Женски тъкани и мъжки медни съдове в Етнографския

„Дом в Родопите" гостоприемно отваря врати за своята публика за свят, зареден с традиции и фамилна памет; свят, зареден със знаци на идентичност за следващи поколения.Етнографската изложба на Регионален исторически музей „Стою Шишков" - Смолян гостува в Етнографския музей в Стария град до края на юни.

Изложбата показва дома от началото на ХХ в. в централната част на планината, със закодирани в него древни послания от предишни исторически епохи и предадени спомени, вградени в съвременния родопски дом, с ясната перспектива за устойчивост в бъдещето.

Изложбата фокусира върху едрите тъкани за обзавеждане на дома - сватбени килими, козяци, кичени халища, от различни микрорайони на Родопите. Те са „женското" очертание на обитаемото пространство. „Мъжкото" присъствие е изразено чрез медни съдове - дарове за сватба и сакрални железни прибори за огнището, център на дома, производство на местни майстори; свещени предмети и семейни реликви; вносни предмети, прибавящи различен щрих в традиционния родопски дом - спомен за местата на занаята и търговията, знак за престиж, влияния на модерното време.

Картини на родопски художници от колекцията на РИМ „Стою Шишков" - Смолян, представят авторски идеи по темата чрез интериор и екстериор на родопски къщи като място на обитаване, общуване, спомени.

Емблематична част от изложбата „Дом в Родопите" е филмът „Да се влюбиш във вълната" на Университетски филмов център при НБУ - София. Живите и емоционални разкази на шест жени от Родопите, с различно отношение и усет към тъканите, ни потапят в неповторимата атмосфера на планината и родопските домове, заредена с гостоприемство, уют и обич, разказва авторът на интересната експозиция Таня Марева, директор на РИМ-Смолян.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?