След 4 г. прекъсване: Майстори на визуалното изкуство в галерия "Капана"
- 12.03.2021 | 18:15
- Marica.bg
- 1683 прегледа
- 0 коментара
След четиригодишно прекъсване любимият проект на пловдивчани се завръща с изложбата "(Не)реалност". За този проект Министерството на културата отпусна 30 хиляди лева. Откриването е на 17 март от 17 до 20 часа в галерия "Капана".
Участници са Албена Михайлова, Весела Статкова, Велина Христова, Евгени Младенов, Евелина Кокоранова, Емил Миразчиев, Ива Вачева, Ивелина Иванова, Надя Генова, Осман Юсеинов, Севдалина Кочевска, Соня Митова, Стилианос Григориадис, Тихомир Тодоров, Трендафила Трендафилова, Харита Асумани, Цветанка Борнисузова, Цветелина Ангелова, Явор Костадинов.
Тази година с нова сила ни изправя пред въпроси с житейски характер, засягащи не само чисто физическото ни оцеляване, но и всичките ни навици и представи за самото ни съществуване в света. Все повече и повече мястото ни на сигурност, комфорт и дори развлечение се измества от реалното към виртуалното. Там ли се крие единствената възможност за близост, присъствие и съпричастност? Доколко реалното може да стане виртуално и това задоволява ли човешките потребности към света?
Все пак етимологически думата „виртуално“ произхожда от латинското - virtualis, което може да бъде преведено като добродетел, сила, ефикасност и още от средновековието има значението на нещо „като истинско“, което има такава същина и ефект, но не е всъщност такова, защото няма физическа или онтологична реализация. Така виртуалното може да бъде описано и като една чиста потенциалност, която седи в динамично положение спрямо актуалното. Оттам и философията разглежда мисълта като първата въобще породила се виртуалност, която надхвърля телесното и така осъществява полето на духовното. Именно защото самото изкуство е своеобразен тип виртуалност, то концептуализира реалност, надхвърляща същността на самата предметност.
Коментари (0)
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни