Румен Ралчев: Снимката от спалнята на премиера напомня историята с Цецомобила

- Г-н Ралчев, бурни събития около премиера, излязоха негови снимки от спалнята, разбира се, не е ясно колко от тях и дали са истински. Мнозина обвиниха НСО в липса на професионализъм. Вашето мнение като експерт?

- По правило допускът на гостите е по заповед на човека, който ги приема, в случая - премиерът. Не е работа на НСО какво става вътре. Ако служителите постоянно са в стаите, ще се стигне до другия вариант - че НСО шпионира.

- Как според вас се е стигнало до снимките от спалнята на Бойко Борисов? 

- Ако допуснем, че снимката е истинска, явно е направена от гост. Има и друга вероятност - камериерка, повикан по спешност майстор или приятелка. Все пак премиерът е ерген и има право на личен живот, човешко е. Поне за снимката, на която спи, премиерът не отрече, че е истинска. А целта на тази снимка е единствено да се покаже, че това е действително стаята и обстановката от последвалите снимки. Най-лесно е в днешно време да се снима празната стая и после да се направи монтаж. Заради всичките тези условности сега само гадаем. Но след като домакинът е канил редовно гости не само в Бояна, а и в своята къща, сигурно са се снимали. И винаги може да се стигне до манипулации. Затова нека изчакаме експертизата на снимките, преди да ги коментираме.

Добре е обаче достъпът до държавните мъже да се лимитира, дори когато това са близки и приятели, включително и в домашна обстановка.

- Снимките не създават ли притеснения и за сигурността на премиера?

- Това е сериозен въпрос. Голяма част от охраната на премиера е поета от звено в НСО, съставено от хора, които той е избирал и управлява. При този вариант има рискове за възможностите и обучението на служителите.

При охраната на всеки един вид обект се създават набор от типови ситуации. Например пропускателен режим, какво се внася, изнася, как се реагира и т.н. Както ви проверяват на летището - по определено правило. Явно в случая става дума за предоверяване и подценяване на ситуацията.

- Не трябва ли да има пост на НСО на определено място в резиденцията, който да не допуска хора в спалнята и другите лични помещения на охранявания държавник?

- Така е, но никак не е приятно да имаш постоянно човек на вратата на спалнята. Все пак това е лично пространство. Но когато има външно присъстви​е, би трябвало да се постави охрана. 

- От ГЕРБ дадоха сигнал, че съмненията са към вътрешен човек от Изпълнителното бюро на партията, което явно е заседавало в Бояна. Логична ли е подобна версия?

- Има нещо… Да се върнем към записите с Цецомобила, те си имат традиции. Може да има някой, който се подсигурява или иска да измъкне печалба с подобни записи.

- Така ли се охраняваше Тодор Живков навремето?

- Беше доста по-затегнато - с постове в резиденцията, проверки на гостите и т.н. Задължително! И не само Тодор Живков, а всички. Личните пространства се проверяват и после никой не влиза в тях. Не само спалня, а бани и т.н. Снимката е най-малкият проблем.

Достатъчно е някой да напръска четката за зъби с нещо и...

Конкретно за Тодор Живков - в личните му помещения влизаше само един човек. По-точно една - прочутата жена, която се грижеше за него. Да. Започнат ли много хора да се разхождат в личните помещения на премиера, значи работата е изпусната. Един може да снима за спомен, втори за лична застраховка, а трети с нарочна цел.

В помещенията, в които се приемат гости, трябва да има охрана. Ако разговорите трябва да са на 4 уши, се водят в помещения, които са изолирани от подслушване. Там се влиза след проверка. Ако си спомняте, навремето Иван Костов ги викаше в Евксиноград по бански - влизат вътре във водата, на 50 метра от брега. И така се водеха важните разговори.

- А може ли записи и снимки да се правят и с техника отдалече?

- Техниката много напредна и всичко е възможно. Но в случая това е изключително сложно. Ако се знае кога и къде точно ще влезе следеното лице ​-може. На така, инцидентно - абсурд. Не е като във филмите.

- Да минем към разпространението на снимката, ако приемем, че е истинска. Каква организация се иска, за да се осигури подобна снимка, да се разпространи от анонимен мейл и да се уреди излизането ѝ в определен сайт?

- Не е толкова сложно, особено в днешно време. Но когато става дума за държавна резиденция, е странно да се случва. На националния стадион например честотите са заключени и снимането с дрон става само с разрешение от МВР.

Не мога да си представя, че резиденцията е свободна зона, за да можеш да вдигнеш ей така дрончето. Тя е под общ контрол, би трябвало охраната да е знаела, ако се използва дрон.

- Как ще коментирате споровете за бъдещето на НСО?

- Категоричната ми позиция е ясна и съм заявявал неведнъж. НСО трябва да е едно, окрупнено. Отделянето на 20 или 50 души не означава нищо. Става малко като при мутрите, които, като  направят пари, и си правят частно НСО. Ако службата се раздели, кой ще подсигурява информация, кой ще извършва аналитична дейност и още, и още. Сложна работа е! НСО е организация със 141 години история и не бива да я разбиваме.

- Как ще коментирате историята с подполковника от НСО Борис Иванов, обвинен като мозък на група за поръчкови убийства?

- Да не забравяме презумпцията за невинност. Но в този случай има пропял в групата, така че вероятно обвиненията са солидни. Вижте, първо той е бивш служител на МВР, занимавал се е с взривни устройства. Вероятно е създал контакти на високо ниво, които са му помогнали да бъде прехвърлен. Всичко това показва нуждата от звено „Вътрешна сигурност“, което беше ликвидирано преди години. 

Промените в НСО, тези разделения разколебават служители, демотивират ги.

Казват си ​- каква перспектива имам тук, 25 години, после пенсия при не особено добро заплащане. В същото време идват частни фирми, атакуват с оферти за в пъти по-големи заплати. Всичко това създава изкушения и някои момчета сигурно се поддават. Проблемите в службата, естествено, не ги оправдават. 

- Вие сте известен масон, а се писа, че Борис Иванов също е бил масон, познавате ли се по тази линия?

- Не. Той сравнително отскоро влиза в ложата, може би година преди въпросните събития. Вероятно е допуснат, защото вдъхва доверие - офицер от НСО, интелигентен... Може би е търсил нещо, ставайки масон. Но това е без значение. Дали е член на масонска ложа, дали на рибарска или ловна дружина, на благотворителен клуб, няма значение. Винаги има човешка индивидуалност, която е непредвидима.

ВИЗИТКА 

О. р. генерал-майор Румен Ралчев е роден на 30 януари 1952 г. в София. Завършил е право в Софийския университет, полицейска школа и УНСС.

Бил е началник на охраната на Тодор Живков, на Петър Младенов и на Желю Желев. Служил е в Управлението за безопасност и охрана (УБО), а след 1989 г. ​- в Националната служба за охрана (НСО). Напуска системата, преди да се пенсионира. От 1991 г. се занимава с частен бизнес. При първото си завръщане в България през 1996 г. Симеон Сакскобургготски избира неговата фирма „Балкан секюрити груп“ да го охранява. Ралчев е масон от 1991 година. Достигнал е най-високата ​- 33-та степен на Стария и приет Шотландски ритуал. Членува във Великата ложа на старите, свободни и приети зидари на България и е неин велик майстор.

Женен, има три деца. Точен събеседник по най-горещата тема в държавата. 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Подпорна стена Алепу

Подпорна стена Алепу

19.06.2020 | 13:48

Трите Д-та: Дрямка Дрон Далавери

Отговори
5 2
Виц

Виц

19.06.2020 | 11:46

Бойко:- Вече ще спя с пищова. Митьо Пищова:-Нямаш проблеми Бойко.

Отговори
7 1
баба ванга

баба ванга

19.06.2020 | 08:56

една държава в която президента и премиера си мерят дроновете няма да прокопса

Отговори
11 2

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?