Обучават асистенти на лекарите по дентална медицина

Медицински Университет – Пловдив лицензира към Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) свой собствен Център по професионално обучение (ЦПО). Там стартира обучението по професия „Асистент на лекаря по дентална медицина“.

Лекарите, но не в по-малка степен зъболекарите, медицинските сестри, болногледачите, санитарите и всички останали здравни работници, които всеки ден са в първите редици за борбата с коронавируса, вече са новите герои на света. У нас специалистите по здравни грижи са едва 1.1% от всички работещи, докато средният процент за ЕС е 2.2%, а в Германия са 3.4%.

„В последните години много от тези ценни кадри предпочетоха да започнат работа в чужбина, привлечени от по-конкурентното заплащане и много по-добри условия. Изправени пред опасността да останем без медицински кадри, но и пред необходимостта да отговорим на динамиката на пазара на медицински грижи, ръководството на МУ - Пловдив реагира бързо и взе това стратегическо решение”, заяви директорът на Центъра по професионално обучение в МУ-Пловдив доц. Георги Томов.

Анализът на пазара в този сектор показа най-голямо търсене на професиите „Асистент на лекаря по дентална медицина“, „Асистент на лекаря“, „Болногледач“ и „Изпълнител на термални процедури“.

„Нашият лиценз ни дава право да обучаваме по тези 4 професии. Първият курс обучаващи се за „Асистент на лекаря по дентална медицина“ вече стартира на 18 юли при максимален капацитет, а желаещите са толкова много, че още през септември ще обявим началото на нов курс”, поясни доц. Томов

Обучението е подчинена на държавната наредба, като учебният план включва 15 предмета за обща, отраслова и специфична професионална подготовка и се провежда в базите на ЦПО и на Факултета по дентална медицина от преподаватели на Университета.

Завършилите обучението полагат държавен изпит и получават Свидетелство за професионална квалификация, валидно и в страните от Европейския съюз. 

Освен лицензираното обучение по тези четири професии, Центърът работи с голям брой социални партньори като Доброволно формирование "Пловдив 112", „Каритас България”, Бюрото по труда, болници и социални заведения в Пловдив и региона, за които се разработват специфични образователни инициативи.

„Стремежът ни е да осигурим подходящо професионално обучение за подобряване пригодността към заетост на работната сила в съответствие с изискванията на пазара на труда и качеството на здравните дейности”, заяви още доц. Георги Томов.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?