Как Пловдив погуби 12 паметника за 100 години
- 30.11.2020 | 18:00
- Росен Саръмов
- 1851 прегледа
- 2 коментара
Дванайсет уникални и забравени с времето пловдивски места са включени в тазгодишния календар на Историческия музей. Той е под мотото „Изгубеният Пловдив”.
„В управлението на всеки един град също има грешки, които се правят и са плод на развитието. Идеята е да не ги повтаряме”, каза директорът на музея доц. д-р Стефан Шивачев.
На корицата на календара е картината „На пазар в Пловдив” на Иван Мърквичка. „Тя сякаш показва самата душа на Пловдив и неговото многообразие”, категоричен е д-р Шивачев.
В календара тази година има 12 теми. На всяка страница е представена снимка с висока резолюция от фонда на музея, който показва едно погубена пловдивска красота.
Това са Марково тепе, ресторанта на Дановия хълм, Куршум хан, аптека „Марица” и пивоварна „Каменица”. На страницата за всеки месец д-р Шивачев е написал кратък текст.
Първата страница от календара показва Марково тепе.
„От началото на века до 30-те години обществеността гледа на голите пловдивски хълмове като на нещо отрицателно. През 1930 общински съветник става и казва, че те са едно богатство – с камъните от тях може да се покрият всички улици, а останалият материал да се изнесе в Турция”, припомня тези абсурдни времена д-р Шивачев.
В календара има изключителна по своето качество снимка на бутнатата аптека Марица, както и на легендарния Куршум хан.
Друг месец от календара е посветен на красивия общински бюфет на върха на Сахат тепе. "И сега в Истанбул има общински ресторанти. Те се поддържат в идеално състояние, но цените в тях са с 30% по ниски от тези в частните ресторанти. Такъв бюфет е бил този малък ресторант", каза д-р Шивачев.
Аптека "Марица", която е в изключителен стил пък минава под багерите, защото закривала фасадата на близкия социалистически блок.
Една то страниците на календара е посветена на пивоварна "Каменица". на нейното място вече няма нищо. Поставена е ранна снимка на пивоварната, около която има още голи полета, а пред нея са се наредили работниците й.
Коментари (2)
Schetovodstvo
30.11.2020 | 20:30FILIBETO,MAYNA!
ТЦ ТЦ ТЦ
30.11.2020 | 18:47Какви архитекти е имало в Пловдив.И то при факта че не е имало такива строителни материали като днес.Каква красота е било по пазарите.Кам го това нещо сега.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни