещено растение, посветено на бог Аполон. Използвали  дафиновите листа и за предсказания, а с клонките му са закичвали най-добрите военачалници.

Сушените дафинови листа, една от най-популярните подправки, могат да се намерят в почти всяка кухня. Живото лаврово дръвче притежава не само отлични кулинарни характеристики, но и не по-малко изключителни лечебни свойства. Поради високото съдържание на фитонциди, танини и микроелементи това благородно растение има мощно укрепващо действие върху имунната система. 

Лавровото дърво има изразени противовъзпалителен и антибактериален ефект, заради което често се нарича естествен антибиотик.

Летливите му етерични масла успешно се справят не само с бактерии и вируси, които причиняват настинки, но дори убиват туберкулозния бацил. Лавров храст често се поставя в детска стая за профилактика на сезонни вирусни заболявания и особено на остри респираторни инфекции.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?