3906

Влизаме в театър „Люксембург“ с виртуална реалност

Показват изложба с плакати на Ганчо Ганев, поднасят 5 спектакъла като коктейли

Нощта на театрите повдига завесата на пловдивската сцена. Но не каквато е сега, а както е изглеждала преди  144 г. в първия построен у нас театър „Люксембруг“. Със 7-8 подвижни газови лампи и една висяща отгоре над гастролиращи гръцки и арменски „театрални дружинки“.

С галерия от дървени пейки и зала с плетени столове. Със 17 ложи, между които на парапетите имало мраморни бюстове на Софокъл, Еврипид, Шекспир, Гьоте, Шилер, а помежду  им - пак газови лампи.

 

 

 Сцена от спектакъла "Без кръв"


Духът на театъра излиза от бутилката на миналото чрез виртуална реалност. Интериорът на театралния салон отпреди век и половина е пресъздаден чрез новите технологии и за първи път ще може да се види с VR  очила в Нощта на галериите този уикенд. Представянето започва в 19 часа в събота в музея на Драматичен театър - Пловдив.

Виртуалната реалност  е създадена по описанието, направено от първия пловдивски актьор


Георги Миятев в книгата „Пловдивска театрална хроника“. Помогнали също скица и оцелелият през годините архитектурен план на театър „Люксембург“, който бил вдигнат от собственика на едноименния хотел на площад „Джумая“ - за да превари французинът конкуренцията на хотелите „България“ и „Адрианопол“. Построил го в двора на някогашната бейска къща, но по подражание на Европа - отвън семпъл и без фасадна украса, ала отвътре изписан и кокетен с препратка към средновековния театър и с барокови сцени на тавана.

 


Виртуалната разходка на днешната публика е на фона на музика, композирана специално от Явор Карагитлиев. А гласът на Венелин Методиев разкрива потайностите на театър „Люксебург. Превежда през вестибюла, по две дървени стъпала достига до 10-метров коридор, от двете страни на който били гардеробните за зрителите. Изкачва гостите по две странични стълбища към ложите, отделени една от друга от дъсчени прегради в червена тапицерия. Поглежда оттам към салона с размери 15 на 8 метра и към петметровата сцена, в дъното на която имало стаички за гримьорни и гардероб на актьорите.

Константин Еленков в "Без кръв" 


„Възторг обладаваше целий театър“, свидетелства в. „Марица“ на Христо Г. Данов за славната 1881 г., когато работниците от неговата печатница показали представленията „Стоян Войвода“ и „Завистта на Барбуе“ с благотворителна цел. И подбуден от Иван Вазов, Пловдив направил дръзката стъпка да създаде първата професионална театрална трупа у нас - начинание, за което Областното събрание гласувало 750 турски лири (750 000 гроша).

До вълненията от онези времена днешните зрители  могат да се докоснат и чрез експонатите в Музея на театъра - поздравителни телеграми до актьорите от цар Борис I, кореспонденция между артисти, стари пиеси. В сбирката са още скицата на театър „Люксембург“ и стари афиши, на които някога пишело, че театърът се отоплява - още една причина да се иде на представление.

Плакат на Ганчо Ганев за постановката "Жана Д'Арк"

Нощта на театрите ще започне час преди представянето на виртуалния салон, когато в горното фоайе ще бъде открита изложба на Ганчо Ганев. Той е правил  плакатите за пловдивските представления от 1970 до 2010 г.,


а в експозицията са някои от най-добрите му попадения - за „52 минути любов“, „Тартюф“, „Най-чудното чудо“, „Пикник в ада“. Ганчо Ганев има самостоятелни изложби у нас, в Полша и Австрия, носител е на награда за цялостно представяне на Третото биенале на българския плакат. Работил е със знакови режисьори - Любен Гройс, Леон Даниел, Крикор Азарян, Юлия Огнянова, Иван Добчев. Автор е на над 190 театрални плаката.


В Нощта на театрите от 21 ч. ще се играе  „Без кръв“ - съвместният спектакъл на Драматичен театър - Пловдив и Драматичен театър - Велес, Северна Македония, който произнася със силата на изкуството, че спасението е в пътя на помирението, в отказа от кръвта. Че раните могат да бъдат затворени с любов и опрощение.


Още театър ще вкуси публиката - буквално. Ангел Тумбев ще забърка 5 коктейла с имена на театрални представления от репертоара на пловдивската трупа. С 20% намаление ресторант „ТеатъРа“ ще побере в чаша страсти и смях от спектаклите „Без кръв“, „Елизабет или кралицата девственица“, „С най-голямо уважение“, „Ромео и Жулиета“, „Хемингуей и морето“.

Коктейлът "Елизабет или кралицата девственица"

 

 

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?