Най-интересните факти от историята на пловдивското дерби

* През първите полувремена на дербито са отбелязани 92 гола, а през вторите 45 минути са реализирани 162 гола (има 6 служебни попадения).

* Равносметката от последните 10 срещи е: 4 победи за черно-белите, 3 равенства и 3 успеха за канарчетата.

* Най-често срещите са завършвали при следните резултати: 1:0 - 26 пъти (11 за Локомотив и 15 за Ботев), 2:1 - 15 пъти (5 за железничарите и 10 за канарчетата), 0:0 - 14 пъти, 1:1 - 14 пъти и 2:0 - 12 пъти (7 за Локомотив и 5 за Ботев).

* За Локомотив най-много голове – 13, е реализирал една от легендите на железничарите Г. Василев-Гочето. Следват: 6 - Хр. Бонев-Зума и Ив. Кънчев, 5 - Т. Иванов и Ед. Ераносян, 4 - Хр. Колев-Бащата, Яв. Въндев и М. Камбуров, 3 - П. Колев, Аян Садъков, К. Видолов, Ив. Пасков, З. Балдовалиев и Д. Илиев.

* Най-много голове за Ботев 11 е отбелязал легендата на клуба Д. Дерменджиев-Чико. Следват: 7 - К. Видолов, 6 - К. Костадинов, 5 - Ат. Пашев и М. Бакалов, 4 - Г. Попов-Тумби, Д. Ненов, Й. Кичеков и Б. Хвойнев, 3 - Ант. Пехливанов, Б. Димитров, Г. Убинов, Д. Василев и Т. Зайцев.

* Голове и за двата тима са вкарали Й. Кичеков и К. Видолов.

* Две срещи се играха на неутрален терен: през 2014 година в София – 2:1 за Ботев и през 2016 година в Бургас 1:1.

* Гол № 100 в дербито отбеляза Д. Дерменджиев в 74-ата минута при победата с 1:0 на Ботев на 27 август 1977 година.

* Гол № 200 в дербито отбеляза Явор Въндев (Локо Пд) в 11-ата минута при победата на Ботев с 3:2 на 26 август 2006 година.

* Автогол в полза на Локомотив са отбелязали Д. Димитров и В. Величков от Ботев. В полза на канарчетата автогол е отбелязал Ил. Бекяров от Локомотив.

* Автор на най-бързия гол в дербито е Ив. Кънчев (Локомотив) във 2-ата минута на 29 август 1965 година при победата на железничарите с 3:0.

* В последната минута са реализирани 6 гола – 5 от състезатели на Локомотив: Ив. Василев, М. Камбуров, Ив. Маринов, Вл. Златинов и Сл. Павлов и един от футболист на Ботев: Г. Попов.

* Най-много дербито на Пловдив са свирили: 5 - Антон Генов (Сф), 4 - Атанас Узунов (Пд), Н.Йорданов (Сф), Ст. Тодоров (Шн) и Г. Кабаков (Пд) и др.