В Сопот местната власт пита гражданите за дейност „Чистота“

Местната власт в Сопот откри дискусия с гражданите колко пари да бъдат събрани в план-сметката за чистота и как да бъдат похарчени  през 2021 година. Това е нова инициатива на кмета  Деян Дойнов и ръководството на малката подбалканска община със заявка от тяхна страна да търсят широк обществен консенсус по всеки въпрос в местното самоуправление. През тази, а и през миналите години за сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на битовите отпадъци общината допълва план-сметката с около 155 хиляди лева. Всяка година обаче за тази дейност се харчат все повече пари  -  расте  и  количеството на битовите отпадъци, които Сопот  депонира в Регионалното депо, растат и  таксите, които се плащат за това.

Местната власт  иска да   разпредели очакваните приходи в сметката между таксите за депониране, заявките на гражданите за нови съдове за смет, издръжката на звено „Чистота“ с 15 работници на минимални заплати и почистването на нерегламентираните сметища, за чието почистване са нужни около 1 милион лева заедно с гражданите. Преди близо три седмици администрацията ги призова  да споделят своето мнение, а едновременно с това насрочи и обществено обсъждане по въпроса като своя инициатива, без законът да изисква това.

Едва трима граждани и двама общински съветници дойдоха на обявеното обсъждане в зала „Хаджи Гьока Павлов“.

Не питайте гражданите, вие трябва да предложите решението, заяви председателят  на ВМРО-БДН Никола Пингелов. Той оприличи дейност „Чистота“ на занаятчийска услуга  и допълни ,че който предлага услугата, той определя цената.

Годишно община Сопот депонира на сметището в Карлово около 4000 тона битови отпадъци. Таксите, които трябва да платим на Регионалното депо през 2021 година са в размер на 560 хиляди лева. Има заявка от граждани за 200  нови съдове за смет, има издръжка на звено „Чистота“, има нерегламентирани сметища, обясни зам.-кметът Николай Новаков. Ние търсим мнението на гражданите дали да се намали разходната част в план-сметката, с колко и в кои дейности, за да сме единни в очакванията на хората и в решенията на местната власт относно  сумите, които ще се заложат за следващата година, посочи той.

Гражданите на Сопот и Анево обаче не проявиха интерес колко пари ще трябва да платят за чистотата на своя град през следващата година, въпреки активно отправяната покана в продължение на 20 дни. Те имат възможност да дадат своите предложения  и писмено до 16 юли.

Нямаме притеснение за приходите от местни данъци и такси в общинския бюджет, заяви заместник-кметът Николай Новаков. Общината е безкомпромисна и   имаме събираемост 100 процента. Но чистотата е важна услуга, за която гражданите плащат и затова, без законът да го изисква, ние търсим тяхното мнение колко пари да харчим за тази дейност, защото приходите в план-сметката „Чистота“ ги плащат те. Само преди 20-тина дни администрация поиска от Общинския съвет решение за размера на данъка за недвижимо имущество за 2021 година, но местния парламент не успя да сформира общо мнение и до решение не се стигна.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?