3906

Разходка в царските палати Дворецът „Кричим” - много история, тих лукс и красота СНИМКИ

Когато нощта падне, магията започва 

Светлинен спектакъл Whisper of Lights 2024 представя свят на чудеса 

Незабравимо преживяване ви очаква в ​царския дворец „Кричим” всяка вечер от днес до 1 октомври 2024 г. между 20:30 и 23:30 ч. Приветствайте есенните дни с неповторима вечерна разходка на фона на милион блещукащи лампички!

Whisper of Lights ще ви потопи в една завладяваща комбинация от изкуство, светлини, цветове, звуци и природа.  Ще имате възможност да се разходите по уникален 1,2-километров маршрут през осветени градини, създадени за оптимално сетивно изживяване. Споделено прекарване, идеално за семейства, двойки и приятели.

Билети можете да закупите онлайн, в пунктовете на EasyPay и на място в двореца. Цени: за деца и тийнейджъри до 18-годишна възраст ​- 10 лв.; за възрастни - 20 лв. Имайте предвид, че влизането с домашни любимци е забранено!

Красотата на светлините ще нашепва за магията на нощта. Не пропускайте възможността да се потопите в свят на чудеса!

Повече информация за спектакъла, както и още вълнуващи предложения за други интересни събития може да откриете в най-добрия културен гид Справочник „Марица” - https://spravochnik.marica.bg.

 

Царският дворец „Кричим” е едно непознато и малко известно място в България. Намира се в с. Куртово Конаре, местност Ливадите. Всъщност това е ловната резиденция на цар Борис Трети.

Ако посетите двореца, ще попаднете в  загадъчната история на непознатата царска резиденция, която е съкровище с богато историческо значение и културно наследство, ще се разходите сред живописни алеи и спокойни езера, където срещата с природата ще ви освежи и изпълни с положителна енергия, ще се потопите в море от цветове и аромати в оранжерията на това магическо място.

През годините обектът е бил винаги строго охраняван. Сега дворецът е превърнат в музей и от 2019 г. е държавно ловно стопанство, достъпно за посетители. Целият имот се простира на площ от 2000 дка, като над 1400 от тях са лонгозна гора и 300 дка декоративен парк - отлично поддържан и изключително красив. На цялата територия се развъждат елени лопатари и муфлони. Според сезона в прекрасно поддържаните градини цъфтят различни дървета и храсти. Има и оранжерия, в която се отглеждат различни цветя, някои от които са уникални за нашите географски ширини.

История блика от всяко едно кътче на това вълшебно място. Строителството му започва през 1902 г., когато лесовъдът Константин Байкушев показва на цар Фердинанд голямата лонгозна  гора. Така бившият султански имот се превръща в ловен парк. Всъщност именно цар Фердинанд внася елена лопатар за първи път в България. Автентичният вид на ​двореца е от 1937 г. (по времето на цар Борис III), а на парка - от 1960 г.

Дворецът представлява двуетажна сграда, в която има петдесет и пет помещения (само баните са дванадесет). По-голямата част от стаите са запазени в автентичния им вид. Има и киносалон, което е истинска забележителност за началото на миналия век. Цялостното обзавеждане на имението е докарано от чужбина и повече от век грижливо се съхранява. Навсякъде из стаите и коридорите са закачени ловни трофеи - глави на елени. Към момента може да бъде разгледан само първият етаж, а вторият, където са били покоите на царица Йоанна и детските стаи, е затворен за посетители.

Много гости посреща царската резиденция през годините, в това число и Елин Пелин, Юрий Гагарин (който засажда иглолистни дървета в парка <210>),  Валентина Терешкова, Фидел Кастро, Индира Ганди, Йосип Тито и др.

В езерото, което е около 3 дка, може да видите  патици и лилии, а някога в него са плавали и лодки. В парка има и малък басейн, направен специално за каляването на децата на цар Борис Трети. 

Един час разходка в ловната резиденция, богатия на растителност парк и оранжерията те потапят във времето на царска България! Истински бисер в това приключение са  прекрасните екскурзоводи, които със заразителната си страст към историята на цар Борис те пренасят в неговата епоха и биография. Всеобхватните им познания, както и всеотдайното им отношение към посетителите те карат с нетърпение да планираш следващо си посещение.

В ценоразписа ловната хижа, градините и оранжерията са дадени като отделни обекти с различни цени, но всъщност се гледат и трите (14 лв. за възрастен). Обиколката продължава около час и задължително е с екскурзовод. Добре е да се информирате предварително за точните часове, в които тръгват на обиколка групите (към момента това се случва всеки ден от 8.15 ч., 10.15 ч., 13.00 ч. и 15.00 ч.).

Дворецът „Кричим” е безценно историческо, ботаническо и природно наследство, до което е препоръчително повече хора да се докоснат. Ето ви идея за една прекрасна неделна разходка! А през септември  това място ще се превърне в една истинска приказка, защото... 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?