След скандала: Роднини искат целодневен достъп до центъра "Св. Георги"

Подкрепят предложението за обучения на персонала и повишаване на заплатите

Роднини на настанени в Комплекса за социални услуги „Свети Георги“ настояват за отпадане на часовото ограничение за свиждане и за целодневен достъп до сградата. По думите на близките това щяло да доведе до повишаване качеството на грижите, защото те щели да подпомагат болногледачите в ежедневните им задължения. „Няма да пречим на персонала да си върши работата. Няма да ходим, когато ги хранят или вечерят. Аз съм ходила и съм къпала майка ми, въпреки че гледачките са ми казвали „недей, има си човек“. Те си изпълняват задълженията“, разказва Нейка Шошева, чиято майка е настанена в центъра вече 3 години. 

Освен това роднините подкрепят предложението на зам.-кмета Анести Тимчев персоналът периодично да преминава обучения, както и възнагражденията им да бъдат увеличени. Настояват още уволнената директорка Мариана Тянева да бъде върната на поста си и да й бъде даден втори шанс. Причината е, че въпреки проблема и пропуските, голяма част от екипа си вършел работата професионално и със сърце. „Не искаме покрай сухото да изгори и мокрото. Важно на гледачите да се обясни, че ако пациентите им посягат понякога това е заради болестта. Това не е психическо заболяване, а е неврологическо и е важно да се разбере същността му – какво е поведението на болния“, каза Шошева.

Общината предвижда да вдигне възнагражденията на социалните работници с между 5 и 10% след атестация. Предстои и сключването на договор с БЧК - Пловдив за доброволци, които ще осигуряват образователно-обучаващи се програми с роднините, със служителите и с ползвателите на услугите.

Близки на настанените се притесняват още комплексът да не бъде закрит, заради избухналия скандал с брутално отношение към пациентите. „Изключително доволна съм от грижата, хигиената и отношението към майка ми. Силно се надявам, центърът да продължи да съществува, тъй като е жизнено необходима услуга за семействата на близките и за самите болни“, пише в позицията си Деница Помбелова, чиято майка е в центъра от юли 2018г. Таксите, които се заплащат за настаняване на болен човек, стигат до 150 лв. месечно. Това е в пъти по-малко отколкото в частните домове, където пловдивчани трябва да броят поне 800 лв. Освен това са осигурени и медицински грижи. 

Подкрепата и позицията на 16 близки, чиито роднини са настанени в комплекса, е изпратена до зам.-кмета Анести Тимчев, Веселина Ботева и вестник „Марица“.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Здравчева

Здравчева

24.02.2020 | 22:23

Не може в такова заведение всеки да влиза и излиза, когато си иска! По скоро да се завиши контрола от страна на общината и той да стане всеки месец, без необходимост от жалба!

Отговори
1 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?