Байдън срещу Тръмп - титанична битка без титани

Американските тв канали се готвят за безпрецедентна изборна нощ, когато едва ли ще бъде обявен победителят

Двамата кандидати ангажираха армии елитни адвокати, ако се наложи надпреварата ​да се реши във Върховния съд

 

Най-непредвидимите досега - така наблюдателите наричат предстоящите президентски избори в САЩ на 3 ноември, 59-и поред. В тях републиканецът Доналд Тръмп в тандем с Майк Пенс ще се бори за втори мандат срещу демократа Джо Байдън, бивш вицепремиер, в дуо с авторитетния сенатор Камала Харис.  

Никой не се решава да рискува с прогноза за победителя въпреки стабилната преднина с над 10 пункта на демократа Джо Байдън, регистрирана от социолозите  на финалната права. Мнозина обаче смятат, че тази преднина е манипулативна. Дори авансът да е факт, предвид сложната американска изборна система не е изключено да се повтори инфарктният сценарий от 2016 година, когато дебютантът милиардер Доналд Тръмп изненада и самия себе си, когато буквално отвя смятаната за абсолютен фаворит Хилари Клинтън въпреки спечелените от нея повече изборни гласове.  

Цели три кризи - пандемия от коронавирус, икономически срив и расови сблъсъци, белязаха битката за Белия дом. Всъщност преди старта на пандемията никой не се съмняваше във втория мандат на Тръмп.

Ала пандемията, убила над 225 хиляди американци, преобърна ситуацията и дори постави Джо Байдън в позицията на фаворит.

Президентът обаче е подложен на сериозни критики за справянето с мерките срещу коронавируса, както и неглижиране на собственото му здраве с отказа да носи маска в разгара на пандемия.   

Това само изостри апетита на Тръмп за втори мандат. Той поведе война с американските медии, чиито критики смята за злостни и безпринципни.

Тръмп заложи на нападателната тактика.    

"Планът на Байдън е да смачка вас и семейството ви. Моят план е да смачкам вируса и да станем по-силни, отколкото преди. Байдън е кандидатът на безработицата, блокадите и мизерията. Аз съм кандидатът на работните места, ваксините и просперитета", скандира Тръмп пред аплодиращи го фенове.

Човек, отговорен за толкова много смъртни случаи, не трябва да остане президент на САЩ, контраатакува конкурента си Джо Байдън. 

Напрежението и серията удари под кръста на претендентите за Белия дом нахъсват избирателите. Рекордна активност и масово предварително гласуване по пощата белязаха тази кампанията. Своя глас преди вота пуснаха над 75 млн. американци, включително кандидат-президентите Тръмп и Байдън, при 240 млн. избиратели.  

Очаква се глacувaнeтo на 3 ноември дa e нaй-мacoвoтo прeз пocлeдния вeк и да достигне рекордните 65%. 

Въпреки авансите на бойното поле и крехката победа в двата телевизионни дебата, Байдън съвсем не е сигурен победител в схватка с Тръмп - действащ президент плюс милиардер с бизнес империя, оцеляла след шест фалита.

Не е за подценяване и Байдън.  Вицепрезидентът два мандата и дългогодишен сенатор е доказан балансьор, одобряван дори от мнозина републиканци като човек на рационалните решения, антипод на непредвидимия в действията си Тръмп.

Никой не се наема да прогнозира победителя от епичната битка.

Американските тв канали се готвят за безпрецедентна и със сигурност дълга изборна нощ на 3 ноември. "Дали американските медии ще обявят истинския победител вечерта след изборите? Не разчитайте на това", предупредиха от Американската асоциация по политически науки. Медиите в САЩ още помнят чутовния гаф с преждевременно обявения за победител Ал Гор през 2000 г.  

Междувременно Тръмп и Байдън вече са ангажирали цели армии елитни адвокати, в случай че се наложи яростната надпревара за Белия дом да се реши окончателно не пред урните, а във Върховния съд. Нищо чудно да се повтори сценарият от 2000 г., когато Джордж Буш стана президент след победа в съдебното дело срещу конкурента си Ал Гор.

Ясно е едно: до финала няма да знаем дали 77-годишният Джо Байдън ще стане 46-ият американски президент, или 74-годишният Доналд Тръмп ще повтори мандата си в Овалния кабинет.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?