Англия на финал с Италия след много спорна дузпа ВИДЕО

Англия - Италия ще бъде финалът на Евро 2020. Тимът на Гарет Саутгейт се класира за мача, който ще определи носителя на златните медали след победа с 2:1 над Дания с гол, дошъл след много спорна дузпа в края на първото продължение. Това е второ участие на финал за Трите лъва след Мондиал 66, който те спечелиха с решителна съдийска помощ. Двубоят на титлата е в неделя от 22 часа отново на Уембли в Лондон.

Домакините отправиха първи точен удар по посока една от двете врати чрез Рахийм Стърлинг, но той бе прекалено слаб, за да затрудни стража на „червения динамит“ Каспер Шмайхел. Датчаните отвърнаха на предизвикателството след последователни грешки на Калвин Филипс и Джордан Пикфорд, но изстрелите на Пиер-Емил Хойберг и Мартин Брайтуайт не се оказаха успешни. Възпитаниците на Каспер Хюлманд следваха тактическия си план и доброто им представяне от началото на срещата бе ознаменувано с попадение след точно половин час игра.

20-годишният талант на Сампдория Микел Дамсгор ликува в прегръдките на съотборниците си след страхотно изпълнение на пряк свободен удар. „Трите лъва“ успяха да се домогнат до равенството десетина минути по-късно. Капитанът Хари Кейн изведе в коридор Букайо Сака, който подаде земя към Стърлинг, който бе изпреварен от Симон Кяр, но бранителят на Дания си отбеляза автогол. Малко преди това Стърлинг вече можеше да е изравнил резултата, но направи голям пропуск от близко разстояние след центриране на Кейн, стреляйки право в излезлия Шмайхел.

След паузата датчаните отново започнаха по-добре и Пикфорд трябваше да боксира при опасно центриране на Брайтуайт. Последва шут на Каспер Долберг, но той не затрудни стража на Евертън. От другата страна, Хари Магуайър бе близо до това да осъществи пълния обрат, но Шмайхел се прояви блестящо с една ръка при изстрела с глава на централния защитник. Англия натисна в заключителните минути след влизането в игра на Джак Грийлиш, който замени Сака, но плеймейкърът на Астън Вила не успя да донесе с гол или асистенция победата на „трите лъва“. В края Кейн не успя да стреля в наказателното поле именно след пас на Грийлиш и така срещата влезе в продължения.

Там англичаните натиснаха от самото начало уморения състав на Дания. Кейн отправи изстрел, спасен от Шмайхел, а впоследствие и Грийлиш опита късмета си, но безуспешно. Натискът на „трите лъва“ даде своя резултат в края на първото продължение. В 104-та минута Стърлинг падна театрално в пеналта като потърси контакт с Матиас Йенсен, а главният съдия Дани Макели с готовност отсъди дузпа. Той се консултира с ВАР, но не пожела сам да види на монитор ситуацията. Вратарят на Дания Каспер Шмайхел отрази първия удар на Хари Кейн, но нападателят на Тотнъм бе безпощаден при добавката и донесе победата на Англия.

Във вторите 15 минути „червеният динамит“ натисна в търсене на изравнително попадение и вкарване на мача в рулетката на дузпи, но така и не успя да се добере до нужния гол.

Англия удържа натиска и се класира за своя първи финал на европейско първенство в историята след двата провала на полуфиналите през 1968 (от Югославия) и през 1996 (от Германия). Дания пък няма да има шанса да повтори европейския си триумф от 1992. На финала в неделя Англия ще търси първия си голям международен трофей от Мондиал 1966 срещу Италия. Срещата на стадион „Уембли“ е от 22:00 часа българско време.