Реконструкция на български обичай и музика от XVI век показват в Eтнографския музей в Деня на музиката
- 23:30, 18.09.2024
- 23:34, 18.09.2024
- 293
- 0
На 1 октомври 2024 г. от 18.00 ч. в Регионален етнографски музей - Пловдив ще бъде представен проекта "Реконструкция на български обичай и музика от XVI век", който е включен в календара на Есенен салон на изкуствата – Пловдив. Осъществява се с подкрепата на община Пловдив, а Регионален етнографски музей - Пловдив е официален партньор.
Датата не е избрана случайно. 1 октомври е Международен ден на музиката. Този проект е вдъхновен от сведението на един немски пастор от средата на ХVІ век, изпратен на дипломатическа мисия в Османския двор, който наред с всичките интересни сведения за българския бит, ни е оставил и кратък нотен текст на българска фолклорна песен. В българската музикална история най-ранните запазени нотни текстове на фолклорна или светска музика датират от края на XIX век.
На 1 октомври ще видите в звук и жива картина целия обичай, свързан с българското гостоприемство и какви са неговите корени, възстановен след проучване на писмени, изобразителни и археологически данни.
За реализирането на проекта взеха участие доста специалисти от различни области, които вложиха цялото си сърце и душа, докоснати само от една вълнуваща история и прекрасна мелодия от миналото. Д-р Александра Фол (Монреал/ Канада) помогна за разчитането на музикалния текст, а маестро Ваня Консулова (Пазарджик) помогна за по-детайлното фолклорно проучване и звучене. Д-р Калина Атанасова (Бъдъмба Атанасова - Варна) възстанови костюмите от епохата. Музикална група Фрея (Freija - Пловдив) вложиха цялата си креативна енергия за възстановяването на музиката и инструментите, а хореографът Емил Иванов претвори малкото сведения за движения и стъпки в танц. Д-р Димитър Атанасов (Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН) ще влезе в ролята на пастора, оставил ни това безценно сведение.
По проекта взеха участие и много занаятчии и майстори, които с ръчно изработените предмети ще спомогнат да се докоснем до духа на епохата.
Проектът се изпълнява от Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции Авитохол - Варна с председател Жасмин Първанов.