Как преди 32 г. Франсоа Митеран даде кураж на пловдивската демокрация

На 20 януари се навършват 32 г. от знакова визита - на тази дата през 1989 г. в Пловдив гостува  Франсоа Митеран. Това става часове след прочутата закуска на френския президент в посолството в София, където той кани 12 видни интелектуалци, сред които писателката Блага Димитрова, художникът Светлин Русев, журналистката Копринка Червенкова, писателят  Анжел Вагенщайн, кореняк пловдивчанин.

 Визитата става броени месеци преди старта на голямата промяна в България през ноември 1989 г.  Срещите с  президента на страната - символ на свобода и демокрация, окуражава  интелектуалците дисиденти. Месеци по-късно Пловдив се превръща в символ на демокрацията и синя крепост.

През 2009 г. на името на Митеран е наименуван площад край Пловдивския университет.

За знаменателната визита разказа за „Марица” преводачката  на президента в Митеран в Пловдив Теофана Брадинска-Ангелова, един от най-изявените франкофони в България, дългогодишен директор на Алианс Франсез Пловдив.

Визитата на френския президент Франсоа Митеран в Пловдив наистина беше знакова - беше огромна подкрепа в онова сложно време с предчувствие за промяна.  В началото на 1989 г.  в Пловдив вече във въздуха витаеше очакване за нещо ново. Провеждаха се срещи на интелектуалци  при  Атанас Кръстев в Стария град.  Чувстваше се, че в града ври и кипи, назряват събития.

Не бива да се забравя, че промяната у нас тръгна от Пловдив, от Стария град, перлата на България и люлка на духа. 

Във връзка с посещението на френския президент бяха взети безпрецедентни мерки за сигурност. Старият град беше буквално изпразнен по време на тази визита, буквално пиле не можеше да прехвръкне.

В Стария град гостът посети знакови места - къща Ламартин, разбира се. Там

изслуша с огромно внимание разказа за това колко възхитен е бил поетът Алфонс дьо Ламартин от красотите на Пловдив по време на краткия си престой тук през 1833 г. 

На втория етаж в  Балабановата къща Митеран се срещна с пловдивски творци и интелектуалци - спомням си, че сред тях беше художникът Димитър Киров. 

Там беше дошъл и държавният лидер Тодор Живков, придружен от внучката си Евгения Живкова.

При подготовката на посрещането  в Балабановата къща се получи леко недоразумение - диригентката на Хора на пловдивските момчета Стефка Благоева настояваше да посрещнат госта с  „Де е България”  по текст на Иван Вазов. Българските служби обаче отказаха категорично - това бил сигналът на забраненото тогава радио Свободна Европа. За да се избегнат грешни асоциации, Хорът на момчетата пя друга песен.

В думите си към интелектуалците Митеран беше много премерен и обран, може би да не им навреди. Всичко се записваше и подслушваше, Балабановата къща беше пълна с подслушвателни устройства - имаше даже в мангала, в лампите, в полилеите, под килимите.

Пловдив  хареса много на Митеран, грабна го топлината, сърдечността  на хората тук. Френският президент отнесе оттук прекрасни спомени и албуми. 

Изключително важен е фактът,  че визитата на президента Митеран откри пътя на Пловдив като център на франкофонията.

По-малко от година след посещението  тук отвори врати генералното представителство на Алианс Франсез Париж за България.

Но най-вече - идването на фигура като Франсоа Митеран беляза началото на промяната в България. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?