Интерактивната изложба "Книгата – От камъка до пиксела II" гостува днес в къща - музей "Христо Г. Данов"
- 13:24, 23.11.2024
- 13:25, 23.11.2024
- 213
- 0
Днес е последният ден от представянето на изложбата, която е съпътствана от интересни работилници за малки и големи
Днес е третият, и последен ден, в който може да бъде разгледана интерактивната изложба "Книгата – От камъка до пиксела II". Пловдивчани и гости на града имат възможност да се запознаят с интересни факти, свързани с развитието на изкуството на книгата през различните исторически периоди от 11 до 16 часа е в двора на Къща - музей "Христо Г. Данов" в Стария град.
Темата на изложбата тази година е „Печат“ и включва прототип на работещ макет на пресата на Гутенберг с прилежаща номенклатура от елементи, графична преса за висок печат, цилиндър за печат върху глина от времето на Асирия и Вавилон, метален шрифтов набор, дървени букви за висок печат и др. В творческите работилници, които съпътстват изложбата, желаещите могат да участват в различни демонстрации на печатни техники под вещото ръководство на ръководителите на работилниците.
Организатор на събитието, част от Културния календар на града, е Фондация ПРО ЛИБРИС. Изпълнителен директор на фондацията е Александър Гьошев, доктор в направление „Изкуствознание и изобразителни изкуства”. Професионалната му реализация е свързана с художествената редакция и оформление на книгата. Художник е на десетки албуми на историческа, културна и художествена тематика, учебници и учебни помагала, книги, исторически хроники и др. Преподавател по графичен дизайн и илюстрация в АМТИИ – Пловдив. Активно работи като художник на книги и албуми свързани с историята на родния си град. Носител е на Почетен знак на Пловдив за цялостна дейност в областта на художественото оформление на книги, свързани с историята и паметта на града.
Изложбата вече гостува пред Книжарница с мисия „Надежда“ в район „Тракия“, а вчера събра любопитни и любознателни пловдивчани пред Народна библиотека „Иван Вазов“, където Александър Гьошев разказа интересни факти от историята на книгата - мулти продукт на европейската цивилизация, който свързва миналото и настоящето, предполага бъдещето и едновременно с това е поле за проява на изкуствата. Книгата е едно богатство от различни дисциплини, обхваща знания за шрифта и калиграфията, материали и технологии, различни визуални изкуства, графични техники и дизайн, познания, свързани със семиотиката и лингвистиката, история, религия, култура и други, разказа още Гьошев. От зората на своето съществуване човекът се стреми да съхрани мислите и чувствата си. Започнал да рисува в пещерите, за да предаде отношението си към света. Постепенно рисунките се превърнали в азбука и човекът записал мислите си. Най-великият миг! Появила се книгата! В хилядолетната си история тя извървява дълъг път – от камъка и глината, през кожата, дървото, папируса и хартията, до пиксела в електронната книга. Независимо от тези трансформации, нейната същност на медия не се променя. Тя е като колелото - завършено изобретение.
Тези и много други факти са мотивирали екипа на ПРО ЛИБРИС да създаде проекта и чрез естететическата провокация на итерактивната изложба и работилници да стимулира интерес към изкуството на книгата и разбирането за фундаменталната ѝ роля за нашата култура. По интересен и занимателен начин изложбата показва как различните аспекти от това изкуство – калиграфия, печат, илюстрация, подвързия и др. се интегрират в създаването на изцяло нови креативни продукти. Показана е и връзките между тези аспекти с изкуство, технологии, наука. Съчетаването на аналогови с дигитални инструменти и добавена реалност цели да генерира едно комплексно знание, насочено към разнообразни потребители - деца, творци, хора с малък бизнес, хора с увреждания, малцинствени групи и др.
Проектът "Книгата – От камъка до пиксела II" се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар награда за 2024 година. Партньори по проекта са Сдружение "Активна подкрепа за креативност" , НБ "Иван Вазов", РИМ – Пловдив, Държавен архив – Пловдив и други.
Входът е свободен!