71

„Седемте хълма“ съхранява историческата памет на Пловдив

Поредицата на ИК "Хермес" ще бъде представена на 26 септември в Регионалния исторически музей

Библиотека „Седемте хълма“ събира историческата памет на Пловдив, за да я съхрани и предаде на идните поколения. Избраните книги са художествена хроника на града под тепетата, разказ за онзи неповторим дух, който се усеща и днес.  

До момента в поредицата са излезли „Родолюбецът“ от Димитър Мантов, „Да живей Съединението“ от Георги Пашев, „Хълмът“ от Димитър Кирков, „Ескадронът“ от Стефан Дичев, „Този шарен Пловдив“ от Георги Райчевски и „Южнобългарска хроника“ от Димитър Мантов. 

Те ще бъдат официално представени на 26 септември от 18,00 часа в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив.

По време на представянето „Хермес“ ще подари по един комплект от шестте луксозни издания на всички читалища и библиотеки в града, присъстващи на събитието. Така книгите ще достигнат до повече читатели. 

„Седемте хълма“ е поредица от художествена литература, посветена на миналото на Пловдив. Идеята за издаването й е на управителя на „Хермес“ Стойо Вартоломеев, според когото това е добър начин чрез словото да се отблагодари на Пловдив - града, който му е дал толкова много.

„В учебниците по история може и да пише всичко, но там е само фактология, а една история, един роман минава не само през разума, а и през емоцията на читателя. Това ще докосне повече хора, включително и младите“, казва издателят.

Първата книга, която излезе в библиотека „Седемте хълма“, е романът на Димитър Мантов „Родолюбецът“ - романизирана биография на Христо Г. Данов. Изборът й не е случаен и се дължи на почитта към целия принос на дядо Данов към българското книгоиздаване.

 


„Родолюбецът“ от Димитър Мантов

Сам той бе вярвал в напредъка, в силата на знанията, но невинаги бе съзнавал докрай какво могат да сторят книгите...

Когато слабичкият Христо от Клисура се крие по купите сено, за да препрочита някоя книжка, заета му от даскала в школото, той дори не дръзва да мечтае, че след години ще отвори собствена книжарница в центъра на Пловдив. Нито пък подозира, че когато прекарва с чамов сал по Дунава първото си отпечатано календарче „Старопланинче“, името му завинаги ще остане в историята като Бащата на българското книгоиздаване.

Неутолимото любопитство на Христо Г. Данов го тласка напред в търсене на знания. И нито опасностите по пътищата или заплахите от турските власти го отклоняват от мисията му. Защото именно желанието му да пръсне тези знания като семена по цялата българска земя му отрежда място сред най-значимите личности на Възраждането.

 

„Да живей Съединението“ от Георги Пашев


В „Да живей Съединението“ Георги Пашев проследява подготовката и развитието на един от най-значимите моменти в новата ни история -Съединението на Княжество България с Източна Румелия през 1885 г.

Документалната повест ни запознава с фигурите на княз Дондуков, Алеко Богориди, Гаврил Кръстевич, разкрива дипломатическите ходове на Великите сили и ни среща с изтъкнатите дейци на Възраждането Захари Стоянов, Константин Величков, капитан Райчо Николов и много други.

Пловдив от онова време оживява пред читателя с шумната си чаршия, шарените пазари, ека на черковните камбани по Трихълмието и онзи непокорен дух, благодарение на който се осъществява националното обединение.

 

„Хълмът“ от Димитър Кирков


Когато следовател Павел Гринов е повикан да разследва смъртта на свой отдавнашен познайник в къща в Стария град на Пловдив, той не подозира колко забравени тайни ще излязат на повърхността. Както лъкатушат калдъръмените улички на Хълма, така и съдбите на жителите му се пресичат, разделят и водят в неочаквани посоки.

Междувременно съпругата на Павел - Елена, се опитва да убеди обществеността, че на Хълма трябва да започнат археологически разкопки. Тя е убедена, че под къщите и пръстта, под пласт от наслоено време, е затрупано нещо значимо.

Няколко века по-рано Юсеф паша пристига във Филибе, за да въведе ред в санджака. Той е ужасѐн, когато вижда каменното туловище, отхапало част от Хълма - истинска обида към Аллах. Фанатизмът му не знае граници и той нарежда Античният театър да бъде затрупан.

 

 „Ескадронът“ от Стефан Дичев


Двама приятели - англичанинът Фред Барнаби и американецът Франк Милет, отразяват Освободителната руско-турска война, но от различни страни. Милет съпровожда хората на генерал Гурко, а Барнаби се числи към войските на турския военачалник Сюлейман паша.

Месеци след края на войната двамата си припомнят драматичните събития около освобождаването на Пловдив. На приятелска вечеринка те разказват за храбростта на капитан Бураго, който без кръвопролития и с помощта единствено на своя ескадрон от шейсет и трима драгуни превзема града под тепетата и го обявява за свободен.

 


„Този шарен Пловдив“ от Георги Райчевски


В книгата си Георги Райчевски представя калейдоскоп от герои и събития, показващ буйния икономически и културен подем на Пловдив в периода от Първото земеделско-промишлено изложение до Балканската война. Тютюневи магнати и шансонетки, интелектуалци и кочияши се редуват пред погледа на читателя със своите истории, благодарение на които се е оформил неповторимият облик на града под тепетата. Пъстър и шумен, прогресивен и мултикултурен, Пловдив е главният герой на този роман хроника.

 


„Южнобългарска хроника“ от Димитър Мантов


Като се опира на исторически източници и документи, авторът пресъздава вълнуващите събития от 1885 г.: подготовката на Съединението, в която участват политически дейци и обикновени хора от южнобългарските градове и села, и последвалата война със Сърбия. Своеобразната форма на историческа хроника е позволила да се вплетат в разказа събития, които стават в Цариград и в Княжество България, чрез пряко описание на султан Абдул Хамид, княз Александър Батенберг и техните приближени. Написана увлекателно, книгата разкрива малко известни подробности от драматичните събития както в Южна България, така и в съседните земи. 

А на фона на съдбоносните събития се развива крехката любов на поручик Найденов и учителката Евгения, която сякаш разцъфтява още по-красива в онези бурни времена. 

 

Издадените книги от библиотека „Седемте хълма“ вече са шест, а екипът работи усилено и по следващи заглавия. Всеки, който проявява интерес към серията, може да присъства на представянето в Регионален исторически музей - Пловдив. 

Заповядайте на 26 септември от 18,00 часа в зала „Съединение“. 

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?