Бизнесът тръгна по домовете да търси работна ръка

Работят три месеца и преди да получат увеличени заплати, си тръгват, липсват трудови навици, жалват се от фирма за синтетични влакна

Гладът за работна ръка принуди хасковски предприятия буквално да тръгнат по домовете, за да търсят кадри. Фирма за синтетични влакна е налепила сградите в кварталите с обяви за работа.

Не само в Хасково, разпространили сме обяви по селата и околните градове. От 4 г. работим тук, но не можем да намерим качествена работна ръка, коментираха от „Си енд Си Текстайлс“. Преди 4 г. турското дружество се настани в халетата на бившата фабрика „Млада гвардия“ с намерението да наеме 1000 души и да се превърне в най-големия работодател в града, но липсата на работна ръка е перманентна.

Идват хора, работят 3 месеца и още преди да е завършило обучението, преди да са започнали да растат заплатите им, напускат. Нямат трудови навици, не могат да се справят, въпреки че работата не е тежка, коментираха от фирмата. В момента в нея работят хора от Димитровград, Гълъбово, Стамболово. Фирмата има сериозни транспортни разходи. След празниците чакаме група от 25 души, искрено се надяваме поне половината от тях да са подходящи, тъй като имаме спешна нужда от 20 души, допълниха още от там.

Липсата на трудови навици сред търсещите работа се оказа голям проблем и за японската фирма „Язаки“. Преди време тя обяви официално възнагражденията, които плаща, в опита си да привлече качествени кадри. Дружеството е въвело и бонус система, която е обвързана с липсата на отсъствия от работното място - всеки оператор, който спазва своя месечен график, получава още 280 лв. към основната си заплата. Има и бонус „доведи приятел“. Заводът за автокабели обаче и в момента изпитва недостиг, работниците му са от други части на страната, като Ямбол, Сливен и Чирпан, за които освен транспортни разходи се трупат и за хотели.

В същото време нови предприятия край Димитровград търсят хора и то квалифицирани. Освен турската фирма за фарове "Са-Ба", която обяви, че има нужда от 300 души, скоро там ще заработи и предприятие за дантели. В момента в димитровградското бюро по труда се търсят 11 инженери, 20 монтажници на кабели, 38 машинни оператори и др. Местата са обявени от преди месеци.

Нямате кадри, защото не давате заплати. Зад граница за 6 месеца се вадят колкото тук за 2 години, казват работещи в чужбина.

Нямате кадри, защото не давате заплати. Увеличете възнагражденията, работната ръка сама ще дойде! Такова е мнението на повечето от читателите под статията „Бизнесът тръгна по домовете да търси работна ръка“ във фейсбук страницата на haskovo.marica.bg. Тя предизвика истинска полемика в мрежата.

С 500-600 лв. заплати няма как да намерят качествени кадри, пише читател. Според Татяна Иванова „има работна ръка....но с тези трошици, които подават работодателите, няма как да стане“. Според Милена дори да дават 800 лв., осигуровките са на минимална заплата.

„Трябва му още малко време на бизнеса да осъзнае, че евтин труд в България все по-трудно се намира. След 30 години ангария няма как изведнъж да променят играта, първо читавите ще изсмучат качествените хора и чак тогава робовладелците ще се усетят“, пише Стоян Стоянов. Младен заявява, че няма как да се върне в България, при положение че в завод в Германия взема 2600 евро. Каква работна ръка търсят, като младите и работоспособни хора бягат в Европа?! Останаха само тези в пенсионна възраст и онези, които не се хващат да работят, казва Петко Костадинов.

Дивият криворазбран капитализъм, който се вихреше дълги години след 1989-а, нанесе големи щети върху работната сила в страната. Съкращенията, неплащането на заплати, липсата на осигуровки, неплатеният извънреден труд и др. нередности, каквито все още съществуват в редица предприятия, прогониха хората в чужбина.

Днес фирмите, които работят нормално, осигурявайки все по-добри условия и носейки социална отговорност, страдат от недостиг на работна ръка, включително тези в региона. Изнесените трудови борси, които организират бюрата по труда, не дават резултати и представители на различни фирми се принудиха буквално да обикалят села и паланки в търсене на хора, които искат да работят. Но тях ги няма.

Наред с перманентния недостиг на шлосери, монтажници, шивачи и машинни оператори около 300 работници ще търси турска фирма за автостъкла. Поне 100- на души ще наеме друга в новооформилата се бизнес зона край Димитровград. Повечето от работодателите, които са пуснали обяви в специализираните сайтове и бюрата по труда, не са обявили размер на възнагражденията. Наша проверка показа, че те се движат около 600-700 лв. Някои обещават стартова заплата от 600 лв., която още в следващите 3 месеца да достигне 900 лв. Това обаче е едва около 450 евро. В чужбина нашенци вадят за половин година поне толкова, колкото биха получили тук за 2 години.

Според НСИ средната работна заплата в Хасковска област е около 800 лв. при средна за страната от 1125 лв. Като се имат предвид заплатите по високите етажи в предприятията, в енергийните компании и администрацията, ще се окаже, че повечето хора работят за около 600 лв. Как се купуват с тази заплата учебници за 140 лв., гласи съвсем на място актуален пост във Фейсбук. Ясно е, че подобно положение гони родителите зад граница.

Бизнесът трябва да има предвид и ниската безработица в областта, тя е едва около 7 на сто. Безработни са предимно хора без образование, умения и трудови навици, за които единственият шанс са програмите за заетост на държавата. За бизнеса избор действително няма.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?